Φροντίδα 3 απο τα 6 lovebirds που είχα εφυγαν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasiliki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasiliki

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2008
Μηνύματα
33
Πόλη
Ίλιον
Καλησπέρα
Εχτές, παρασκευη και 13, εβγαλα τα love birds στην αυλή. Λογω κκής κατασκευής του κλουβιού, άνοιξε η πόρτα, με αποτέλεσμα να φυγουν 3 απο τα 6 που είχα μέσα (είναι οικογένεια). Εφυγαν λοιπόν, η μάνα, ο πατέρας, κι ένα παιδί, και μέιναν μέσα τα 2 παιδια και το 3 μηνών πουλί. Τα πουλιά εδω και 48 'ωρες κάπου σε κάτι πολυκατοικίες ακούγονται, και προφανως δεν μπορούν να γυρίσουν, γιατι μιλάνε μεταξύ τους. Το τραγικό είναι οτι το 3 μηνών μωρό, πέθανε, λόγω της απωλειας της μανας του. Τι να κάνω για να επιστρέψουν τα άλλα;
 
Εφόσον είναι κάπου γύρω σε σημείο που ακούγοντε,
πρωί-πρωί να έχεις το κλουβί τους έξω για να μπορούν έστω ακουστικά να επικοινωνήσουν.
Ίσως ακόμα περισσότερο βοηθήσει να είναι το κλουβί στην ταράτσα.
Αλλά προσοχή, βλέπω στην Αθήνα έχετε περισσότερα γεράκια
από ότι σπουργίτια.
Το καλύτερο θα είναι να μπορέσεις να εντοπίσεις
προς τα που είναι οι... Δραπέτες,
ώστε να προσεγγίσεις το μέρος με το κλουβί για να δελεαστούν.
Ψάξε για περίοικους με παπαγαλάκια κυρίως,
μήπως επισκέφθηκαν το μπαλκόνι τους.
Καλή επιτυχία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλησπέρα, αυτό το έκανα χτές, και δυστυχώς αποπροσανατολίστηκαν. Μία καλή λύση, είναι να τα βάλω στην ταράτσα, αλλα λόγω καιρου μπορεί να παγώσουν κι αυτά... Εχω ενδοιασμους
 
Εφόσον είναι κάπου γύρω σε σημείο που ακούγοντε,
πρωί-πρωί να έχεις το κλουβί τους έξω για να μπορούν έστω ακουστικά να επικοινωνήσουν.
Ίσως ακόμα περισσότερο βοηθήσει να είναι το κλουβί στην ταράτσα.
Αλλά προσοχή, βλέπω στην Αθήνα έχετε περισσότερα γεράκια
από ότι σπουργίτια.
Το καλύτερο θα είναι να μπορέσεις να εντοπίσεις
προς τα που είναι οι... Δραπέτες,
ώστε να προσεγγίσεις το μέρος με το κλουβί για να δελεαστούν.
Ψάξε για περίοικους με παπαγαλάκια κυρίως,
μήπως επισκέφθηκαν το μπαλκόνι τους.
Καλή επιτυχία.



Συμφωνω απολυτα! Να εχεις και τροφη μεσα... Να ρωτησω.. Τι εννοεις οτι το μωρο πεθανε λογω απωλειας της μανας;3 μηνων δεν τρωνε μονα τους;Ρωταω γιατι εχω κι εγω αλλα ειμαι λιγο απειρη με τα Lovebirds(ειναι τα πρωτα μου:)

Υ. Γ.:Ελπιζω να πανε ολα καλα..
 
Να σου ζήσουν! Το μωρό είχε αρχίσει να τρώει σπόρια μόνο του, και μόλις είχε αρχίσει να βγαίνει απ τη φωλιά. Η απώλεια της μάνας του του στοίχησε συναισθηματικα, γιατι όπως βλέπεις, είναι πολυ δεμένα μεταξύ τους
 
Ευχαριστω πολυ! Να σε ρωτησω και κατι αλλο; Σε ζαλιζω εχεις την αγωνια σου εχεις κι εμενα, αλλα εχω ανγχωθει πολυ... Τα 3 μωρα εχουν διαφορα ημερων και τρωνε δειλα δειλα, οταν τρομαζουν μπαινουν ολα στη φωλια! Μου εχει μεινει μονο η μανα γιατι ο πατερας μου φυγε οπως κι εσενα☹Το διλλημα μου ειναι να βγαλω την φωλια; Τα μικρα ειναι πανω κατω 2 μηνων...
Σ'ευχαριστω πολυ..
 
Κατ αρχήν δε με ζαλίζεις καθόλου. Τα μωρά έτσι είναι. Συνήθως όταν πλησιαζει κάποιος, η μανα τους φωνάζει για "κίνδυνο" 😱 κι αυτά μπαίνουν μέσα. Σιγά σιγά, θα ξεθαρέψουν, και θα βγούν απο μόνα τους. Εσύ φρόντιζε μόνο να έχεις καθαρό το κλουβί και τη φωλιά, και τα υπόλοιπα θα τα κάνουν μόνα τους
 
Σ' ευχαριστω πολυ Βασιλλικη! Να σου πω την αληθεια την φωλια δεν την εχω καθαρισει γιατι ειναι πολυ δειλα τα πουλια μου και δεν ηθελα να τα ταραξω! Την πρωτη φορα που εκαναν πουλακια, επειδη τα κοιταγαμε( μαλλον)πεθαναν και τα 3! Ετσι τα επομενα σχεδον "τα αφησαμε στην τυχη τους" και τωρα ειναι 3 υγιεστατα πουλακια... 😀
 
Αληθεια... Ειχες τιποτα νεοτερο με τα δικα σου; Τα ακους ακομα;Γυρισε καποιο;☹
 
Όχι δυστυχώς σήμερα δεν ακουγονταν καθόλου. Προφανώς χάθηκαν. Αλλα έχω μια ένσταση σ αυτο που κάνεις. Επειδη το ίδιο έκανα, κι εγω, και ορθα μου είπαν εδω στο φόρουμ, πως πρέπει να καθαρίζω τη φωλιά, γιατι απο τις ακαθαρσιες αρρψσταίνουν. Πηγα λοιπον και πηρα μια νέα φωλια, έσκιζα χαρτια, έβαζα τα πουλιά μέσα, και η μανα αναλαμβανε τα υπολοιπα... Την αλλη βδομαδα εβαζα την καθαρη φωλιά
 
Back
Top