Γενικά 55 ευρώ για ζεύγος καναρινιών είναι καλή τιμή ή ειναι πολλά;

anastaso_33

PB Member
Εγγραφή
20 Απρ 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Καρδίτσα
καλησπέρα σε όλους! Επειδή δεν γνωρίζω κ πολλά θα ήθελα να μου πεί κάποιος εαν γνωρίζει : 55 ευρώ για ζεύγος είναι καλή τιμή ή ειναι αρκετα; το αρσενικό λευκό (με πολυ λιγο κ ελαφρύ πορτοκαλι στην κοιλιακη χώρα) κ το θυληκο (στον ίδιο περιπου χρωματισμό). στην ίδια τιμή (55e), μπορω να αγοράσω πορτοκαλί αρσενικό κ την ίδια κανάρα. τι απ'τα δυο να προτιμήσω κ ποιά είναι η πιο συμφέρουσα αγορα; δεν γνωρίζω τις ρατσες των καναρινιων γι'αυτό κ περιγραφω απλά τους χρωματισμους.. ευχαριστώ προκαταβολικά! 🙂
 
Αν υπολογίσεις πώς ένα θυληκό έχει περίπου 20-25 ευρό, και το αρσενικό απο 22-30 ευρό νομίζω ότι είναι σε λογική τιμή..
Όσο για τους χρωματισμούς είναι επιλογή προσωπική, δεν μπορεί να σου πεί κάποιος κάτι συγκεκριμένο.
 
Η τιμή είναι αρκετά καλή. Τα καναρίνια που περιγράφεις είναι κοινά καναρίνια από όσο μπορώ να καταλάβω οπότε δεν παίζει και μεγάλο ρόλο το χρώμα αυτών που θα διαλέξεις. Για να πάρεις πάντως τέτοια εποχή καναρίνια με σκοπό την αναπαραγωγή είναι λίγο αργά. Μέχρι να προσαρμοστούν στο περιβάλλον σου και να κάνεις μια καλή προετοιμασία θα τελειώνει και η εποχή της αναπαραγωγής. Το καλύτερο θα ήταν να διαλέξεις μετά το καλοκαίρι πουλιά για αναπαραγωγή. Έτσι δεν θα κάνεις κάποια βιαστική κίνηση και θα προλάβεις να διαβάσεις και θέματα που αφορούν τόσο στη διατήρηση των καναρινιών όσο και στην αναπαραγωγή. Ίσως βρεις και κάποια ράτσα που να σε ενδιαφέρει και να στραφείς σε ποιο συγκεκριμένη αναπαραγωγή.
 
Ειναι καλη η τιμη αλλα δεν ξερω αν κανουν για ζευγαρωμα μια και νομιζω αντενδεικνυται το ζευγαρωμα 2 κυριαρχων αν θες διαβασε και το ζευγαρωμα ασπρο με ασπρο καναρινι στην αναπαραγωγη καναρινιων.
 
η τιμη ειναι πολυ καλη αν σκεφτειος οτι στη λαμια το ζευγαρι το πουλανε 65 ευρω!
 
Ειναι καλη η τιμη αλλα δεν ξερω αν κανουν για ζευγαρωμα μια και νομιζω αντενδεικνυται το ζευγαρωμα 2 κυριαρχων αν θες διαβασε και το ζευγαρωμα ασπρο με ασπρο καναρινι στην αναπαραγωγη καναρινιων.
Λευκά κυρίαρχα δύσκολο να έχουν πορτοκαλί χρώμα στην κοιλιά. Θα είχαν μόνο στους οδηγούς των φτερών λίγο χρώμα.
 
Χτές ένας φίλος μου είπε πως πήγε σε πετ σόπ εδώ στη Θεσσαλονίκη και του ζήτησε ο πετσοπάς 50 ευρώ για θυληκιά... Κοινό καναρίνι!
 
καλησπερα εγω βρηκα το ζευγαρι 40 ευρω και ειναι ελληνικα πουλια απλα ειναι μικρα 2009
 
ενα κυριος εκει που δουλευω ασχολειται σαν χομπι με τα πουλια. Μια μερα το εφερε η κουβεντα κ τον ρωτησα για τα πουλια του. Ποσα βγαζει τι τα κανει κτλ.

αυτος ο κυριος λοιπον. Κανει το χομπι του κ βγαζει κ χρηματα πουλοντας τα πουλια σε πετσοπ. Δεν θα σταθω στα χρηματα που βγαζει, αλλα στις τιμες που τα δινει στα πετ σοπ.

ο ''καταλογος'' εχει ως εξης:


κοινα καναρινια ανεξαρτητου φυλου 10 ευρω το ενα

υβριδια (καρδερινοκαναρα, φλωροκαναρα)ανεξαρτητου φυλου 20 ευρω το ενα.

οι τιμες ειναι τραγικες σε σχεση με αυτα των πετσοπ που θα τα δωσουν μετα, τα κοινα καναρινια 20-30 ευρω το ενα(αντε πες να βγαλουν ενα κερδος, ας παει στα κομματια)αλλα τα καρδερινοκαναρα; 100-150 ευρω😱 αυτο δεν ειναι καπως ακραιο; 🙄 θα μου πεις αλλοι τα δινουν στα πετσοπ ακριβοτερα...

ψαχτε το! Εκει θελω να καταληξω...

κ μην ξεχνατε τις σπιτικες εκτροφες μεσω εφημεριδας, που βλεπεις κ τον χωρο κ αποφασιζεις αν θα αγορασεις τελικα ισως κ σε καλυτερη τιμη απο την αναμενομενη.
 
Νομίζω οτι είναι παρα πολυ συμφερουσα τιμη για την εποχη, γιατι εγω εψαχνα αρσενικο κοινο και μου ζηταγανε απο 45 - 57 ε οσο γαι τα χρωματα δεν ειμαι γνωστης απλα οτι σου αρεσει περισότερο.
 
πιστευω οτι ειναι πολυ καλη τιμη. Σε μερικα πετ σοπ στην ανατολικη Θεσσαλονίκη μονο το αρσενικο το πουλανε 40Ε!
 
Βασιλη συγνωμη για την παρανοηση, δεν ηθελα να μπερδεψω το φιλο, παρολο που αυτο εκανα τελικα
 
Η τιμη ειναι τοσο καλη που εγω θα προσεχα περισσοτερο να εντοπισω την παγιδα😎
Ψαξε πολυ καλα την περειπτωση να ειναι αδερφια..
Ιδια χρωματα... Ιδιο πετ σοπ...55ευρω και τα 2...χμμ
 
εμένα ο εκτροφέας μου είπε πως τα θυληκά τα πουλάει 30 κ τα αρσενικά 50 οπότε είναι σήγουρα καλή τιμή(είναι όμως κ ανάλογα τον εκτροφέα...)
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας! Τελικά δεν προχώρησα στην αγορά. μετα απο αρκετή μελετη στο pb γυρω απο το θεμα της αγοράςδεν πληρουσαν τις "προδιαγραφες" τα συγκεκριμμένα πουλάκια
 
Back
Top