Αναπαραγωγή 7 Αυγα!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης d_mous
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

d_mous

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
59
Πόλη
Βόλος
Γεια σε όλους!
Ειναι η δευτερη φορα που ζευγαρωνω καναρινια!
Εβαλα το ζευγαρι μαζι, ζευγαρωσαν, η καναρα ξεκίνησε να γεννάει! Αντικαθιστούσα τα αυγα με πλαστικα και στο 4 αυγο ( πριν3 ημερες) επεστρεψα τα αυγα της! Καθε μερα που πηγαινω βλέπω και ενα καινουριο αυγο! Σημερα το πρωι μετρησα 7 αυγά😱. (Τα πλαστικα τα εχω βγαλει δεν τα μετραω :D)
Αυτο ειναι ενα θεμα που με χαροποιεί μεν αλλα και με αγχωνει! Αν βγουν όλα τα αυγα τα μεγαλητερα πουλια που θα έχουν 3 ημερες διαφορα δεν θα πλακωσουν τα μικροτερα!
Τι μπωρω να κανω για να προλαβω καποια δυσαρεστα αποτελεσματα;
Εχω άλλη μια καναρα η οπια είχε κανει πριν 2 εβδομαδες δυο αυγα αλλά δεν εβαλα φολια (δεν ειχε ζευγαρωσει)! Αν της βαλω τα 3 θα τα δεχτεί;
Ευχαριστω εκ των πρωτερον!
 
Δημήτρη καλησπέρα.
Μην αγχώνεσαι ακόμα. Περίμενε να δεις τι θα γίνει.

Θα σου πρότεινα να βάλεις πλαστικά στην άλλη κανάρα για να δείς αν τα δέχετε.Αυτό θα σε βοηθήσει αν χρειαστεί μετα την ωοσκόπηση να μετακίνισεις κάποια αυγά αν είναι όλα γόνιμα.2 με 3 το πολύ.

Μακάρι να είναι όλα γόνιμα.
Πάντως πέρσυ μια δική μου κανάρα κατάφερε να μεγαλώσει 6/6 και δεν είχα πάρει τα αυγά. Υπήρχε και ο πατέρας βέβαια.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
Θα σε ρωτήσω κάτι διαφορετικό!
Είσαι σίγουρος ότι το ταίρι της κανάρας είναι όντως αρσενικό;
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Μπαμπη Αγχωνομαι γιατι περυσι η ιδια καναρα εκανε 3 αυγα και τα 2 πουλια πλακωσαν το 3ο και το βρηκα νεκρο τη 2 ημερα! Νομιζω θα ηταν καλο να ετοιμαζα την δευτερη καναρα με πλαστικα αυγα για να δουμε αν τα δέχετε!
Σε ευχαριστω!

Ανδρεα Το ταιρι τις καναρας ειναι σιγουρα αρσενικο! Τους εχω δει να ζευγαρωνουν!
 
μια δοκιμη κανε. Πιστευω οτι αν ειναι καλη η αλλη καναρα θα τα δεχτει:D
 
Αν περιμένεις μέχρι την ωοσκόπηση ίσως λυθεί το θέμα απο μόνο του 😉
Θέλω να πώ πως αν υπάρχουν κάποια άσπορα, τα αφαιρείς και τελειώνει.
Μην βιαστείς να κάνεις κάτι πρόορο.
Βέβαια μπορείς απο τώρα να κάνεις, αυτό που σου προτείνει ο BISBA.
Καλόν είναι να είσαι προετοιμασμένος.
 
Back
Top