Γενικά 3d εκτυπωτές για προσθετικά μέλη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sonikoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sonikoly

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2021
Μηνύματα
192
Πόλη
Βέροια
Καλημέρα,
κατά καιρούς διαβάζουμε στη σελίδα για κάποια πτηνά που είτε δέχτηκαν κάποια επίθεση και έχασαν είτε γεννήθηκαν χωρίς κάποιο μέλος του σώματός τους. Διάβαζα πρόσφατα ένα θέμα που αφορούσε το πως χρησιμοποιούν τους τρισδιάστατους εκτυπωτές για να φτιάξουν μέλη για τα ζώα αυτά. Γιατί να είναι η λύση να βάζουμε χαμηλά την τροφή και το νερό του πτηνού μας αν μπορούμε να φτιάξουμε το μέλος που έχασε και να μπορεί να ανεβαίνει ξανά στην πατήστρα; Θα ήθελα τις γνώμες σας γύρω από αυτό το θέμα. Δεν είμαι ειδική στο θέμα, αλλά είναι κάτι που μπορεί να το αντιμετωπίσουμε οποιαδήποτε στιγμή με τα ζώα συντοφίας μας.
 
@Φοίβος Δεν μιλάω για χειρουργεία, αλλά για προσθετικά μέλη που μπαίνουν στο μέλος που λείπει. Αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ ωραία ερώτημα και γενικότερα η σκέψη για ένα τέτοιο εγχείρημα . Θέλει γνώση και τεχνολογία πέραν από το όποιο καλώς νοούμενο ενδιαφέρον . Σίγουρα πάντως δεν ακούγεται άσχημο και όχι τόσο δύσκολο .
 
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να υπάρχει ως μια εναλλακτική όταν κάποιος κληθεί να αντιμετωπίσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Το καλύτερο θα ήταν να μην συμβεί σε κανένα, αλλά από τη στιγμή που θα γίνει, καλό είναι να υπάρχει και αυτό ως μια εναλλακτική. Από αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (https://www.denverpost.com/2017/10/10/parrot-gets-plastic-prosthesis-3d-printing/).
 
 
Φαίνεται φανταστική ιδέα , υπάρχουν αναφορές για το αν τα πουλάκια το δέχονται πάνω τους;
 
@HxC Ούτε εγώ γνώριζα ότι μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για αυτό τον σκοπό. Τυχαία είδα ένα βίντεο και σκέφτηκα να το βάλω στη σελίδα με αφορμή προηγούμενες αναρτήσεις. Νομίζω στην ερώτηση για το αν μπορούν να τα δεχτούν, θα μπορούσαν να μας απαντήσουν κάποιοι πτηνίατροι που σίγουρα είναι πιο ειδικοί με το αντικείμενο.
 
Back
Top