Αναπαραγωγή 25η μέρα επώασης και νεοσσός δε φάνηκε (lovebirds)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bob
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bob

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα είναι η 25η μέρα από τότε που βγήκε το πρώτο αυγό από τα 4 συνολικά ( μιλάμε για Lovebirds) και νεοσσός δεν φάνηκε ακόμα. Έκανα ωοσκόπηση στα αυγά και κανένα δεν είναι κενό όπως στις φωτογραφίες που έχετε ανεβάσει. Υπάρχει περίπτωση να είναι νεκρά τα μικρά;25 μέρες δεν είναι πολλές;
 
23-26 ημερες μπορει να διαρκεσει η περιοδος εκκολαψης των αυγων τους. Μην τα πειραξεις ακομη σε περιπτωση που κατι δεν εχεις υπολογισει σωστα. 😉
 
Τελικά ''έσκασαν'' και τα 4 αυγά αλλά το πρόβλημα είναι ότι το 3ο πουλάκι ψόφησε γιατί δεν το τάιζε η μάνα και τώρα βλέπω ότι και το τέταρτο πουλάκι δεν είναι καλά γιατί δεν ταίζεται. Υποθέτω ότι φταίνε τα 2 μεγαλύτερα που διεκδικούν τροφή λόγω μεγέθους. Τί να κάνω;Να αφήσω το μικρότερο στη μοίρα του ή να επέμβώ κ πώς;S.O.S
 
Τελικά ο 4ος νεοσσός πέθανε.100% λόγω ασιτίας,ήταν μόνο 2 ημερών. Τί έπρεπε να κάνω, πώς να το προλάβαινα; Παλιά πού είχα parakeet,όσους νεοσσούς κ να είχαν, πάντα τους τάιζαν. Τί συμβαίνει με τα Lovebirds?Από τη μία λές ας τα αφήσω στην ησυχία τους, να μην ανοίγω τη φωλιά κτλ κ από την άλλη δε προλαβαίνει να σκάσει μύτη το μικρό κ οι γονείς το αφήνουν νηστικό.
 
Λυπαμαι πολυ για τα πουλακια...Απο την αλλη ειδικα οταν δεν εχεις ξαναταισει δεν θα μπορουσες κατα τη γνωμη μου να κανεις και πολλα εσυ σε μια σταλιτσα πουλακι δυο ημερων. Τα αλλα τα ταιζουν σιγουρα; Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως οι γονεις ειδαν οτι κατι δεν πηγαινε καλα με τα δυο πουλακια και γιαυτο τα αφησαν. Ελπιζω ολα να πανε καλα απο δω και μπρος...
 
Τα 2 πρώτα αναπτύσσονται κανονικά, φαίνεται αυτό. Το τρίτο κ το τέταρτο,τα παραμέλησαν τελείως. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω κ έχω νευριάσει απίστευτα. Είναι άδικοκαι με τα parakeet στο παρελθόν είχα πρόβλημα, σκότωναν τα μικρά τους στα καλά καθούμενα. Είναι απρόβλεπτα πουλιά. Μία τελευταία ερώτηση πρός αποφυγή του ίδιου λάθους στο μέλλον:επιτρέπεται να κάνω handfeeding σε μικρό νεοσσό 2 ημερών κ πάνω; Και μόνο που το βλέπω έτσι εύθραστο φοβάμαι μην του κάνω κακό.
 
To handfeeding γενικα δε συνισταται να το κανουν ατομα που δεν εχουν ξανακανει. Τωρα σε αυτη την περιπτωση που δεν το ταιζουν αποδεδειγμενα οι γονεις του εγω θα το προσπαθουσα..Αφου ετσι και αλλιως επροκειτο να πεθανει θα εκανα μια προσπαθεια εστω και με πολυ μικρες πιθανοτητες επιτυχιας..
 
Οι νεοσσοί Lovebirds μου είναι 14 ημερών. Πόσο ημερών πρέπει να είναι για να τα βγάλω από τη φωλιά κ να κάνω handfeeding; Επίσης πόσες φορές την ημέρα πρέπει να τα ταίζω και πόση ποσότητα σε mL?Thank u
 
Καλησπέρα και να τα χαίρεσαι! Εάν γνωρίζεις αγγλικά, θα σε παραπέμψω στο εξής blog: True Love Aviary Για να διαβάσεις τις αναλυτικές οδηγίες, θα προχωρήσεις τη σελίδα προς το τέλος. Εκεί θα βρεις όχι μόνο αναλυτικές οδηγίες, αλλά και ανάλογα βιντεάκια που θα σε βοηθήσουν. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο!
 
Γειά σας ξανά! Ο νεοσσός μου Lovebird είναι 6 εβδομάδων. Πόσες φορές πρέπει να τον ταίζω πλέον τη μέρα κ πότε θα μπορεί να τρώει μόνο του σπόρους; Στο κλουβάκι που βρίσκεται μέσα οι ταίστρες είναι γεμάτες αλλά δεν τσιμπολογάει καθόλου.
 
Παιδιά κάποιος ας με διαφωτίσει λίγο, ταίζω το Lovebird μου το οποίο είναι 6,5 εβδομάδων κ έχω παρατηρήσει ότι τρώει λιγότερη ποσότητα από αυτή που του έδινα τόσο καιρό κ μάλιστα κουνάει το κεφαλάκι του κ πετιέται η τροφή έξω. Τί συμβαίνει; Τόσο καιρό ακολουθούσα την ίδια διαδικασία, τώρα γιατί αντιδράει έτσι;Επιπλέον μετά το τάισμα γίνεται λιγότερο δραστήριο τώρα τελευταία κ ανησυχώ. Θα εκτιμούσα πολύ την συμβουλή σας, ευχαριστώ.
 
Παιδιά κάποιος ας με διαφωτίσει λίγο, ταίζω το Lovebird μου το οποίο είναι 6,5 εβδομάδων κ έχω παρατηρήσει ότι τρώει λιγότερη ποσότητα από αυτή που του έδινα τόσο καιρό κ μάλιστα κουνάει το κεφαλάκι του κ πετιέται η τροφή έξω. Τί συμβαίνει; Τόσο καιρό ακολουθούσα την ίδια διαδικασία, τώρα γιατί αντιδράει έτσι;Επιπλέον μετά το τάισμα γίνεται λιγότερο δραστήριο τώρα τελευταία κ ανησυχώ. Θα εκτιμούσα πολύ την συμβουλή σας, ευχαριστώ.


Hδη απο 4 εβδομαδων μπορεις να τους δινεις να δοκιμαζουν καποιες τροφες ωστε σιγα σιγα να συνηθιζουν να τρωνε διαφορα τροφιμα καθοτι ειναι και τα Lovebirds καπως ιδιοτροπα στο φαγητο.

Εδω ειναι μια σελιδα που θεωρω αρκετα καλη και μπορεις να παρεις καλες πληροφοριες, εχει και ωραιες φωτογραφιες για να δεις. 🙂 Breeding Lovebirds Part II Handfeeding Weaning and Socializing
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
το οτι παραταν καπια απο τα μικρα του ειναι συνηθισμενο σε πρωταρικα πουλια,ισως σε μεταγενεστερες γεννες να το διορθωσουν αυτο το κακο συνηθιο. Ενας τροπος να επεμβεις ειναι να μαζευεις τα αυγα μολισ γενιουντε και να τα φιλας σε ενα κουτακι με βαμβακι και στην φολια να βαζεις ψεφτικα αυγα. Οταν γενιθει και το τελεφτεο τοτε τα βαζεις ολα στην φολια και αφαιρεις τα ψεφτικα. ετσι τα πουλακια θα γενιθουν ολα την ιδια ημερα και δεν θα ειναι κανενα πιο μεγαλο απο το αλλο
. εγω επιδη εχο πολλα ζευγαρια να γεννανε ταυτοχρονα εκανα αλλαγες μεταξει διαφορων φολιων, επερνα τα μικροτερα πουλια απο ολες τισ φολιες και τα εβαζα σε μια. Και τα μεγαλιτερα ποθλια απο ολες τισ φολιες τα εβαζα σε μια αλλη. ετσι δεν ειχα μεγαλες αποκλισεις στο μεγεθως των νεοσων...
 
επισεισ οταν εχεις πολλα ζευγαρια παπαγαλακια και γενναν ταυτοχρονα μπορεις αν ενα ζευγαρει παρατισει τα μικρα του να τα βαζεις σε μια αλλη φολια για να μην χριαζετε να τα μεγαλωσεις με το χερι...🙄
 
Back
Top