Ασθένειες 4 κοκατιλακια 2 μηνων εχασαν τα πουπουλα τους

Markos tsiftelis

PB Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2014
Μηνύματα
741
Πόλη
Πειραιάς
Μετα απο μια πολυ καλη γενα τα κοκατιλ μου αποκτησαν 4 παιδακια 2 μηνων τωρα μεχρι χθες ολα καλα ο ενας πιτσιρικας ειχε ξεκινησει να βγενει και απο τη φωλια τους εδινα και γω κανενα γευμα και ολα καλα σημερα ομως καθαριζοντας το κλουβι ανοιγω τη φωλια και βλεπω και τα 4 πουλακια απο τα ματια τους και πανω και μεχρι το τελος του κεφαλιου τους ηταν ολα ατριχα ακριβως οπως ειναι τα καφαλακια τους οταν γενιωνται... Επαθα οταν τα ειδα και κοντευω να σκασω τι να συμβενει; βοηθεια παιδια!
 
Μήπως τα ξεπουπουλιάζει η μάνα; Είναι το ζευγάρι σου μαζί;
 
ειναι μαζι κανονικα στο κλουβι μαζι με το αρσενικο που ομως υποψιαζομαι πως ισως ειναι δουλεια του αρσενικου γιατι αυτος εχει αυτο το συνηθιο να τσιμπαει στο κεφαλι τη θυλικια οταν λογοφερουν και εχει κι εκεινη ενα πολυ μικρο κενο σχεδων ανυπαρκτο.
 
Είναι επικίνδυνο να μην ξαναβγούν αυτά τα φτεράκια. Βγάλε τον αρσενικό προς το παρόν.
 
θα τον βγαλω αλλα γιατι να εκανε κατι τετοιο και μετα απο δυο μηνες περιπου και οχι νωρητερα;
 
Ίσως θέλει να ξαναζευγαρώσει, ίσως λέει ότι ήρθε η ώρα να "την κάνουν" απ' το σπιτικό του :)
 
2 μηνων κι αν τρωνε ικανοποιητικα μονα τους μπορουν να φυγουν απο το κλουβι των γονιων τους. Εγω θα τα απομακρυνα αμεσα πριν δω καποιο τραυματισμενο διοτι αφου ξεκινησε αυτη η ιστορια μπορει να το τραβηξουν παραπερα. Οπως λεει και η Μαρια ισως να θελουν να προχωρησουν σε επομενη γεννα και θελουν να τα διωξουν απο τη φωλια.
 
Μεσα στο καλοκαιρι να πανε σε αλλη γεννα; και τωρα τι γινετε τα βλεπω και στεναχωριεμε υπερβολικα πανω που ειχαν κανει την πεταχτη χαρακτιριστικη φουντιτσα... Τι λετε θα ξαναβγαλουν μαλακια τα κεφαλακια τους ειναι τελειως καραφλα. Να παρω καποιο φαρμακο που ισως τα βοηθησει;
 
Τα απομακρυνες απο τους γονεις; Φαρμακο δεν υπαρχει να βαλεις απ'οσο γνωριζω, δωσε αυγοτροφη και κρεμα νεοσσων σε μπολακι αν τρωνε μονα τους.
 
ο ενας μικρος τρωει πιθανων μονος του για τα αλλα δεν ειμαι συγουρος οταν λες Ανεστη κρεμα ενωεις την σκονη ετσι; τωρα το απογευμα τα απομακρυνα σε αλλο κλουβι γιατι ειδα παριεργες κινησεις απο το αρσενικο που εκατσα και παρακολουθησα αλλα ειναι και πονηρο πουλι οταν καταλαβει οτι το βλεπω κανει το παπι.
 
ο ενας μικρος τρωει πιθανων μονος του για τα αλλα δεν ειμαι συγουρος οταν λες Ανεστη κρεμα ενωεις την σκονη ετσι; ...

Σκονη με νερο γινεται κρεμα, σκετη σκονη δεν τρωγεται απο τα πουλια διοτι μπορει να πνιγουν. Παρατηρησε αν τρωνε ολα, αν κανει ενας την αρχη συνηθως παρασυρει και τους αλλους. Αν ειναι ημερα και πιανονται γιατι δεν δινεις κι εσυ λιγη κρεμα με τη συριγγα;
 
καταλαβα κρεμουλα οπως οταν τα ταιζουμε αντε να δουμε τι θα γινει σημερα, θα τους εδινα και γω φαγητο αλλα δεν τα πολυπλησιαζα για να μην ταραζω τη σχεση με τους γονεις τους που να ξερω οτι θα μου βγουν γονεις τερατα! τοσα χρονια με τα Lovebird που εχω το βασιλακη και την ελενιτσα ειναι υποδιγμα γονιων τα ταιζουν τα παιδια τους και οι δυο τα μαθαινουν να τρωνε να πετανε...
 
και για ενημερωση των υπολοιπων τελικα τα μικρα κοκατιλ τα μαδουσε ο πατερας τους γιατι ηθελε να ξαναζευγαρωσει. Τα μικρα ξεκινησαν να βγαζουν παλι μαλακιακαι να μεγαλωνουν κανονικα.Απλα τα απομακρινα απο τη φωλια για να μπορουν να ζευγαρωσουν παλυ το ζευγαρι που τελικα εκανε μονο δυο αυγα ασπορα.
 
Back
Top