Αναπαραγωγή 5 αυγα αλλα το 1 πολυ μικροτερο. Ελλειψη ασβεστιου;

Red mosaic 13

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
347
Πόλη
Καλύβια
Σημερα παρατηρησα πως απο τα 5 αυγα που εχει κανει η καναρα μου, το 1 ειναι πολυ μικροτερο απο τα αλλα.. Τι μπορει να συμβαινει, ελλειψη ασβεστιου η κατι αλλο;
 
στην έλλειψη ασβεστίου συνήθως δεν έχουν κέλυφος τα αυγά,το ότι είναι μικρότερο δεν έχει να κάνει με κάτι ανησυχιτικό.
 
Μια έλλειψη ασβεστίου, μπορεί να δώσει όλα αυτά...
1ον)
... συνήθως δεν έχουν κέλυφος τα αυγά
2ον)Αυγά με μαλακό κέλυφος.
3ον) Αυγά πολύ μικρότερα του κανονικού
4ον)Αυγά με ασυνέχεια ( όχι καθημερινα).
Πρέπει, να υπάρχει μια ανησυχία, διότι η κανάρα θα αναζητήσει
το ασβέστιο που της λείπει απο τα κόκαλα και τους μύες της.
Ετσι κάποιες φορές οδηγείται σε δυστοκία (δεν μπορεί να κάνουν τις πρέπουσες συσπάσεις
οι μύες) με άσχημα αποτελέσματα, και κάποιες άλλες παρουσιάζεται ασβεστοπενία που δημιουργεί πόνους και στράβωμα στο ράμφος και τα πόδια.

Υ. Γ Θα έλεγα, ακόμα και τώρα που επωάζει, να δώσεις στην κανάρα ένα υγρό συμπλήρωμα ασβεστίου.
 
Αυτο, ακριβως θα κανω... ευχαριστω! Υπαρχει περιπτωση να βγαλει κανονικα τα πουλακια η καναρα;
 
Συνηθως η καναρες μετα την πρωτη γεννα εξασθενουν το αποτελεσμα ειναι, οτι στης επομενες γεννες το τελευτεο αυγο να ειναι μικροτερο απο τα αλλα. Καλο ειναι οταν καποιος ετοιμαζει τα ζευγαρια για αναπαραγωγη να παρεχει σ'αυτα τις καταλληλες τροφες πλουσιες σε βιταμινες. Οσο για το αν βγουν νεοσσοι απο τα αυγα αυτο θα οφειλεται στο βατεμα του αρσενικου. (μου εχει τυχει περιπτωση να βγουν και απο τα τεσσερα αυγα νεοσσοι) φιλικα dimitris.1
 
σωστα! αλλα επιδη το παραπανω περιστατικο εχει τυχει σε φιλο μου ρωταω σε ποια γεννα ειναι; Γιατι του φιλου μου εκανε το ιδιο και η καναρα του ηταν στην 4η γεννα. Μηπως η καναρα του φιλου ειναι και αυτη στην 4η γεννα;
 
οχιι παιδια στην πρωτη γεννα, ειναι η καναρα μου.. Της εβαλα ασβεστιο στο νερο και περιμενω..
 
Back
Top