Αναπαραγωγή 23 αυγα και 0 πουλια από lovebirds. Τι κανω λαθος;

ΠΑΝΟΣ 1982

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
56
Πόλη
Ιστιαία
Εχω 2 ζευγαρια Lovebirds και απο περυσι μεχρι τωρα εχω 23 αυγα και μηδεν πουλια. Τι πρεπει να προσεξω; Τι κανω λαθος; .
 
δεν εχω Lovebirds, αλλα στο πρωτο που παει το μυαλο μου: ειναι σιγουρα ζευγαρια;
 
Αφού είναι σίγουρα ζευγάρια (όπως μας λες) τότε η διατροφική προετοιμασία που τους έκανες δεν είναι επαρκής (αν τους έκανες).

Χρειάζονται φρέσκα φρούτα, λαχανικά, χορταρικά, αυγό ή αυγοτροφή και κάποια πηγή ασβεστίου που είναι απαραίτητη και προαιρετικά κάποια πολυβιταμίνη.

Σε τι χώρο τα έχεις; Τα έχεις κάπου σταθερά ή τα μετακινείς συχνά;
Καλό είναι να τα αφήσεις κάπου μόνιμα, αν τα μετακινείς.
 
αν ειναι σιγουρα ζευγάρια.. Τότε πολλά μπορεί να φταίνε.. Πχ τη φωλιά που την έχεις που τα έχεις τοποθετήσει;νεκτον χρησιμοποιείς; Είναι πολλά που πρέπει να πεις για να σε βοηθήσει κάποιος
 
Αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος όσων αφορά: το ζευγάρι, την φωλιά, το υλικό φωλιάς, την διατροφή, την προετοιμασία. Τα αυγά που έχεις δεί ήταν όλα άγονα ή και γονιμοποιημένα; Σε τι χώρο είναι τα πουλιά (εσωτερικό εξωτερίκό); Υγρασία χώρου; Θερμοκρασία;
 
στα loverbirds δεν κανουμε τεστ DNA ξεχωριζονται με αλλον τροπο,τα πουλια μαλλον δεν εχουν την απαιτουμενη ησυχια που χρειαζονται, επισης θελουν καθημερινα φρουτα και φυσικα ασβεστιο, εγω απο την εμπειρια μου στους παπαγαλους αυτο βλεπω
 
το εχω γραψει και σε αλλο σημειο. Κανε μια φωλια με μεγαλο βαθος και γεμισε την με χομα και πριονιδι να εχει βαθος περιπου 30 εκατοστα το χωμα και το πριονιδι και να ειναι λιγο μουσκεμενο
. Τα υγα των πουλιων σου στεγνωνουν γιατι η φολιες του εμποριου που χρισιμοποιεις ειναι λεπτες και δεν κραταν καθολου υγρασια
. Δοκιμασε το και θα δεις:D
 
Back
Top