Αναπαραγωγή 20η μέρα και δεν έχει σκάσει

Andromaxi

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2018
Μηνύματα
59
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας.
Ήθελα να ρωτήσω. Το καναρίνι μου έκανε 4 αυγά από τα οποία μετά από έλεγχο με ειδικό φακό το ένα είναι γονιμοποιημένο.
Είναι σήμερα όμως η 20η μέρα και δεν έχει σκάσει. Το είδα ξανά είναι σκούρο και φαίνονται οι κόκκινες γραμμές - αγγεία.
Τι μπορεί να συμβαίνει;
Να το πάρω από τη φωλιά;
Επίσης εδώ και 2 μέρες είχε και ένα μικρό ράγισμα που δεν το είχε.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΛΕΝΓΧΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΦΑΚΟ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ Η 20Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΑΣΕΙ.
Προφανώς τελείωσαν οι ελπίδες σου να δεις νεοσσούς από αυτή τη γέννα.
Με δεδομένο επίσης πως είναι πολύ αργά για αναπαραγωγή (μέσα Ιούλη) καλό είναι να χωρίσεις τα πουλιά και από τη νέα χρονιά με τη βοήθεια της παρέας μας θα δοκιμάσεις και πάλι με πολύ περισσότερη επιτυχία στα σίγουρα.
Αν χρειαστείς περισσότερη βοήθεια μην διστάσεις να ρωτήσεις.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας...
Μπορείς να μας συστηθείς ως νέο μέλος εδώ petbirds.gr/community/forums/Νέο-Μέλος.5/
Δεν γράφουμε με κεφαλαία εδώ... είναι ένας από τους κανόνες του χώρου.

Πριν κάνεις όμως οτιδήποτε... μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία με το γονιμοποιημένο και ραγισμένο αυγό?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Γιατί πρέπει να τα χωρίσω; Σαν ζευγάρι που τα έχω μαζί είναι πολύ καλά και αρκετά αγαπημένα μεταξύ τους
 
Γιατί θα πρέπει να σταματήσουν να παιδεύονται με αναπαραγωγές, φωλιές και γέννες αυγών. Υπάρχει μάλιστα και σχετικό άρθρο εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Διακοπή-της-αναπαραγωγής-καναρινιών.32795/
Και για να σταματήσει αυτό θα πρέπει να απομακρύνεις το θηλυκό από αυτό το κλουβί.
Όταν μάλιστα το κάνεις προτείνω να βάλεις μπανιέρα με νερά για λίγα λεπτά ώστε να κάνουν μπάνιο τα πουλιά και να περιποιηθούν το φτέρωμά τους.
Σύντομα άλλωστε θα μπουν στην εποχή που θα αλλάξουν τα φτερά τους. Αν θες να μάθεις περισσότερα να διαβάσεις το άρθρο για την https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
 
Καταπληκτικά. Ομολογώ ότι όταν διάβασα τα μηνύματά που γράφηκαν το πρωί, από το #3 κι έπειτα, ήταν μεσημέρι και σκέφτηκα ότι θα είναι ήδη αργά για να παρεμβληθώ και θα είχες πετάξει το αυγό και ένιωσα μια ας το πούμε αίσθηση ματαίωσης, διότι σκεφτόμουν ότι δεν μπορεί (που θα μπορούσε φυσικά), ίσως να έχει γίνει κάποιο λάθος στις ημερομηνίες, ίσως αυτό το αυγό να ήταν το τελευταίο, μέτρησα λοιπόν πάλι τις ημέρες και είδα ότι είχαν όντως παρέλθει για τα καλά (τι ωραία που διαψεύθηκα!) σκέφτηκα έπειτα ότι μπορεί για κάποιον λόγο η επώαση ξεκίνησε 3 ημέρες αργότερα αλλά και πάλι οι πιθανότητες μου φάνηκαν πενιχρές και τέλος αποφάσισα ότι αν είχα το τηλέφωνό σου θα σε είχα πάρει οπωσδήποτε για να σου πω ... Περίμενε λίγο ακόμα και ότι δεν είχε πλέον νόημα να σου δημιουργήσω αμφιβολίες εκ' των υστέρων αφού θα είχες πετάξει τα αυγά. Ήταν λοιπόν τεράστια η έκπληξή μου όταν διάβασα το μήνυμά σου και η ανακούφισή μου που το πουλάκι γεννήθηκε. Να το ονομάσεις Τυχερούλι!
Είμαι πολύ χαρούμενος για εσένα και για εκείνο. Να το χαίρεσαι.
 
Καλησπέρα, δεν θέλω να σε θίξω αλλά μήπως δεν είχες συγκρατήσει σωστά την ημερομηνία;
Πάντως καλώς τα δεχτηκες... :)
Όχι άντε να έπεσα μια δυο μέρες έξω γιατί τις μετρούσα ήταν η πρώτη φορά που είχα αναπαραγωγή και το είχα συνέχεια στο νου μου!
 
μπορεί για κάποιον λόγο η επώαση ξεκίνησε 3 ημέρες αργότερα αλλά και πάλι οι πιθανότητες μου φάνηκαν πενιχρές.
Ήταν το τελευταίο αυγό της όντως αυτό ίσως να άρχισε να το κλωσσαει πιο μετά, σημασία έχει ότι ευτυχώς δεν το πέταξα. Ο νεοσσός όμως δεν ταιζεται από τους γονείς του.. Κάθομαι αρκετές ώρες και τα κοιτάω οι γονείς πάνε τρώνε και μετά η θηλυκιά παει και κάθεται μόνο πάνω του και δίπλα ο αρσενικός..
 
Back
Top