Αναπαραγωγή 4 μικρά Serinus F. Domesticus

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Τελικα εκανε 4 αυγα και τωρα εχει 4 μικρα 2 σκουρα και 2 ανοιχτα.

Εδω το βιντεο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Θεόδωρε, να τα χαιρεσαι.
Έχεις καλύψει βλεπω το πλάι της πλευράς στην οποία πρόσκειται η φωλιά με ύφασμα. Αυτο έγινε για να αισθάνεται το θηλυκο πιο ασφαλές;
Και, εφόσον μιλάμε για άγρια καναρίνια, δεν θα έπρεπε όλα τα μικρά να ειναι σκούρα, στο αρχέγονο χρωμα; Γιατι τα δυο βγήκαν ανοιχτόχρωμα; Στη γραμμη των προγόνων τους υπήρξε μήπως και οικόσιτο καναρινι;
 
Ειναι πολυ μικρα ακομα δεν ξερω πως θα βγουν μαλον σαν μια φωτο που εδωσσ προηγουμενα ενα διχρωμο που ειχε στην ταμπελα ο γερμανος, εισαι σιγουρος οτι ειναι μονο σε σκουρα χρωματα;
 
Απο το άγριο καναρινι προήλθαν όλα τα οικόσιτα, και μάλιστα πολλά απο αυτά νομιζω οτι δεν έχουν προσμείξεις απο άλλο είδος. Αυτο σημαίνει οτι προφανώς και θα υπάρχουν αλληλόμορφα γονίδια της Σκούρας εκδοχής και στα άγρια καναρίνια, ίσως οχι σε τόσο υψηλή συχνότητα. Βεβαίως όλα αυτά που σου γράφω βασίζονται σε λογικούς συνειρμούς εκ μέρους μου και οχι σε επιστημονικά δεδομένα, και μπορει και να μην ισχύουν και απλά στην πορεια της εξημέρωσης να συνέβη καποια μετάλλαξη στα γονίδια και να κληρονομήθηκε έπειτα μέσω επιλεκτικών διασταυρώσεων και στους απογόνους. Ανάλογο θέαμα βλεπουμε σε καρδερίνες, με ποιο ανοιχτά χρωματα.
Απλά ρωτώ μηπως ήξερες απο τον εκτροφέα απο τον οποίο προέρχονται αν υπήρξαν οικόσιτα στο γενεαλογικό τους δεντρο ή αν προκειται για μετάλλαξη ή ακόμα και για πιο σπάνια εκδοχή κάποιων γονιδίων που υπάρχουν και στη φύση.
 
Αυτος οταν πηγα ειχε σε μια κλουβα περιπου 20 ως 25 μικρα. Ηταν τα χρωματα που εχω και αυτο στην φωτο περιπου 10. Τωρα που πηγα ειχε 1 θυλικο σαν το δικο μου και 1 διχρωμο. Οταν μιλησαμε μου ειπε οτι δυσκολευτικε πολυ με αυτα και λιγα μονο πηγαν καλα. Για μεταλαξη δεν μιλησε. Και δεν το παλευει πολυ καιρο. Ακου κι εγω οταν τα εφερα σπιτι δεν συπεριφερονταν σωστα. Οταν τσ εβαλα θυμαμε καραντινα σε κλουβια μικρα δεν ηθελαν και ηταν ανησυχα. Οταν τους εδωσα μεγαλο χωρο τοτε αμεσος προσαρμοστηκαν και αρχισα εκπαιδευση. Τελικα γιναμε φιλοι αλλα φιλε δεν ηθελε τα γνωστα. Ηθελε να γεννησει σε κορυφες να ειναι ανοιχτη φωλια να νιωθει ελευθερη βασικα ταβρηκαμε καπου στη μεση και να. Παντως σε μικρη κλουβα και τα συνηθησμενα δεν τα θελουν.
 
Η αλήθεια ειναι οτι έχω αρχίσει να μπερδεύομαι. Γράφεις serinus canaria f. domestica και σύμφωνα με το Wikipedia αυτο σημαίνει οικόσιτο καναρινι, και όχι άγριο καναρινι, αν σκέφτομαι σωστά https://en.m.wikipedia.org/wiki/Domestic_canary, ενώ το άγριο καναρινι έχει την ονομασία serinus canaria https://en.m.wikipedia.org/wiki/Atlantic_canary
Μήπως τελικά δεν μιλάμε για άγρια καναρίνια κι εγώ έχω καταλάβει λάθος;
 
Ναι αυτο γραφει στην ταμπελα πωλησης. Δεν ειμαι τοσο καλος στα αγγλικα αλλα καταλαβα οτι το εξημερωσαν απο τον 17ομο αιωνα. Δικιο εχεις μαλον. Ειναι πολυ αργα τωρα θα το τσεκαρω καλυτερα αυριο
 
Εκανε 2 σαν τον πατερα και 2 οπαλ, τα οπαλ εχουν κοκκινα ματια, οχι πολυ εντονο οπως οταν γεννηθηκαν.

rsz_20180309_192122.webp
 

Συνημμένα

  • ΦΦΦ.webp
    ΦΦΦ.webp
    94,1 KB · Προβολές: 38
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εκανε 2 σαν τον πατερα και 2 οπαλ, τα οπαλ εχουν κοκκινα ματια, οχι πολυ εντονο οπως οταν γεννηθηκαν.
Δεν είναι οπάλ.
ή ιζαμπέλες είναι ή αν έχουν κατακόκκινο μάτι σατινετ.
Τι φύλο έχουν,θηλυκά;
 
Δεν είναι οπάλ.
ή ιζαμπέλες είναι ή αν έχουν κατακόκκινο μάτι σατινετ.
Τι φύλο έχουν,θηλυκά;
Δεν τα εχω τσεκαρει τωρα εκαναν ουρα. Τα ματια δεν ειναι κατακοκκινα Απο την τοποθετηση ματιου μαλον θηλυκο δειχνει το ανοιχτοχρωμο.

Δεν τα τσεκαρα ακομα τωρα ξεπεταχτηκαν. Απο την τοποθετηση του ματιου το ανοιχτοχρωμο θηλυκοφερνει μαλον. Δεν ειναι κατακοκκινα τα ματια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελικά Θοδωρή, πρόκειται για άγρια καναρίνια ή για οικόσιτα καναρίνια, απογόνους γεννεών επί γεννεών εξημερωμένων καναρινιών; Τι σου είπε ο εκτροφέας;
Γεγονός πάντως είναι ότι αυτά που έβαλες στις φωτο είναι πραγματικά κουκλάκια!
 
Eυχαριστω πολυ, αυτος στην ταμπελα του ειδες τι εγραφε και σε μενα ειπε οτι ειναι αγρια αλλα η ερευνα σου αποδειξε οτι ειναι εξημερωμενα, αυτο που ειδα ειναι καλο κελαιδημα δυνατα οχι κοινωνικα, τσακωνωνται με τα αλλα και ειναι πολυ επιθετικα, ζευγαρωνουν πολυ ευκολα ταιζουν πολυ καλα. τωρα το θηλυκο εχει 6 αυγα θα τα βγαλει ολα σε 3 μερες, αυτην τη φορα της τα αλαζα με πλαστικα.
 
Δεν είναι οπάλ.
ή ιζαμπέλες είναι ή αν έχουν κατακόκκινο μάτι σατινετ.
Τι φύλο έχουν,θηλυκά;
Ιζαμπέλες οπως λες Deukalion , 99,9 ειναι θηλυκά αν και ο Μάκης μπορεί να μας διαφωτίσει...
 
Back
Top