Γενικά 360 ευρώ το ζευγάρι cockatiel;

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλησπερα!
δεν ξερω αν θα γελασετε αλλα ψαχνοντας για ενα ζευγαρι cockatiel οπως μερικοι θα ξερετε σημερα ακουσα μια τιμη...😱
επιδη ειναι φετινο το ζευγαρι και ταισμενο στο χερι...
καθεστε;

ωραια... 180 ευρω το ενα cockatiel... Δηλαδη 360 ευρω το ζευγαρι...😱

μερικα μαγαζια εχουν ξεφυγει τελειος..
 
Θανάση σαφώς και αν κάποιος έχει μεγαλώσει και ταϊσει ένα μωρό παπαγάλου στο χέρι θα το πουλήσει ακριβά, δεν μπορεί να το δώσει ούτε 50 ούτε 60.
 
δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα απο το ψαξιμο που εχω κανει βρηκα οτι τα ζευγαρια ηρεμα ταισμενα στο χερι εχουν μεχρι 120 - 140 το ζευγαρι...
οχι 360 το ζευγαρι...
νομιζω ειναι τρελο ποσο για ζευγαρι cockatiel... Αν οχι τοτε εκανα λαθος και ζηταω συγνωμη🙄
 
σαφως απο εκτροφειο σε εκτροφειο οι τιμες αλλαζουν, δεν ειναι απολυτο οτι κοκατιλ ταϊσμενα στο χερι θα κοστιζουν στανταρ 120 ή 180.
 
κατ αρχας θελω να σου πω οτι συζηταμε δεν θελω να νομιζεις οτι σου παω κοντρα😉
αυτο που λες ειναι σωστο αλλα και οι τιμες εχουν ενα οριο πανω κατω...
και γενικα πιστευω οτι σε ενα εκτροφειο δεν ειναι τοσο ευκολο να ταιζεις τοσα πουλια στο χερι οπως λενε...
μπορει να σου ερθει ηρεμο αλλα δεν σημενει οτι το ταιζε στο χερι απαραιτητα...
 
δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα απο το ψαξιμο που εχω κανει βρηκα οτι τα ζευγαρια ηρεμα ταισμενα στο χερι εχουν μεχρι 120 - 140 το ζευγαρι...
οχι 360 το ζευγαρι...
νομιζω ειναι τρελο ποσο για ζευγαρι cockatiel... Αν οχι τοτε εκανα λαθος και ζηταω συγνωμη
αν ξαναπερασεις, ρωτα τον για ποιο λογο τα εχει τοσο ακριβα:)
μονο αυτος μπορει να σου λυσει την απορια.😛
κ αν μαθεις... Πες μας κ μας!
 
κατ αρχας θελω να σου πω οτι συζηταμε δεν θελω να νομιζεις οτι σου παω κοντρα

Κι εγώ συζητάω, δεν επιβάλλω την γνώμη μου και τα πιστεύω μου! 🙂

και γενικα πιστευω οτι σε ενα εκτροφειο δεν ειναι τοσο ευκολο να ταιζεις τοσα πουλια στο χερι οπως λενε...

Δεν πιστεύω ότι σε όλα τα εκτροφεία ζευγαρώνουν τα πτηνά τους και τα μωρά τα μεγαλώνουν στο χέρι. Και σαφώς δεν μπορούν όλα τα μωρά να τα μεγαλώσουν στο χέρι. Κάποια θα τα μεγαλώσουν και κάποια όχι. 😉
Δυστυχώς ο καθείς τις τιμές τις βάζει όσο θέλει, χωρίς η τιμή να είναι λογική πολλές φορές αυτό είναι γεγονός.

μπορει να σου ερθει ηρεμο αλλα δεν σημενει οτι το ταιζε στο χερι απαραιτητα

Συμφωνώ μαζί σου αλλά στην προκειμένη περίπτωση πληρώνεις ότι είναι ήμερο σε σχέση με κάποιο άλλο που είναι άγριο.
Λογικό είναι ότι δεν μπορεί να σε βεβαιώσει κανένας αν είναι το πουλί μεγαλωμένο στο χέρι αλλά αν είναι ήμερο θα κοστίζει κάποιο ποσό παραπάνω.
 
φιλε το μαγαζι ειναι ζωοφιλια και πηρε εναν εκτροφεα που εχει...
και το μονο που ειπε ειναι οτι εχουν τοσο επιδη ειναι ηρεμα και ταισμενα στο χερι...
δεν ξερω αν αυτο αρκει για μια τιμη τετοια...



ΣΥΓΝΩΜΗ για τον τιτλο, καλα εκανες και τον αλλαξες...
 
στο θεμα της τιμης αναφερθηκα γιατι βρηκα αγρια απο 30-45 ευρω... Δηλαδη περιπου απο 60-90 το ζευγαρι...
και ηρεμα μεγαλωμενα στο χερι απο 100 - 140 ευρω... Το ζευγαρι...
με αυτες τις τιμες που ειδα μετα απο ψαξιμο λογικο ειναι οταν ακουω 360 το ζευγαρι να τρελαθω...
 
αν ξαναπερασεις, ρωτα τον για ποιο λογο τα εχει τοσο ακριβα:)
μονο αυτος μπορει να σου λυσει την απορια.😛
κ αν μαθεις... Πες μας κ μας!


Σωστή απορία Εύα! Οι λόγοι μιας τιμής είναι πολλοί. Εξαρτάτε πάντα απο το είδος της εκτροφής (σπανιότητα), εξαρτάται απο την δυσκολία αναπαραγωγής (βλέπε καρδερίνες) και φυσικά απο την ταλαιπωρία που μπορεί να τραβήξει ένας ο οποίος κάνει αυτή την δουλειά (γιατί περι δουλειάς πρόκειται). Αν αναλογιστούμε οτι τις πρώτες εβδομάδες της ζωής ενός παπαγάλου χρειάζεται ανα 2 έως 3 ώρες τάισμα, καταλαβαίνουμε το πόσο δύσκολο και επίπονο είναι το μεγάλωμα στο χέρι (το έχω κάνει και δεν πρόκειται να το ξανακάνω!). Επίσης καλό είναι να μην ξεχνάμε οτι όλοι αυτοί (οι επαγγελματίες) έχουν σπαταλήσει αρκετά χρήματα για την απόκτηση ζευγαριών και λογικό είναι να ανεβάζουν και τις τιμές (καλώς ή κακός). Και φυσικά ισχύει το όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και προσφορά. Στην περίπτωση του Θανάση η τιμή σαφώς και είναι υπερβολική.
 
θελω να διευκρινησω οτι δεν το ψαχνω για την τιμη, απλα ρωταω για να δω αν εχουν αυτο που θελω και ετσι ακουω και τις τιμες...
 
Mia mikri erotisi mono.

Thanassi ta poulia seleis gia na zefgaronis;
 
φιλε μου δεν με ενδιαφερει να κανω αναπαραγωγη, απλα δεν θελω να ειναι ενα μονο του... Θα ειναι πιο ομορφο να ειναι ζευγαρι και να κανουν παρεα... μαζι με εμενα...
 
Θανάση αν τα έχεις ζευγάρι λίγο δύσκολα θα δεθούν με σένα μιας και έχει παρέα το ένα το άλλο.
Για αρχή θα ήταν καλύτερα να έπαιρνες ένα να του κέρδιζες την εμπιστοσύνη και μετά θα μπορούσες να προβείς σε δεύτερη αγορά και να κερδίσεις και το δεύτερο. Και το μόνο που θα έκανες μετά θα ήταν να είχες συνεχή επαφή και με τα δύο
 
Θανάση αν τα έχεις ζευγάρι λίγο δύσκολα θα δεθούν με σένα μιας και έχει παρέα το ένα το άλλο.
Για αρχή θα ήταν καλύτερα να έπαιρνες ένα να του κέρδιζες την εμπιστοσύνη και μετά θα μπορούσες να προβείς σε δεύτερη αγορά και να κερδίσεις και το δεύτερο. Και το μόνο που θα έκανες μετά θα ήταν να είχες συνεχή επαφή και με τα δύο


το σκεφτηκα και εγω αυτο αλλα δεν θελω τις ωρες που θα δουλευω να ειναι μονο του...
προτιμω να παρω ζευγαρι και να με παιδεψουν για να μπω στην παρεα τους...
θα επιμεινω και θα τα καταφερω... Εξαλου ελπιζω να εκτιμησουν το σπιτι που τους ετοιμαζω...
 
φιλε μου δεν με ενδιαφερει να κανω αναπαραγωγη, απλα δεν θελω να ειναι ενα μονο του... Θα ειναι πιο ομορφο να ειναι ζευγαρι και να κανουν παρεα... μαζι με εμενα...

Kalitera na perneis dio Arsenikous i dio Thilikous an einai gia tin parea. Giati apo ton enstinkto tous THA zefgaronoune an tous exeis mazi. Kai an perneis apo enan ektrofeas kindinebeis na einai adelfos kai adelfi

Poli tixi sto psaksimo kai na bris kala poulia.
 
σε ευχαριστω! Παντος το ψαχνω πολυ...
οχι τοσο για την τιμη αλλα για να βρω τα πουλια που θελω...
εδω σε εμας ειναι πιο δυσκολα... ζηταμε αλλα δεν ξερουμε τι ακριβος θα μας φερουν...
 
ωραια ολα αυτα που λες! Εγω με την σειρα μου θελω να σου πω οτι ειναι υπερβολικη η τιμη! Αλλα σκεψου και αυτα που σου λεει ο γρηγορης! Παντως αν τελικα επιρεαστεις και προχωρησεις στην αναπαραγωγη τοτε καλο θα ταν να μην παρεις πουλια μεγαλωμενα στο χερι!1)γιατι θα αγριεψουν και 2)δεν θα ναι καλοι γονεις γιατι απλα δεν θα χουν μαθει απο τους γονεις τους πως πρεπει να χειριστουν τα μωρα τους!
 
τα διαβαζω ολα και καταλαβαινω τι μου λες... Δεν ψαχνω να παρω μεγαλωμενα στο χερι... Το μονο που κοιταω ειναι να ειναι μικρα, δηλαδη φετινα...
απλα αυτο για το χερι το αναφερα για την τιμη...
το θεμα της αναπαραγωγης αξαρταται απο το ιδιο το ζευγαρι και απο τη φυση...
αν κανουν καποια στιγμη μικρα... Θα χαρω πολυ... αλλα δεν το βαζω σκοπο...
 
Για εμένα καλύτερα να πάρεις μεγαλωμένο στο χέρι.. Και όσο για το ότι θα είναι μόνο του, αν του βάλεις σε ένα ευρύχωρο κλουβί και αρκετά παιχνίδια δεν θα έχει πρόβλημα ούε θα πλήτει.. Με τη προοπτική να έχεις μια ποικιλία παιχνιδιών και να του τα αλλάζεις και να τα ανανεώνεις για να μην τα συνηθίζει και βαριέται..Αν θες για παρέα και εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάρεις ένα αργότερα..
 
Back
Top