Αναπαραγωγή 33 ημερες και δεν τρωνε μονοι τους οι νεοσσοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zeus85
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zeus85

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Αθήνα
Εχουν περασει 33 ημερες απο την γεννηση τους και ακομα δε τρωνε σπορακια! Τρωνε αυγοτροφη και αυγο αλλα σπορακια καθολου Ακομα τα ταιζουν οι γονεις τους! Τους ειχα βαλει σπορους που εσπασα μονος μ για να τα τρωνε καλυτερα αλλα και παλι τιποτα! Μπορω να κανω κατι για να αρχισουν να τρωνε;
 
φιλε μου και εγω νεος ειμαι αλλα ειχα την ιδια απορια με εσενα εγω τα χορισα αφου ετρωγαν αυγο και μηλο και αρχισαν να τρωνε τωρα μονα τους τωρα βεβεα ειχα διπλη ζευγαροστρα τιν χορισα στιν αρχι και ταιζε ο αρσενικος ετρωγαν και μονα τους σημερα ειναι 35 ημερον και πανε μια χαρα αρχισαν και τα αγγελακια να βγαζουν ηχους. Θα σου απαντησουν κιαλη που ειναι ποιο εμπιρη απο εμενα
 
η προσωπικη μου αποψη ειναι να μην αφηνουμε τοσο μεγαλο διαστημα μαζι τους νεοσσους με το ζευγαρι γιατι αργει ο απογαλακτισμος τους. Οταν τα μικρα φτανουν 22-23 ημερων βαζουμε το χωρισμα και τα χωριζουμε απο τους γονεις. Ετσι και μεσα απο το χωρισμα τα ταιζουν και αρχιζουν να τρωνε μονα τους.στη συνεχεια οταν τα μικρα μας γινουν 35-36 ημερων τα μεταφερουμε σε δικο τους κλουβι και μετα απο απο 1 μηνα που θα ειναι περιπου 60 ημερων μπορουμε να τα βαλουμε σε κλουβα πτησης.
εγω θα προτεινα να τα χωρισεις με το χωρισμα προς το παρον απο το ζευγαρι σου και σε μερικες μερες να τα μεταφερεις σε δικο τους κλουβι.
 
φιλε μου δεν ειχα εγω τιν απωρια αλος τιν ειχε εγω απλα του ειπα τι επρεπε να κανει μεσα απο τις γνωσις που πειρα μεσα απο εσας εδω παντος σε ευχαρηστω που εστο και ετσι μου απαντησες. ενα παιδι ειχε απορια γιατι δεν τρωνε αναμικτο ακομα εφοσον εχουν κληση τισ 35 ημερες και του απαντησα. σε ευχαρηστω και παλι
 
αγαπητε φιλε πανο και εγω στον φιλο απαντησα. Καμια φορα η απαντηση που γραφουμε ο καθενας μπορει να την ερμηνεύσει αρνητικα. Το εχω κανει και εγω. Δεν απαντησα επιθετικα και ειχες μια πολυ σωστη αποψη.χαιρετισματα στην ομορφη ροδο.
 
οχι φιλε μου δεν πειρα τιν συνβουλι σου ως επιθετικη αντιθετος σε ευχαριστησα οχι φιλε μου δεν παρεξηγισα τιποτα αλοστε και εγω δεν ειμαι γνωστης ακομα.η ροδος ειναι μια χαρα και περιμενη τουρισμο αλλα νεκρα. Φιλε μου σε περιμενο ροδο οποτε θες και δεν παρεξηγο εγω ευκολα να εισαι καλα φιλε
 
Το ίδιο έκαναν και τα δικά μου. Τα έβαλα σε άλλο κλουβί. Έβαλα λίγο νίζερ, σουσάμι και κανναβούρι πάνω-πάνω στις ταίστρες, να φαίνεται. Έβαλα και πάνω στο αυγό τους και άρχισαν να τρώνε απ' όλα σε μια δυο μέρες. Μόλις είδα ότι τρώνε και αρκετό ασπούρι, τους έκοψα τα έξτρα γιατί είναι πολύ παχυντικά.
 
Back
Top