Αναπαραγωγή 4η γέννα κοκατίλ σε σειρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Πακι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Πακι

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2019
Μηνύματα
4
Καλημερα σε ολους σας
Εχω ενα ζευγαρι κοκατιλ αυτη τη στιγμη εχω τεσσερα μωρα ειναι η τεταρτη γεννα σε σειρα. Εχω ακουσει οτι η θηλυκια μπορει να κουραστει και να ψωφησει.. Τι πρεπει να κανω;χρειαζεται να της αφαιρεσω τη φωλια;να της παρω τα μικρα να τα ταισω στο χερι. Αυτα οπως πανε θα ξαναγεννησουν.. Μπορει να μ πει καποιος που ξερει τι μπορω να κάνω;
Ευχαριστω εκ των πρωτερων
 
Καλημερα! 4 γεννες ειναι παρα πολλες! 2 το χρονο τα βαζουμε για να μην εξαντληθουν τα πουλια! Μετα τη δευτερη γεννα επρπεε να ειχες αφαιρεση τη φωλια! Αν δε γνωριζεις να ταιζεις δε θα τα παρει τα μικρα! Αστα να τα μεγαλωσουν και επειτα αφαιρεις τη φωλια! Αρχικα σωστη διατροφη, σουπιοκοκκαλο να υπαρχει διοτι εχει κανει πολλες γεννες το θυληκο μη παθει καμια δυστοκια! Ποσων ημερων ειναι τα μικρα; σε περιπτωση που ξεκινησει να κανει παλι αυγα και δεν εχουν απογαλακτιστει τα μωρα παιρνεις τα αυγα κ τα πετας! Εγω επειδη ειναι αρκετες οι γεννες σε περιπτωση που ξεκινουνε να κανει παλι αυγα θα της εβαζα και υγρο ασβεστιο!
 
Τελικα ισχυει, αυτο θα κανω σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.. Τα μωρα ειναι 8 ημερων το μεγαλυτερο και εχθες εσκασε και το μικροτερο.. Τους εχω βαλει αυτη την πετρα που τσιμπανε.. Κανει την ιδια δουλεια με το κοκκαλο της σουπιας;
 
Φυσικα και ισχυει! Η γεννα και ολοκληρη η διαδικασια μεχρι τον απογαλκτισμο ειναι κουραστικη για το ζευγαρι και ειδικα για το θυληκο! ασε τη πετρα εφοσον την εχεις αλλα θα εβαζα και σουπιοκοκκαλο! Περα απο σπορους τι αλλο τρωνε;
 
Τους βραζω αυγο.. Επισης τους δινω κι κεχρι σε τσαμπι
 
ωραια αυγουλακι βαζε τωρα που εχουν τα μωρα εφοσον το τρωνε! Σιγα σιγα σ εκαμια βδομαδα για να ξεπεταχτει κ το πιο μικρο ξεκινα κ κανα μηλαρακι κανα σπανακι!
 
Back
Top