Γενικά 2o αυγουλάκι χτες απο τα lovebirdakia μου

theodosia!

PB Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2008
Μηνύματα
205
Πόλη
Κύπρος
τα έβλεπα εδώ και 1 μηνα να ζευγαρώνουν και κάθε μέρα κοιταζα τη φωλίτσα τους αλλά δεν έβλεπα τίποτε σε σημείο που βαρέθηκα να κοιτάζω...

χτες τυχαία που τους έβαλα φαγητό κοίταζω και βλέπω στη φωλιά 1 αυγουλάκι... 😀μετά από καμιά ωρίτσα το είπα στον αδερφό μου και κοίταξε και αυτός και βλέπει 2 αυγουλάκια:D

ΠΑΜΕ γι' άλλα!
 
Με το καλό, καλούς απογόνους!
congratualtions.gif
 
theodosia! post: 97989 είπε:
τα έβλεπα εδώ και 1 μηνα να ζευγαρώνουν και κάθε μέρα κοιταζα τη φωλίτσα τους αλλά δεν έβλεπα τίποτε σε σημείο που βαρέθηκα να κοιτάζω...

χτες τυχαία που τους έβαλα φαγητό κοίταζω και βλέπω στη φωλιά 1 αυγουλάκι... 😀μετά από καμιά ωρίτσα το είπα στον αδερφό μου και κοίταξε και αυτός και βλέπει 2 αυγουλάκια:D

ΠΑΜΕ γι' άλλα!

Με το καλό να βγούνε τα πουλάκια. Μια παρατήρηση, τα love δεν γεννούν αυγά κάθε μέρα αλλά κάθε δεύτερη μέρα, οπότε αποκλείεται να γέννησαν δυο αυγά την ίδια μέρα και με χρονική απόσταση 1-2 ώρων (ούτε μια κότα δεν το κάνει αυτό ), άρα ή το αυγό υπήρχε και δεν το πρόσεξες ή κάποιο άλλο έκανε το άλλο αυγό.
 
Με το καλό να βγούνε τα πουλάκια. Μια παρατήρηση, τα love δεν γεννούν αυγά κάθε μέρα αλλά κάθε δεύτερη μέρα, οπότε αποκλείεται να γέννησαν δυο αυγά την ίδια μέρα και με χρονική απόσταση 1-2 ώρων (ούτε μια κότα δεν το κάνει αυτό ), άρα ή το αυγό υπήρχε και δεν το πρόσεξες ή κάποιο άλλο έκανε το άλλο αυγό.

😛les na μην το γνωρίζω;😛
το δεύτερο αυγουλάκι έγινε χτες. αρα το πρωτο πρεπει να έγινε πριν 2 μέρες! (Δευτέρα τρίτη)
αυτό εννοούσα! Ότι αμέλησα να τα κοιτάζω και να ανοιγω τη φωλιά και βρίκα ένα αυγό, και μετά από μια ώρα εκανε και το άλλο!
 
τι συμπτωση! Και μενα εχει γεννησει 2 αυγα μεχρι σημερα.
θα ρωτησω εδω να μην ανοιγω αλλο θεμα. Τα Lovebird εχουν κανει δυο γεννες μεσα σε δυο μηνες και το Lovebird που ειναι 1 μηνων(απο τη 1η γεννα) δεν το αφηνει η θυληκια να μπει μεσα στη φωλια, λετε να το βγαλω απο το κλουβι μη τα σπασει, αλλα ακομα το ταιζουν.
 
σημερα το 5ο αυγουλάκι!

η παπαγαλίνα μου ΔΕΝ έκανε αυγό κάθε 2μέρες...υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Συγκεκριμένα κοίταζα για καμιά βδομάδα και μόνο 2 αυγά είχε.

την προηγούμενη φορά που έκανε αυγά έκανε μόνο 3. (ήταν η πρώτη φορά που τη ζευγάρωσα και από τα 3 τα 2 ηταν γόνιμα)
 
τα αυγά πρεπει να μην είναι γονιμα. Να τους βγάλω τη φωλιά;

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: το πρώτο αυγό ήταν 7/1 και το τελευταίο 27/1 έκανε σύνολο 6 αυγά.
 
Back
Top