Αναπαραγωγή 3 γέννες άσπορες, τελικά είναι κανάρα ο κάναρος;

prinaris stelios

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
42
Πόλη
Ηράκλειο
Το καλοκαίρι πήρα ένα ζευγάρι σγουρά του βορρά από έναν εκτροφέα εδώ στο Ηράκλειο. Τον Νοέμβρη λοιπόν άρχισα και ετοίμαζα τα πουλιά για ζευγάρωμα. Κάπου στα μέσα του Γενάρη τα πουλιά στρεσαριστήκανε και μαδούσανε(από δικό μου λάθος), με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω και τα ξαναετοίμασα από την αρχή. Σημειοτέων ότι όλον αυτόν τον καιρό δεν άκουσα ούτε μια φορά τον αρσενικό να κελαηδάει. Πυρώνει λοιπόν η κανάρα αλλά μην μπορώντας να καταλάβω αν ο κάναρος είναι εντέλει πυρωμένος προσπαθούσα να την καθυστερήσω όμως όχι για πολύ και τελικά έχουμε την 1η άσπορη γέννα. Μετά από λίγο καιρό τα ίδια 2η άσπορη γέννα.Άρχιζω λοιπόν να υποψιάζομαι κάτι μιας και έιχε φτάσει Απρίλης και ο κάναρος ούτε καλάηδημα ούτε τίποτα. Πάω λοιπόν σε ένα petshopa ο οποίος είναι πολύ γνώστης στο θέμα και μου λέει ο κάναρος είναι κανάρα και αρχίζει και ετοιμάζεται μιας και η κοιλιά της είχε αρχίσει και μαδούσε. Πάω λοιπόν στον εκτροφέα που μου τα είχε δώσει και μου λέει ''όχι, κάναρος είναι''. Τέλος πάντων ξαναβάζω τα πουλιά και επικεντρώθηκα στο πύρωμα του κάναρου. Η κανάρα μην μπορώντας να κρατηθεί άλλο κάνει και 3η γέννα την άφησα και εγώ απελπεισμένος να δω μήπως και έχει κάνει δουλειά ο κάναρος χωρίς βέβαια να φαίνεται πυρωμένος από καμία άποψη. Έχει λοιπόν η κανάρα τα αυγά στη φωλιά και κλωσσάει και μια μέρα τι βλέπω; Τον κάναρο μέσα στην φωλιά να κλωσσάει κι αυτός, έχω ξανακουσει για κάναρους που κάθοντε στην φωλιά αλλά αυτός κλωσσούσε κανονικά και όταν με είδε χώθηκε πιο μέσα στην φωλιά σαν κανάρα ενώ μετά από λίγο είδα και την κανάρα μέσα στην φωλιά και από πάνω της ο κάναρος να κλωσσάει κι αυτός, ενώ τώρα αρχίζει και μου μοιάζει απο κάτω σαν κανάρα... Τι να πω μπορεί να είναι και ιδέα μου. Συγγνώμη για τις τόσες λεπτομέρειες αλλά θεώρησα ότι έπρεπε να πω το όλο ιστορικό για να καταλάβετε ακριβώς τι έχει συμβεί και μήπως βγάλει κανείς από εσάς άκρη. Τελικά από όλα αυτά τι λέτε, κάναρος ή κανάρα;
 
Μα είναι ανάγκη να πούμε;
Μετά απο ένα χρόνο, σε αναπαραγωγική περίοδο
δεν θα διέκρινες απο μόνος σου, το ψευδοπέος του πουλιού.

-Κρίμα που δεν... Μπόρεσες να τα ζευγαρώσεις.
Εχουν μια περίεργη ομορφιά αυτά τα πουλιά.
 

Συνημμένα

  • ΑΡΣΕΝΙΚΟ.webp
    ΑΡΣΕΝΙΚΟ.webp
    6,8 KB · Προβολές: 92
  • ΘΗΛΥΚΟ.webp
    ΘΗΛΥΚΟ.webp
    8,2 KB · Προβολές: 92
Back
Top