Αναπαραγωγή 4 νεα πουλακια και εγω αρχαριος, τα φωτα σας

kopriniotis

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Παιδια την παρασκευη το πρωι και σημερα το πρωι γεννηθηκαν 4 νεα καναρινια παρασκευη πρωι το πρωτο απογευμα το δευτερο σαββατο μεσημερι το τριτο και το τεταρτο η σημερα το πρωι η χθες το βραδι. Ειμαι ολο χαρες οπως θα καταλαβαινετε. Διαβασα τα σχετικα για τροφη κλπ απλα θελω να ρωτησω τα εξης για το τι με περιμενει 1)Η καναρα ειναι ολο μεσα στη φωλια ελαχιστα σηκωνεται τα ταιζει; Στην αρχη ετσι ειναι και ποτε θα αρχισει να τα ταιζει συνεχως;2)Το αρσενικο το εχω σε αλλο κλουβι νομιζω οτι ειναι επιθετικος προς τα μικρα χωρις να ειμαι σιγουρος ποτε να τολμησω να τον βαλω στο κλουβι;3)Σε ποσες μερες θα βγουν τα μικρα απο τη φωλια;4)Ασβεστιο στο νερο ειναι απαραιτητο;Γιατι δεν εχω γι αυτο ρωταω5)Τα εχω εξω και η θερμοκρασια αυτες τις μερες ειναι κατω απο 20 εφοσον τα εχω εξω ηδη ειναι καλυτερα να τα μεταφερω μεσα στο σπιτι ειναι καλυτερα να τα αφησω εκει που ειναι
 
1)Μην ανησυχείς,θα τα τα'ί'σει.2)Βάλε τον περίπου την 5η-6η μέρα(από την γέννηση των μικρών).3)Καμμιά 15ρια μέρες, μην ανησυχείς γι αυτό από τώρα.4)Θα το πάρουν από το βραστό αυγό που θα τους βάζεις καθημερινά.5)Άφησέ τα εκεί που είναι
 
Εγώ θα εφοδιαζόμουν και με μια τροφή για νεοσσούς και μια σύριγγα,
ο τελευταίος νεοσσός που γεννήθηκε σήμερα είναι 2 ημέρες μικρότερος και μπορεί να μήν τα καταφέρει μόνος του. Δες τα παρακάτω σχετικά:

https://community.petbirds.gr/threads/Νεοσσός-νεότερος-κατά-2-ημέρες-κινδυνεύει.12469/

https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-τροφη-χρησιμοποιουμε-για-το-ταισμα-των-νεοσσων.12815/
 
Ευχαριστω για τη βοηθεια αληθεια ποτε να περιμενω να αρχισει το ταισμα πιο εντατικα;Η τροφη που θα παιρνουν απο τους γονεις οι νεοσσοι θα ειναι σπορια;
 
Η τροφή που θα τα ταίζουν οι γονείς ή μαλλον μόνο η μητέρα είναι φυσικά τα σπόρια (που καλό θα έιναι να δίνεις μια συσκευασμένη τροφή ), το σφιχτό βραστό αυγό όπως σου συνέστησαν τα προηγούμενα μέλη μας ή συσκευασμένη αυγοτροφή ειδική για νεοσσούς, Μπορείς ακόμα να δίνεις λίγο μήλο. Το αυγό θα πρέπει να το βρασεις για τουλαχιστον 10 λεπτά. Να δίνεις το μισό μαζί με το τσόφλι το πρωί και μετα απο 4-5 ώρες να το αφαιρείς και να δίνεις το υπόλοιπο μισό για να εχουν πάντα στην διάθεσή τους φρέσκο φαγητό.

Η μητέρα ισως να σηκώνεται να τρώει σε στιγμες που δεν την βλέπεις. Το έργο της είναι επίπονο και κουραστικό καθώς δεν είναι και εύκολο να ταίσεις 4 στόματα που συνεχώς ζητούν τροφή. Η συμβολή του πατέρα κάναρου θα ήταν πολύ χρήσιμη αν δεν εκδηλώνει επιθετική συμπεριφορά προς την οικογένειά του.
 
Back
Top