Γενικά 4 Java Sparrows μετά το μπάνιο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dhmhgre
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι όμορφα που είναι! Να τα χαίρεσαι! Ίσως να είναι και όλα αρσενικά και τσακώνονται ή το αντίθετο. Ποτέ δεν κατάλαβα πως βρίσκεις το φύλο τους. Ίσως να γνωρίζει η @Elenie να μας πει. Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μία φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί. Να τα χαίρεσαι και πάλι!
 
Τι όμορφα που είναι! Να τα χαίρεσαι! Ίσως να είναι και όλα αρσενικά και τσακώνονται ή το αντίθετο. Ποτέ δεν κατάλαβα πως βρίσκεις το φύλο τους. Ίσως να γνωρίζει η @Elenie να μας πει. Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μία φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί. Να τα χαίρεσαι και πάλι!
Πρεπει να είναι 2 θυληκά και 2 αρσενικα. Τα αρσενικά έχουν βαθύ μαύρο στο κεφάλι ενώ τα θυληκά έχουν ξεθωριασμένο μαύρο με άσπρα πουπουλα στο κεφάλι.
 
Κάτι στο ράμφος κοιτάνε αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Ανέβασε μια φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί, αν μπορείς. Θέλω να δω λίγο αν είναι σωστή η διαμόρφωση του χώρου.
 
Εγώ από το ραμφος τα ξεχωρίζω. Στα θηλυκά είναι πιο λεπτο και πιο απαλό το χρωμα. Βέβαια είναι δυσδιάκριτη η διαφορά, θα πρέπει να τα παρατηρήσεις για να τα δεις.
Είναι πανέμορφα 😍 όμως. Τα λατρεύω αυτά τα πουλια.
Όσο για τις αψιμαχίες, είναι πολύ συνηθισμένες σε αυτό το είδος, πιο πολύ είναι επίδειξη ισχύος και σπάνια γίνονται επιθετικές. Όπως είχα διαβάσει κάποτε σε ένα άρθρο για τα αξιαγάπητα αυτά πουλια, «ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να ανησυχεί όταν δεν υπάρχουν αυτοί οι μικρό-τσακωμοί σε μια κλούβα.»

Να τα χαίρεσαι!
 
Όμορφα! Να τα χαίρεσαι!
Πρεπει να είναι 2 θυληκά και 2 αρσενικα.
Εξαφανίστηκε και η ειδικός😡 Pigaki
(κάποτε είχαμε κάτι ανθρωπάκια που έριχναν σφυριές...😜μας χρειάζονται ακόμα Σταύρο!)
 
Τα ραμφακια των αρσενικών είναι πιο χοντρά στη βάση τους. Εγώ προσωπικά μόνο αν δω αρσενικα και θηλυκά μαζί και συγκρίνω, μπορώ να ξεχωρίσω το φύλο τους.
Πάντως είναι πανέμορφα! Και μετά το μπανάκι είναι σαν ποντικακια 😍
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Σας ανεβάζω μια φωτογραφία που το αρσενικό είναι με το θηλυκό.malefemale.webp
Η μεγαλη διαφορά φαίνεται στο φτέρωμα στο κεφάλι. Στο ράμφος δεν μπορώ να δώ κάτι εμφανές εκτός από ένα ξεθωριασμένο κόκκινο στο θηλυκό (δεξιά) όπως ισχύει και στο κεφάλι
[automerge]1557928684[/automerge]
Κάτι στο ράμφος κοιτάνε αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Ανέβασε μια φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί, αν μπορείς. Θέλω να δω λίγο αν είναι σωστή η διαμόρφωση του χώρου.
sparrowscage.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την καλησπέρα μου! Τα ευχαριστήθηκαν το λουτρό τους! Είναι πανέμορφα, χαριτωμένα και περιποιημένα! Πολλά μπράβο! Να σου ζήσουν πολλά χρόνια και να τα χαίρεσαι με την ομορφιά και την ασυμφωνία των χαρακτήρων τους! 😉:)👍
 
Δεν παίζει ρόλο το άσπρο στο κεφάλι. Είναι μετάλλαξη αυτό (pied)

Πάμε στο κλουβί τώρα. Είναι ότι πρέπει για 4 java μόνο που οι πατήθρες εκτός του ότι πρέπει να αντικατασταθούν με ξύλινες, πρέπει να μπουν και σε σωστή διάταξη ώστε να μπορούν τα πουλιά να πετάνε από την μία πλευρά στην άλλη και να γυμνάζουν τα φτερά τους. Μπορείς να φτιάξεις εσύ ξύλινες πατήθρες χρησιμοποιώντας ξύλα ελιάς που τα βρίσκεις και παντού. Θα βάλεις μια χαμηλά στην μέση του κλουβιού και άλλες δύο ψηλά αριστερά - δεξιά. Να σχηματίζει ένα ανάποδο τρίγωνο δηλαδή. Θα δεις ότι θα το καταχαρουν!
Αυτό το μαύρο στις ταίστρες τι είναι;
Η τροφή να υποθέσω ότι είναι χύμα έτσι; Καλύτερα να πάρεις μια συσκευασμένη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κρύβουν αρκετούς κινδύνους οι χύμα τροφές. Τέλος, μπορείς να διαβάσεις τον παρακάτω βοηθητικό οδηγό, ώστε να εμπλουτίσεις την διατροφή τους : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
 
Δεν παίζει ρόλο το άσπρο στο κεφάλι. Είναι μετάλλαξη αυτό (pied)

Πάμε στο κλουβί τώρα. Είναι ότι πρέπει για 4 java μόνο που οι πατήθρες εκτός του ότι πρέπει να αντικατασταθούν με ξύλινες, πρέπει να μπουν και σε σωστή διάταξη ώστε να μπορούν τα πουλιά να πετάνε από την μία πλευρά στην άλλη και να γυμνάζουν τα φτερά τους. Μπορείς να φτιάξεις εσύ ξύλινες πατήθρες χρησιμοποιώντας ξύλα ελιάς που τα βρίσκεις και παντού. Θα βάλεις μια χαμηλά στην μέση του κλουβιού και άλλες δύο ψηλά αριστερά - δεξιά. Να σχηματίζει ένα ανάποδο τρίγωνο δηλαδή. Θα δεις ότι θα το καταχαρουν!
Αυτό το μαύρο στις ταίστρες τι είναι;
Η τροφή να υποθέσω ότι είναι χύμα έτσι; Καλύτερα να πάρεις μια συσκευασμένη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κρύβουν αρκετούς κινδύνους οι χύμα τροφές. Τέλος, μπορείς να διαβάσεις τον παρακάτω βοηθητικό οδηγό, ώστε να εμπλουτίσεις την διατροφή τους : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Καλησπέρα σας,

Η τροφή (versele premium) και αυγοτροφή (manitoba) την αγοράζω παντα συσκευασμένη. Αριστέρα είναι η αυγοτροφή και έχω προσθέσει chia, λιναροσπορο, πασατεμπο και ηλιοσπορο από αυτά που τρώω εγώ αναλάτα εννοείται ( λόγω συμπίεσης της εικονας φαίνονται κάποιες μαύρες περιοχες). Δεξιά είναι πέτρες έχει και λίγο κάρβουνο μέσα. Ισχύει αυτό που είπατε για την πατήθρες θα το αλλάξω.
 
Με συγχωρείς τότε, μπερδεύτηκα. Όταν λες πέτρες με κάρβουνο εννοείς το grit, έτσι; Πάρε και ένα κόκκαλο σουπιας ώστε να υπάρχει πάντα ασβέστιο στο κλουβί. Κατά τα άλλα, μια χαρά τα βλέπω 🙂 μπράβο!
 
Με συγχωρείς τότε, μπερδεύτηκα. Όταν λες πέτρες με κάρβουνο εννοείς το grit, έτσι; Πάρε και ένα κόκκαλο σουπιας ώστε να υπάρχει πάντα ασβέστιο στο κλουβί. Κατά τα άλλα, μια χαρά τα βλέπω 🙂 μπράβο!
Είναι ουσιαστικά κελύφη οστρακοειδών (evia parrots ή της deli nature) για το ασβέστιο και έχουν προσθέσει μέσα και κάρβουνο ( τουλάχιστον έτσι το ξέρω)
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Σας ανεβάζω μια φωτογραφία που το αρσενικό είναι με το θηλυκό.View attachment 63200
Η μεγαλη διαφορά φαίνεται στο φτέρωμα στο κεφάλι. Στο ράμφος δεν μπορώ να δώ κάτι εμφανές εκτός από ένα ξεθωριασμένο κόκκινο στο θηλυκό (δεξιά) όπως ισχύει και στο κεφάλι
[automerge]1557928684[/automerge]

View attachment 63202
image_45739.webpimage_45739.webp
 
@dhmhgre , βλέποντας και συγκρίνοντας με την φωτογραφία που μας παρέθεσες,θα τολμούσα να πω ότι βλέπω 4 αρσενικά. Έχουν όλα το ίδιο κόκκινο, διογκωμενο ράμφος. Ελπίζω να κάνω λάθος φυσικά.
 
Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες, οτι πρόκειται για τέσσερα αρσενικά, εξού και οι μικρό τσακωμοί. Άλλος ένας τρόπος να το καταλάβεις είναι το κελάηδημα, τα αρσενικά κάνουν το χαρακτηριστικό κελάηδημα Star Wars (όπως το αποκαλώ). Τα θηλυκά συνήθως κάνουν μικρά «τσιπ, τσιπ, τσιπ» όταν αποφασίσουν να μιλήσουν.
 
@dhmhgre , βλέποντας και συγκρίνοντας με την φωτογραφία που μας παρέθεσες,θα τολμούσα να πω ότι βλέπω 4 αρσενικά. Έχουν όλα το ίδιο κόκκινο, διογκωμενο ράμφος. Ελπίζω να κάνω λάθος φυσικά.
Προσεξε την γραμμή πίσω από μάτι. Στο ράμφος δεν διαφέρουν. Παντως ερωτοτροπούν και διώχνουν τα άλλα 2. Πρέπει να είναι διαφορετικού φύλου
 
Back
Top