Αναπαραγωγή 6 αβγα απο μπατζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NIKOLAKHS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NIKOLAKHS

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2008
Μηνύματα
252
Πόλη
Μεταμόρφωση
Καλησπερα σας! Δεν ξερω αν σας φαινεται περιεργο αλλα η θηλυκια μπατζι μου, εχει κανει μεχρι στιγμης ουτε ενα ουτε δυο αλλα εξι αβγα. Καλο ε;
 
Ευχαριστω Αγγελε αλλα τετοια τυχη μεχρι τωρα μονο εσυ την ειχες 🙂😀. Ελπιζω να πανε ολα καλα και σε 20 μερουλες να δω το πρωτο μικρο
 
Ειναι απολυτως φυσιολογικο. Μερικα μπατζι κανουν και 12 αυγα.
 
😱
Γκρρρρ 😡
Και μερικά που δεν κάνουν καθόλου
15 ημέρες τώρα, το θηλυκό "σκαλίζει" εξωτερικά και εσωτερικά την φωλιά, αλλά ούτε κάν ζευγαρώνουν...
SOS...ζητείται Bιάγκρα για μπάτζι :)
 
😱
Γκρρρρ 😡
Και μερικά που δεν κάνουν καθόλου
15 ημέρες τώρα, το θηλυκό "σκαλίζει" εξωτερικά και εσωτερικά την φωλιά, αλλά ούτε κάν ζευγαρώνουν...
SOS...ζητείται Bιάγκρα για μπάτζι :)

Υπομονή άλλοι περίμεναν 10 χρόνια για να βγάλουν πουλάκια. Όλα με τη σειρά τους και με σωστό προγραμματισμό.
 
Εμενα μουχαν κανει και 11 αυγα. Το θεμα ειναι να ειναι τα μισα τουλ γονιμα. Να μασ ενημερωσεισ.
 
Μιλτιαδη ετσι οπως μας τα λες οπου να΄ναι θα δεις και τα πρωτα αβγουλακια.Βαζε τους αβγο και σουπιοκοκκαλο. (ενημερωτικα για να ξερεις υπαρχει βιαγκρα που κανει και για παπαγαλους και για καναρινια)
 
Τα έχω γράψει και σε άλλο τόπικ, επαναλαμβάνοντάς τα κουράζω, αλλά συνοπτικά αναφέρω ότι τα ίδια κάνανε και το καλοκαίρι και αποτέλεσμα μηδέν.
Είναι τουλάχιστον 2 ετών το καθένα, αγαπημένα είναι μεταξύ τους, αλλά "ποδαράκι" δεν έχει σηκωθεί, ούτε "στήσιμο" θηλυκού έχει γίνει ακόμη.
Έχουν κόκκαλο σουπιάς στο κλουβί τους μονίμως, αυγό άρχισαν να τρώνε καθώς και αυγοτροφή, αλλά και μπρόκολο με καρότα.
Βιταμίνες multi-vit στο νερό τους παίρνουν κάθε Κυριακή...
 
ΟΚ. Ολα καλα τα βρισκω. Κι εμενα το καλοκαιρι μονο παιχνιδια ηταν και ειχα αρχισει να στενοχωριεμαι αλλα απ'οτι φαινεται βιαστηκα.
 
7 ΤΑ ΑΒΓΑ. Μια ΧΑΡΑ. Συνεχιζουμε. (και τα μισα να ειναι γονιμα ευχαριστημενος θα ειμαι. Μην με ρωτησετε ποιο ειναι το μισο του 7,τροπος του λεγειν ηταν)Βλεπουμε. Ποτε δεν ξερεις
 
ετοιμασου με κρεμες κτλ... Και 4 να ειναι θα μπορει να πρεπει να ταϊσεις τα μικροτερα..στην αρχη τουλαχιστον... Καλη επιτυχια... Να δω πως θα τα σταματισεις τωρα:D
 
ετοιμασου με κρεμες κτλ... Και 4 να ειναι θα μπορει να πρεπει να ταϊσεις τα μικροτερα..στην αρχη τουλαχιστον...D
Ώχ!
Να και κάτι που δεν το είχα υπόψιν μου και μόλις το διάβασα ένοιωσα σύγκρυο.
Πρέπει δηλαδή οπωσδήποτε να ταϊστούν τα μικρότερα με κρέμες και τα τοιαύτα;
Άν είναι έτσι, τότε βρίσκομαι μπροστά σε δίλημμα, άν είναι καλύτερα δηλαδή να μην ζευγαρώσουν καθόλου τα δικά μου και ο λόγος είναι ότι δεν αισθάνομαι ικανός να πιάσω στα χέρια μου κάτι τόσο μικρό και τόσο εύθραυστο όσο ένα νεογέννητο μπάτζι, χωρίς να του κάνω κακό.
Υποθέτω ότι άν κάποια μικρά δεν ταϊστούν, ίσως και να μην επιζήσουν, άρα άν υπάρξει τέτοια κατάληξη, θα είμαι εγώ ο υπεύθυνος. Από την άλλη, άν προσπαθήσω να τα ταίσω, ίσως κάποιο μου μείνει στο χέρι.
Δύσκολη κατάσταση, πολύ δύσκολη.
 
οχι δεν ειναι οτι πρεπει οπως διποτε, αλλα αρκετες φορες τα μικροτερα 4α-5α δεν μπορουν να φανε γιατι τα πλακωνουν τα μεγαλυτερα... Το εζισα με τα κοκατιλ.. Οποτε πρεπει να ταϊστει για να παρει δυναμεις και να μπορεσει να διεκδηκει τροφη!
 
Εχει καποιο δικιο ο Αγγελος! Πρεπει να βοηθησουμε ολοι προκειμενου να μην ισχυσει το:Ας επιβιωσει ο πιο ισχυρος.
 
Το ξέρω ότι έχει δίκαιο ο Άγγελος Νίκο, έλα όμως που πρέπει να κατανικήσω την φοβία μου, πράγμα πολύ δύσκολο έως αδύνατο.

Επειδή πιθανόν να βρεθώ σε ένα-δύο μήνες σε αυτή την δύσκολη θέση, άν κάποιος γνωρίζει, άς μου απαντήσει στην παρακάτω ερώτησή μου.
Έχω ως είναι γνωστόν εκτός από το ζεύγος και ένα άλλο μικρό 5-6 μηνών παπαγαλάκι τον Τιραμόλα.
Άς υποθέσουμε ότι αγοράζω αύριο ένα θηλυκό, το κρατάω ένα μήνα σε καραντίνα και το βάζω στο κλουβί του Τιραμόλα.
Κατόπιν και όταν το ζεύγος (Τζίτζι-Τζιτζίκα) αποκτήσει αυγά, τους πάρω τα μισά και νεώτερα αυγά, τα βάλω σε μία φωλιά που θα την κρεμάσω στο κλουβί του Τιραμόλα και του νεοαποκτηθέντος θηλυκού, υπάρχει περίπτωση να τα κλωσήσουν και κατόπιν να ταΐσουν τους νεοσσούς οι θετοί γονείς;
 
Νομιζω οτι κατι τετοιο δεν μπορει να συμβει...

χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια νομιζω οτι για να μπουν τα πουλια σε μια διαδικασια θα πρεπει να εχει προηγηθει μια προετοιμασια, δεν μπορουμε ετσι απλα να τα βαλουμε μια φωλια με αυγα κ να περιμενουμε να κατσει το θυληκο, δεν ειναι μηχανη...😕
 
Ειναι ακριβως οπως τα λεει η Ανατολη. Δεν γινετε να συμβει κατι τετοιο. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις να ζευγαρωσουν μετα να γεννησουν τα αβγα και υστερα αφου δεις ποσα μικρα βγηκαν απο τα αβγα λαμβανεις τα μετρα σου και μας ξαναρωτας.

Παντως αν ειναι να εχεις τοσο πολυ αγχος καλυτερα να το αφησεις το ζευγαρωμα. Υποτιθεται οτι τα κατοικιδια τα εχουμε για παρεα, για συντροφια, για φροντιδα και οχι για να μας δημιουργουν τετοιου ειδους αγχη...
 
Χτες βγηκε το πρωτο μικρο απο τα επτα αβγα... Μακαρι να πανε ολα καλα και να γεννηθουν και τα υπολοιπα 6(δεν ξερω αν ειναι ολα γονιμα).Χρειαζεται τωρα καποια ιδιαιτερη περιποιηση; Μου εχουν ξαναγεννησει αλλα την προηγουμενη φορα ηταν μονο 3 τα μικρα. Σε περιπτωση που βγουν παραπανω θα πρεπει να βοηθησω και εγω λιγακι στην διατροφη τους
 
Back
Top