Αναπαραγωγή 5 άσπορες γέννες, τι φταίει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evzwnas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Evzwnas

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα φίλοι μου...
Έχω αυτό το ζευγάρι, το οποίο λατρεύω και τον τελευταίο χρόνο προσπαθώ να ζευγαρώσω...
Το λευκο είναι το θηλυκό (είναι κάπως πιο μεγάλου μεγέθους απο το αρσενικο).
Αρκετές φορές έδειξαν τάσεις ζευγαρωματος (εντονο τραγουδι το αρσενικο, κοψιμο χαρτιών για δημιουργια φωλιάς, κτλ.) με αποτέλεσμα να βγάλω το χώρισμα και να αρχίσουν να ζευγαρώνουν...
Μετά απο 4 μέρες συνηθως είχαμε το πρώτο αυγό. Συνήθως φτάναμε απο 2(μία φορά), έως 4.
Δυστυχώς όλα άσπορα... Χτες πέταξα τα 2 τελευταία που έκανε καθως πέρασαν 15 μέρες και ακόμα μόνο κρόκο και ασπράδι έβλεπα...
Δεν καταλαβαίνω τι φταίει... Έχω κουρέψει το πτερωμα και των δύο στα γεννητικά τους μήπως έφταιγε αυτο, έχω βάλει πιστεύω σωστές τροφές σε κάθε φάση κι όμως τίποτα!
Σκέφτομαι κατ'αρχήν να τα χωρίσω για ένα διάστημα καθώς η μικρή αμέσως ξανακομματιάζει χαρτιά
και ήδη ανά διαστήματα μαλώνουν μόλις αρχίζει ο μικρός να της τραγουδάει...
Τι προτείνετε;
Είναι το μοναδικό δικό μου ζευγάρι και θα ήθελα πάρα πολύ να κάνουν μικρά!
Το αξίζουν κι αυτά με τόση προσπάθεια νομίζω...
 
Την περίπτωση κάποιο από τα δύο να είναι περισσότερο από το κανονικό σε πάχος το εξέτασες;
Αν δηλαδή ένα από τα δύο (το αρσενικό κυρίως) έχει μεγάλα αποθέματα λίπους αυτό δρα ανασταλτικά στην αναπαραγωγή.
Φυσικά θα έβλεπες προσπάθειες ζευγαρώματος... στην περίπτωση αυτή είδες;
Αν όχι τότε το αρσενικό δεν ήταν έτοιμο και προφανώς δεν απέδωσε, αλλά αυτό το σενάριο με πέντε γέννες όλες άκαρπες δεν νομίζω να στέκει.
 
Δε γνωρίζω πως να ελέγξω το βάρος τους, έχω όμως παρατηρήσει πως όταν προσπαθεί να ανέβει πάνω στη θυλικιά στη φάση του ζευγαρώματος πολλές φορές σκουντουφλάει και άλλες δε μένει πάνω απο 2''.
Συνήθως ζευγαρώνουν όταν η μικρή μπεί στη φωλια για να την στρώσει...
Μάλλον του είναι πιο εύκολο έτσι...
 
Μηπως δεν ειναι σε σωστο σημειο οι πατηθρες; Εκοψες και τα φτερακια πανω στο "ψευδοπεος";
Ναι τα έχω κόψει λίγο για σιγουριά..
Δε νομίζω πως φταίνε οι πατήθρες...

5 άσπορες γέννες, όλες φέτος; Είναι υπερβολικά πολλές για ένα θηλυκό πουλί.
Γι'αυτό θέλω να τα χωρίσω γιατι φοβάμαι για τη θηλυκιά..
 
Γι'αυτό θέλω να τα χωρίσω γιατι φοβάμαι για τη θηλυκιά..

Στο αρχικό σου μήνυμα λες να τα χωρίσεις για ένα διάστημα (με σκοπό να τα ξαναενώσεις φέτος;). Πριν απο την επόμενη Άνοιξη δεν είναι για να ξαναγεννήσει αυτό το θηλυκό. Σκέτοι σπόροι προς το παρόν, μπανια και ούτε να βλέπει αρσενικά ως τότε. Εγώ θα της έδινα κι υδατοδιαλυτό ασβέστιο για καμια δεκαρια μέρες στο νερό της.
 
Ηλικια των πουλιων γνωριζεις; Μηπως καποιο απ τα δυο ειναι μεγαλο..
 
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η διαφορά μεγέθους των καναρινιών καθώς η θηλυκιά είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος..

Ηλικια των πουλιων γνωριζεις; Μηπως καποιο απ τα δυο ειναι μεγαλο..
είναι 3-4 ο μικρός και 2-3 η μικρή..
 
Οι προσπάθειες του αρσενικού για ζευγάρωμα δείχνουν ο τουλάχιστο θέλει να ζευγαρώσει.
Αν όμως είναι πολύ παχύ αυτό γίνεται πολύ δύσκολο... έλεγχος λοιπόν της κοιλιάς των πτηνών...
Αν όμως το κούρεμα των φτερών της αμάρας δεν είναι σωστό τότε ασφαλώς και δεν υπάρχει δυνατότητα εύρεσης του σημείου "επαφής". Δηλαδή αν κουρευτούν και τα φτερά οδηγοί που βρίσκονται πάνω στην αμάρα των πουλιών τότε είναι απίθανο να βρουν τα πουλιά το σωστό σημείο τριβής ώστε να επέλθει η επιθυμητή γονιμοποίηση των αυγών.
Όλα αυτά για τη νέα χρονιά, γιατί για την παρούσα τα πουλιά πρέπει να μπουν σε ηρεμία και ξεκούραση για την πτερόρροια.
Ο μειωμένος αριθμός αυγών ανά γέννα είναι επίσης κάτι που χρειάζεται έλεγχο και διάβασμα στα άρθρα του petbirds κι εγώ σου προτείνω:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Ειδική-δίαιτα-για-παχουλά-καναρίνια.17747/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/
 
Εύζωνα οι πιθανοί λόγοι άσπορων αυγών είναι οι εξής:
  1. Η μεγάλη ηλικία (δεν ισχύει στην περίπτωση σου)
  2. Ακατάλληλη θέση πατηθρών. Όταν είναι πολύ ψηλά το αρσενικό δεν μπορεί να βατέψει.
  3. Λίπος, κυρίως του αρσενικού. Αν από κάτω είναι έτσι:
    Kontr-Bauch-fett.jpg

    τότε αυτό είναι ο λόγος των άσπορων αυγών.
  4. Αταίριαστο ζευγάρι, αλλά νομίζω στην περίπτωση σου και βατέματα είδες και ταίσματα οπότε δεν νομίζω να ισχύει.
  5. Ένα απ τα δύο δεν ήταν έτοιμο/πυρωμένο που πάλι θεωρώ μετά από 5 προσπάθειες θα είχαν πυρώσει και τα 2..
  6. Κακή διατροφική προετοιμασία. Αλήθεια τι διατροφική προετοιμασία τους έκανες;
  7. Λάθος κούρεμα της ευαίσθητης περιοχής. Τα καναρίνια σου απ ότι βλέπω στη φώτο είναι κοινά. Δεν έχουν πολλά φτερά στα γενετικά τους όργανα (δεν είναι ράτσα που να θέλει κούρεμα) οπότε θεωρώ κακώς τα κούρεψες, και αν δεν έχεις εμπειρία ίσως γι αυτό να ήταν τα αυγά όλα άσπορα. Ένα λάθος κούρεμα σημαίνει αστοχία σε όλες τις προσπάθειες βατέματος και μια αναπραγωγική σεζόν με μόνο άσπορα αυγά. Πρέπει να περιμένεις να μακρύνουν τα φτερά πάλι για να στοχεύσει σωστά του χρόνου τώρα. Εγώ προσωπικά αυτό θεωρώ πως φταίει για όλα τα άσπορα αυγά...
Όπως και να έχει αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αυτό:
Στο αρχικό σου μήνυμα λες να τα χωρίσεις για ένα διάστημα (με σκοπό να τα ξαναενώσεις φέτος;). Πριν απο την επόμενη Άνοιξη δεν είναι για να ξαναγεννήσει αυτό το θηλυκό. Σκέτοι σπόροι προς το παρόν, μπανια και ούτε να βλέπει αρσενικά ως τότε. Εγώ θα της έδινα κι υδατοδιαλυτό ασβέστιο για καμια δεκαρια μέρες στο νερό της.
Και καλό θα είναι ούτε να βλέπει τον αρσενικό ούτε να τον ακούει.. Και άλλη φορά μην την αφήνεις 5 φορές! Είναι πάρα πολλές! Μέχρι 3 προσπάθειες μπορούσες να κάνεις.. 5 είναι εγκληματικό και απορώ πως ζει ακόμα... Να προσέχεις πολύ το θηλυκό σου γιατί αν μπει στην πτερόροια κουρασμένο και καταπονημένο μπορεί και να το χάσεις.. Μετά τη χορήγηση ασβεστίου δώστης και λίγες βιταμίνες στο νεράκι...

Του χρόνου αν είσαι ακόμα στην παρέα μας είμαι σίγουρη με σωστά βήματα και σωστή προετοιμασία ότι θα έχεις μια επιτυχημένη αναπαραγωγή! Δες τι λάθη έκανες βρες τις αιτίες ώστε να μην τα ξανακάνεις του χρόνου! 😉
 
Εύζωνα οι πιθανοί λόγοι άσπορων αυγών είναι οι εξής:
  1. Η μεγάλη ηλικία (δεν ισχύει στην περίπτωση σου)
  2. Ακατάλληλη θέση πατηθρών. Όταν είναι πολύ ψηλά το αρσενικό δεν μπορεί να βατέψει.
  3. Λίπος, κυρίως του αρσενικού. Αν από κάτω είναι έτσι:
    Kontr-Bauch-fett.jpg

    τότε αυτό είναι ο λόγος των άσπορων αυγών.
  4. Αταίριαστο ζευγάρι, αλλά νομίζω στην περίπτωση σου και βατέματα είδες και ταίσματα οπότε δεν νομίζω να ισχύει.
  5. Ένα απ τα δύο δεν ήταν έτοιμο/πυρωμένο που πάλι θεωρώ μετά από 5 προσπάθειες θα είχαν πυρώσει και τα 2..
  6. Κακή διατροφική προετοιμασία. Αλήθεια τι διατροφική προετοιμασία τους έκανες;
  7. Λάθος κούρεμα της ευαίσθητης περιοχής. Τα καναρίνια σου απ ότι βλέπω στη φώτο είναι κοινά. Δεν έχουν πολλά φτερά στα γενετικά τους όργανα (δεν είναι ράτσα που να θέλει κούρεμα) οπότε θεωρώ κακώς τα κούρεψες, και αν δεν έχεις εμπειρία ίσως γι αυτό να ήταν τα αυγά όλα άσπορα. Ένα λάθος κούρεμα σημαίνει αστοχία σε όλες τις προσπάθειες βατέματος και μια αναπραγωγική σεζόν με μόνο άσπορα αυγά. Πρέπει να περιμένεις να μακρύνουν τα φτερά πάλι για να στοχεύσει σωστά του χρόνου τώρα. Εγώ προσωπικά αυτό θεωρώ πως φταίει για όλα τα άσπορα αυγά...
Όπως και να έχει αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αυτό:

Και καλό θα είναι ούτε να βλέπει τον αρσενικό ούτε να τον ακούει.. Και άλλη φορά μην την αφήνεις 5 φορές! Είναι πάρα πολλές! Μέχρι 3 προσπάθειες μπορούσες να κάνεις.. 5 είναι εγκληματικό και απορώ πως ζει ακόμα... Να προσέχεις πολύ το θηλυκό σου γιατί αν μπει στην πτερόροια κουρασμένο και καταπονημένο μπορεί και να το χάσεις.. Μετά τη χορήγηση ασβεστίου δώστης και λίγες βιταμίνες στο νεράκι...

Του χρόνου αν είσαι ακόμα στην παρέα μας είμαι σίγουρη με σωστά βήματα και σωστή προετοιμασία ότι θα έχεις μια επιτυχημένη αναπαραγωγή! Δες τι λάθη έκανες βρες τις αιτίες ώστε να μην τα ξανακάνεις του χρόνου! 😉
Κατ'αρχήν 1000 ευχαριστώ για τις πολύ χρησιμες πληροφορίες και συμβουλές...
Όσον αφορά το κούρεμα, μιλάμε για απειροελάχιστο έως καθόλου θα έλεγα και μόνο πριν την τελευταια άσπορη γέννα, οπότε δε νομιζω πως φταίει αυτο...
Πριν 2 ώρες τα έβαλα σε ξάχωρα κλουβιά και ψάχνει το ένα το αλλό τα καημένα...
Τώρα ηρέμισαν κάπως, κλλα μου είναι δύσκολο λόγο χόρου να μην βλεπει και να μην ακούει το ενα το άλλο...
Εχω το ενα κλουβι πάνω απο το άλλο.
 
Εχω το ενα κλουβι πάνω απο το άλλο.
Να βάλεις από κάτω το θηλυκό! 😉

Όσον αφορά το κούρεμα, μιλάμε για απειροελάχιστο έως καθόλου θα έλεγα και μόνο πριν την τελευταια άσπορη γέννα, οπότε δε νομιζω πως φταίει αυτο...
Εσύ τι πιστεύεις ότι μπορεί να φταίει; Τι διατροφική προετοιμασία τους έκανες;\

Κατ'αρχήν 1000 ευχαριστώ για τις πολύ χρησιμες πληροφορίες και συμβουλές...
να σαι καλά!
 
Να βάλεις από κάτω το θηλυκό! 😉


Εσύ τι πιστεύεις ότι μπορεί να φταίει; Τι διατροφική προετοιμασία τους έκανες;\


να σαι καλά!
Πιστεύω πως ίσως η διατροφική προετοιμασία δεν ήταν επαρκής λόγο περιορισμένων γνώσεων μου, είτε πως το θηλυκό είναι σε μέγεθος μεγαλύτερο απο τον αρσενικό...
 
είτε πως το θηλυκό είναι σε μέγεθος μεγαλύτερο απο τον αρσενικό...
Αυτό δεν είναι λόγος.. Δεν είναι η αιτία των άσπορων. :)

Πιστεύω πως ίσως η διατροφική προετοιμασία δεν ήταν επαρκής λόγο περιορισμένων γνώσεων μου
Ε τι τους έδινες ντε; Σ έχω ρωτήσει 3 φορές 😛
 
Περισσότερο αυγό βραστό και λαχανικά!
Έτσι απλά...
Ναι δεν είναι επαρκής διατροφική προετοιμασία αυτό.. Του χρόνου με το καλό πριν έρθει η άνοιξη μπορούμε να τα συζητήσουμε όλα και να σε βοηθήσουμε να τα προετοιμάσεις σωστά!
 
Back
Top