Φροντίδα 3 αρσενικοί μαζί στον ίδιο χώρο

Marina 123

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2017
Μηνύματα
129
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα,έχω 3 αρσενικά καναρινακια τα έχω στο μπαλκόνι μου.Φυσικά σε ξεχωριστά κλουβια τα δύο έκτον 3 είναι το ένα κάτω και το άλλο επάνω το 3ο το εχω απέναντι! Εχω παρατηρήσει ότι τα καναρινακια μου δεν κελαηδούν όπως πρώτα.. Μονο ο ένας και αυτός οχι όπως πριν οι άλλοι δύο πολύ λίγο ως καθόλου! Τι μπορώ να κάνω να τους αλλάξω χώρο να μην συνυπάρχουν ολοι μαζι στο ίδιο μπαλκόνι; Σας παρακαλώ δώστε μου καμία λύση! Ευχαριστώ πολύ!
 
... Τι μπορώ να κάνω
Υπομονή :).
Είναι η περίοδος της αλλαγής πτερώματος των πουλιών και είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις.
Τα πουλάκια αυτή την περίοδο χρειάζονται πρωτεΐνες (αυγό - αυγοτροφή), βιταμίνες (πράσινα -αντράκλα-ζωχό-ραδίκι) ή και ένα συμπλήρωμα (MUTA-VIT) στο νερό τους, συχνά πρωινό μπανάκι, δροσιά και καθαριότητα. Η αλλαγή του νερού ίσως και δυο φορές την ημέρα!
-Οταν ολοκληρώσουν την αλλαγή θα αρχίσουν πάλι να κελαηδούν ακόμα κι' αν βρίσκονται στην ίδια ακριβώς θέση που τα έχεις και τώρα.
 
ωραία Δηαλδη να μην βάλω και το τρίτο κάτω από το άλλο για να μην έχουν οπτική επαφή; Δεν παίζει κανέναν ρόλο στα αρσενικά από ότι κατάλαβα με τα λεγόμενα σας Ευχαριστώ πολύ
 
ωραία Δηαλδη να μην βάλω και το τρίτο κάτω από το άλλο για να μην έχουν οπτική επαφή; Δεν παίζει κανέναν ρόλο στα αρσενικά από ότι κατάλαβα με τα λεγόμενα σας Ευχαριστώ πολύ
Κάπως έτσι, σε κανένα μήνα θα ξανακελαηδάνε όπως πρώτα
 
Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Σε πολλά καναρινάκια έχει ξεκινήσει η πτερόροια αυτή την εποχή. Όταν πέρασουν αυτή την πολύ δύσκολη για αυτά κατάσταση στην οποία όπως σε συμβούλευσε ο @mgerom θα πρέπει να είσαι συμπαραστάτης ενισχύοντας την διατροφή τους, θα τα ξανακούσεις να κελαηδάνε και μάλιστα να συναγωνίζονται το ένα το άλλο για το ποιός είναι ο καλύτερος και πιο ηχηρός τραγουδιστής! Μετά θα παρακαλάς να σταματήσουν! 😀
 
Υπάρχει πιθανότητα να μην κελαηδάνε επειδή βλέποντε ναι.Βάλτα όλα το ένα πάνω στο άλλο να μην υπάρχει οπτική επαφή.Βλέπεις πούπουλα πεσμένα; Σε μένα δεν αρχίσανε ακόμα πτερρόροια...
 
Back
Top