Αναπαραγωγή 4 αυγά πέταξε το ένα έξω

Glosterfancy

Πρώην djspikos
Εγγραφή
9 Σεπ 2007
Μηνύματα
50
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Για σας παιδιά. Σήμερα η μια καναρά μου που είχε 4 αυγά πέταξε το ένα έξω από την φωλια. Όταν το πήρα το αυγό ήταν σπασμένο μάλλον από το πέσιμο στο πάτο. Όταν το είδα είχε μέσα νεοσσό. Ποιος ο λόγος να το κάνει. Υπάρχει περίπτωση να πέθανε και το κατάλαβε. Και από τι μπορεί να πέθανε ο νεοσσός.
 
καλημερα ηρακλη μαλλον τη τρομαξε κατι και καθως εβγαινε απο τη φωλια πεταξε και το αυγο μαζι τις μηπως ειναι πολυ ρηχη η φωλια γιατι αν ειναι μπορει να γινει και με τους νεοσσους. Απλα κανε την φωλια ποιο βαθεια εσυ
 
αυτα που σου λεει ο νικ1 ειναι σωστα αλλα μπορει οπως ειπες να καταλαβε οτι πεθανε μεσα ο νεοσσος ο νεοσσος μπορει να πεθανε η επειδη δεν το ζεστανε καταληλα η μπορει να βραχηκε και να εκατσε επανω στα αυγα εγω εχασα 2 απο τα 4 αυγα γιατι βραχηκε κρυωσαν και οι νεοσσοι δεν βγηκαν ποτε.
 
Εμένα μου είζε πετάξει αβγό στην προσπάθειά της να βρει από τη φωλιά 2-3 μέρες πριν την εκκόλαψη. Το τσόφλι έσπασε λίγο και φαινόταν το πουλί μέσα ζωντανό αλλά ο υμένας μέσα στο αβγό υπήρχε ακόμη. Το έβαλα μέσα στη φωλιά και το έβγαλε κανονικά. Νομίζω ότι αν σπάσει το τσόφλι, ακόμα και αν αποκολήθεί σε κάποιο σημείο, μην το πετάτε αν ο υμένας είναι στη θέση του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
το οτι δεν βγαινει ενας νεοσσος απο το αυγο ειναι παρα πολυ λογοι ηρακλη γιατι νομιζεις οτι ηταν νεκρος ο νεοσσος πριν πεσει μαλλον πεθανε γιατι επεσε εξω απο την φωλια
 
Μηπως η καναρα δεν το ηθελε γιατι μου ετυχε κι αυτο. Μια καναρα μου γεννησε 5 αυγα τα κλωσησε γυρω στις 10 μερες και μετα ενα το ξεχωρισε απο την φωλια χωρις να το πεταξει κατω ομως. Στην επομενη γεννα το εκανε και παλι αλλα εγω το ξαναεβαλα μεσα και βγηκε κανονικα το πουλακι.
 
Back
Top