Φροντίδα 4 μήνες μέσα 8 έξω

Giannisbox

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2017
Μηνύματα
695
Πόλη
Εύοσμος
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενα ζευγάρι 6 μηνών και σκοπεύω να κάνω το εξής
Από τον Νοέμβριο έως και το Φεβρουάριο θα τα έχω μέσα στο σπίτι σε ειδικό χώρο με φυσικό φώς.
Από το Μάρτιο μέχρι και τον Οκτώβριο στο μπαλκόνι σε κατασκευή που ετοιμάζεται (δεν υπάρχει αυτό που θα κάνω).
Το σκέφτομαι σωστά ή κάνω λάθος;
 
Και εγω έτσι έκανα όσο είχα λιγα πουλιά, τωρα που πλέον δεν χωράνε τα σκεπάζω απο τρεις πλευρές για να κόβετε ο αέρας τουλάχιστον και τα έχω έξω. Μια χαρά θα είναι :)
 
Καλησπέρα Γιάννη. Γράψε πρώτα από όλα σε τι ζευγάρι αναφέρεσαι και σε ποια περιοχή βρίσκεσαι. Αυτά τα δύο παίζουν σημαντικό ρόλο για τις απαντήσεις που θα πάρεις.
 
Με εξαίρεση ελάχιστες μέρες στο διάστημα που συζητούμε μπορούν τα πουλιά άνετα να μένουν έξω... σε ένα προστατευμένο από βροχή και αέρηδες μέρος.
Η Θεσσαλονίκη άλλωστε δεν χαρακτηρίζεται ως ιδιαίτερα κρύα πόλη... η θάλασσα μετριάζει κάθε κατάσταση.
Αν τώρα πάλι το "μέσα" είναι μονόδρομος τότε θα πρέπει να φροντίσεις ώστε το φυσικό φως να επαρκεί και να μην επηρεάζεται από τα ηλεκτρικά φώτα του σπιτιού.
 
Αν τα εχεις ήδη έξω, και βάλεις πλαστικό περιμετρικά γύρω απο το καθε κλουβί, ώστε να κόβει τον αέρα και αφήσεις ενα συνεχόμενο κομμάτι ώστε σε πολυ κρύο να κλείνει και η πρόσοψη του κλουβιού, π.χ. με Velcro , τότε τα πουλιά σου θα έχουν ενα φυσιολογικό πρόγραμμα ύπνου, τις ώρες που πρεπει ανα εποχή, διάχυτο φως ώστε να συνθέτουν βιταμίνη D κλπ.
Πρεπει όμως να βάλεις προστασία για τα αρπακτικά
 
Θεσσαλονίκη δυτικά πάνω από τον περιφερειακό. Ο βοριάς και ο βορειοδυτικός για όσους ξέρουν δεν αντέχεται.
Πέρυσι για ενάμιση μήνα η θερμοκρασία έπαιζε από,-5 έως 3 με 5.
Πρόκειται για ένα ζευγάρι κοινά καναρίνια.

Ο αρσενικός

Η θρυλική
 

Συνημμένα

  • IMG_20171104_164435.webp
    IMG_20171104_164435.webp
    25,3 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20171104_164448.webp
    IMG_20171104_164448.webp
    22,8 KB · Προβολές: 26
Από τα μελανικά στοιχεία πάνω τους μπορούμε να πούμε πως πρόκειται για κοινά καναρίνια.
Όμως πολλές φορές λιποχρωμικά καναρίνια έχουν πάνω τους μικρά στίγματα μελανικών στοιχείων... άλλες φορές μαύρα και άλλες καφέ.
Θα έχει πολύ ενδιαφέρον αυτό το ζευγάρωμα ειδικά αν όντως είναι λιποχρωμικά πουλιά με ελαττώματα.
 
Λέτε να τα ζευγαρώσω φέτος;
Είναι 6 μηνών η θηλυκή και 7 ο αρσενικός
 
Όταν θα έρθει ο κατάλληλος καιρός για αναπαραγωγή (σε 4-5 μήνες) τα πουλιά θα έχουν την κατάλληλη ηλικία... Η φύση άλλωστε σε αυτές τις περιπτώσεις ξέρει πάντα καλύτερα από μας.
 
Θεσσαλονίκη δυτικά πάνω από τον περιφερειακό. Ο βοριάς και ο βορειοδυτικός για όσους ξέρουν δεν αντέχεται.
Πέρυσι για ενάμιση μήνα η θερμοκρασία έπαιζε από,-5 έως 3 με 5.
Πρόκειται για ένα ζευγάρι κοινά καναρίνια.
Αυτά τα -5 θυμάμαι και με τρομοκρατούν.
Τα έχω στο μπαλκόνι αλλά είναι κλειστο με διάφανη τέντα.
Βροχή αέρας δεν περνά.
Αλλά με μειωμένη 5 δεν ξέρω τη θα γίνει.
Πέρσι τα νερά από το αιρκοντίσιον ήταν μόνιμα παγωμένα.
 
Από τα μελανικά στοιχεία πάνω τους μπορούμε να πούμε πως πρόκειται για κοινά καναρίνια.
Όμως πολλές φορές λιποχρωμικά καναρίνια έχουν πάνω τους μικρά στίγματα μελανικών στοιχείων... άλλες φορές μαύρα και άλλες καφέ.
Θα έχει πολύ ενδιαφέρον αυτό το ζευγάρωμα ειδικά αν όντως είναι λιποχρωμικά πουλιά με ελαττώματα.
Το θηλυκό είναι όντως λιποχρωμικο που πήρε το μαύρο στο κεφάλι από το σκουφι της μητέρας του. Είναι δικό μου πουλί από τα κόκκινα που έβαλα φέτος αλλά αβαφο και έγινε πορτοκαλί :)
 
Τι 0, -2 και -5 βαθμούς λέτε... Πέρυσι είχε -10 και -12 κάποιες μέρες...Αν τα πουλιά είναι προστατευμένα από αέρα και είναι υγιή δεν παθαίνουν τίποτα από το κρύο. Μη λέμε τα ίδια κάθε χρόνο.
 
Η γνώμη μου είναι 12 μήνες έξω. Όπως σου έγραψαν και αλλά μέλη άνετα τα καναρίνια αντέχουν όλο το χρόνο έξω.
Στην κατασκευή που θα φτιάξεις μερίμνησε να βάλεις προστατευτικό τριγύρω και με κάποιο τρόπο να προσαρμόσεις
περιμετρικά πλεξιγκλάς ή νάιλον βάζοντας - βγάζοντας όποτε εσύ το κρίνεις σκόπιμο.
 
Back
Top