Αναπαραγωγή 4 φορες ειναι πολλες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης SMENT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

SMENT

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μετα απο 3 προσπαθιες για αναπαραγωγη το αποτελεσμα ηταν να εχω :

την πρωτη φορα 5/5 "κλουβια" αυγα
την δευτερη φορα 5/5 "κλουβια" αυγα
και την τριτη φορα 6/6 "κλουβια" αυγα

Η γνωμη μου ειναι οτι το προβλημα ειναι στον αρσενικο.Λεω οσο προλαβαινω να τον αλλαξω.Αλλα η ερωτηση ειναι η εξης:Ειναι πολλες 4 φορες σε μια αναπαραγωγικη περιοδο; Μου ειπαν οτι ειναι πολλες φορες και το πουλι(θυληκο) θα ξεθεωθει. Ειναι αληθεια ή μπορω να δοκιμασω μια ακομα;

ΑΜΑ ΤΑ ΚΛΟΥΒΙΑ ΑΥΓΑ ΗΤΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ:D
 
Πιστεύω ότι μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η ζέστη παρά το ξεθέωμα της θηλυκιάς αυτό τον καιρό. Αν έχεις κάνει καλή προετοιμασία στο πουλί και είναι σε καλή κατάσταση δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αφού δεν έχει αναθρέψει νεοσσούς. Αλλά την ζέστη που θα κάνει από δω και πέρα πρέπει να την λάβεις υπόψην καθώς μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα.
 
Μια ολοκληρωμενη γεννα ειναι οταν το πουλι εχει γεννησει αυγα και εχει μεγαλωσει μικρα αρα δεν ειναι και πολλες οι γεννες που εχει κανει. Τ ο μονο προβλημα που υπαρχει ειναι η ζεστη αλλα αυτο λυνεται ανα τα εχεις σε εσωτερικο χωρο.Αν αποφασισεις να τα βαλεις μαζι δωσε συμπληρωμα ασβεστιου στην θυληκια γιατι ηδη εχει κανει 16 αυγα συνολικα. Καλη επιτυχια σε οτι κανεις!
 
Aυτο ακριβως σκεφτομαι δηλαδη να τα βαλω μεσα στην εισοδο σε ενα μερος με δροσια οταν πιασουν οι πολλες ζεστες.Ακομα η ζεστη υποφερεται οταν εχει πολλη θα τα βαλω στο μερος που τα ειχα και το χειμωνα και δεν εκανε κρυο οπως και τωρα δεν θα εχει ζεστη. Θα δοκιμασω με νεο αρσενικο και θα σε πω τι εγινε. Ευχαριστω!
 
Αφου εχεις ηδη παρει την αποφαση σου η πρωτη θεωρητικά ''ζημια'' θα γινει (αλλαγη αρσενικου ) κανε και την 2η απ' αρχης λοιπον και αλλαξε τους μερος με το που θα τα βαλεις μαζι και ας μην εχουν σφιξει οι ζεστες ακομα. Να γνωριστουν, να τον δεχτει, να πυρωσει αυτος, να... , να κανει αυγα, να τα κλωσισει, να βγουν με το καλο μωρακια, οχι ζεστες τα πρωτοβροχια θα πιασουν :D ( που λεει ο λογος ).
Παρε τα μετρα σου εγκαιρως.
 
μια ερωτηση κι απο μενα.
θελω την διαδικασια του ζευγαρωματος.
μπορω να τα βαλω τωρα;
 
Back
Top