Φροντίδα Aλλαγή χαρτιού σε κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα παιδιά,

Δεν ξέρω εσείς πως καθαρίζετε τα κλουβιά κάτω, φαντάζομαι το πλύσιμο του κλουβιού πατήθρων κλπ δε μποροούν να γίνονται σε καθημερινή βάση (;)

Εγώ χρησιμοποιώ χαρτί κάτω το οποίο αλλάζω κάθε μέρα. Το πρόβλημα είναι ότι όποτε το αλλάζω και βάζω καινούργιο, το πουλί (Budgie) είναι στον αέρα... και φαντάζομαι αυτό θα το πηγαίνει και πίσω στην εμπιστοσύνη του ως προς εμένα. Γενικά, αν και καινούργιο μέλος που είναι, δεν φοβάται το χέρι μου ιδιαίτερα, είναι πολύ ήμερο (όταν κάνω αργές κινήσεις)... όμως ο ήχος του χαρτιού και η αλλαγή το τρελαίνει. Υπάρχει κάποια λύση;

Το κλουβί έχει συρταράκι (όπως εχω διαβάσει σε άλλο ποστ) αλλα δεν βολεύει, το χαρτί φρακάρει ή αναγκαστικά δε θα το καλύψω όλο.

Επίσης, έχω διαβάσει και για την άμμο, για την οποία δε λέτε και πολύ καλά λόγια.

Καμία ιδέα για ανώδυνη καθημερινή αλλαγή; ή λέτε θα το συνηθίσει με τον καιρό;
 
Με το καιρο θα το συνιθισει και εμενα τα παπαγαλακια μου ετσι ηταν τωρα ουτε που τους ενοχλαει 🙂λες και δεν γινεται τιποτα
Καλη σου μερα
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
γιατι το αλλαζεις καθε μερα; καντο καθε 3-4 μερες και βλεπεις, ποσο πια κουτσουλια κανει το Budgie σου
 
Καλημέρα, κι εγώ το βρίσκω υπερβολικό καθημερινά Τα Budgies κάνουν και σφιχτές κουτσουλιές και δεν μυρίζουν καθόλου. Καταλαβαίνω πως δεν έχει σχαράκι του κλουβί γι' αυτό αγχώνεσαι ε;
 
Όντως θα το αραιώσω, κάθε 3-4 μέρες :) απλά είναι καινούργιο και είπα να είμαι τυπικός!
Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι περίεργα, πάνε και τα σκαλίζουν και δε πρέπει.. κ εκτός αυτού, ότι κάθε μέρα συνηθίζει τη διαδικασία. Απλά, σκέφτομαι μήπως με το βάζω χέρι μέσα κ αλλάζω χαρτί δε καταφέρω να του κερδίσω την εμπιστοσύνη ποτέ!
 
Γιατί όμως δεν σύρεται εύκολα το συρταράκι; δεν κοιτάς μήπως υπάρχει κάποια ακίδα να λειάνεις λίγο την έξοδο;
 
Μαρία, έχει σχαράκι, αλλά από μέσα μπορώ να καλύπτω περισσότερο μέρος του πάτου... ενώ αν τραβήξω τη σχάρα δε θα καλύψω όλη την επιφάνεια (για να μπορεί να μπαινοβγαίνει).. Και αυτά τα άτιμα ρίχνουν τις κουτσουλιές παντού, όχι μόνο από το κλαρί για να κεντράρουν!

Επίσης, σε παλιό thread εδώ διάβασα για πλύσιμο του κλουβιού.. Φαντάζομαι ενώ είναι μέσα το πουλί, πλένετε κομμάτι κομμάτι το κλουβί; Γιατί να το πιάσω να το βγάλω έξω θα το στρεσάρω.. αν το πλύνω ενώ είναι μέσα πάλι θα το στρεσάρω..
 
Για να καταλάβω, το χαρτί το βάζεις πάνω στο σχαράκι; Αυτό δεν είναι σωστό γιατί στην ουσία καταργείς την χρησιμότητα της σχάρας.
Τα κλουβιά χωρίζουν πάνω με κάτω μέρος. Βγάζεις και πλένεις το κάτω μέρος. Τα κάγκελα τα καθαρίζεις με wettex. Δεν λερώνονται ιδιαίτερα. Μια φορά στο πολύ αραιά ίσως χρειαστεί να ρίξεις τρεχούμενο νερό στα κάγκελα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
δλδ εμεις που εχουμε ενα σορο πουλια φανταζεσαι να τα αλλαζαμε καθε μερα, δεν επρεπε να φευγαμε απο εκει καθολου, ασε που στρεσαρεις και το πουλι, κι εγω μια με δυο φορες την εβδομαδα τα αλλαζωκαι τις πατηθρες οταν βλεπεις πως πανε να λερωθουν τα καθαριζεις,το ιδιο και την ποτιστρα και την ταιστρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Ακριβώς Μαρία! το χαρτί το βάζω πάνω στη σχάρα.. κι έτσι το μαζεύω εύκολα και το πετάω.. αν δε βάλω χαρτί, μετά που θα πλένω τη σχάρα (πλαστικιά); θα μου βουλώσει το σιφώνι :D

Πάντως στην αρχή έβαζα το χέρι μέσα για τις τροφές και ήταν ήρεμο πολύ (σχετικά).. από τότε που έβαλα χέρι μέσα κ άλλαξα χαρτί, βλέπει το χέρι και γίνεται πανικός ☹ ούτε τροφή δε μπορώ να του αλλάξω τώρα... και το χαζό πάει και πέφτει μόνο του πάνω στο χέρι μου και τρομάζει περισσότερο!

Γι'αυτό με έκανε να γράψω, μήπως έχετε καμία ιδέα ή είναι νορμάλ αυτό

:D πάνο δίκιο έχεις.. αλλά και σε 3-4 μέρες να το αραιώσω, το στρεσάρισμα δε το γλιτώνω.. κ έλεγα να εξημερώσω μία φορά ένα Budgie κι εγώ! 😵
 
τις ποτίστρες τις πλένω καθημερινά και βέβαια βάζω φρέσκο νερό. Έχω αξιολογήσει υψηλής επικινδυνότητας το στάσιμο νερό. Για έξι κλουβιά ο χρόνος είναι ασήμαντος. Έχω ένα δικό τους σφουγγαράκι και μία οδοντόβουρτσα για το χείλος που πιάνει γλίτσα εύκολα. Τίποτα χρόνος μηδέν. Πατήθρες και λοιπά, τα κοιτάζω και τα καθαρίζω όταν λερωθούν και τον πάτο δύο φορές την βδομάδα. Ούτε να τα παραμελούμε, ούτε να είμαστε υπερβολικοί.

alek λέμε να υπάρχει σχαράκι για να μην ακουμπάει το πουλί πάνω στις ακαθαρσίες του. Εσύ τώρα στην ουσία καταργείς την χρησιμότητα της σχάρας. Τι θα μαζέψει η σχάρα που θα σου βουλώσει το σιφόνι; Τα κακά τους είναι οργανικά. Αν είσαι τόσο σχολαστικός ρίχνε λίγο βραστό νεράκι που και που για το λίπος.
Αυτά ως προς την καθαριότητα.
Φυσικό είναι να σε φοβάται βλέποντας τον όγκο του χαρτιού στο χέρι σου τρομάζει το πουλάκι κι αγριεύετα. Άσε το σχαράκι να κάνει την δουλειά για την οποία προορίζεται και βάζε χαρτί πάνω στο συρταράκι. Το σχαράκι θα το βγάζεις και θα πλένεις αν μαζέψει βρωμιά.
 
Code:
τις ποτίστρες τις πλένω καθημερινά και βέβαια βάζω φρέσκο νερό.
ναι αλλα τους δινεις και καθημερινα χλωριο που ειναι επικινδυνο, κι εγω το ιδιο κανω βεβαια, στα ζευγαρια στα αλλα καθε μερα παρα μερα, εκτος κι αν εχεις ενα μπουκαλι και το γεμιζεις απο την προηγουμενη και το βαζεις την αλλη μερα 😉
 
έχεις δίκιο Παναγιώτη, δεν το βάζω από την προηγούμενη σε μπουκάλι εκτός αν ετοιμάσω σκορδόνερο ή τσάι αλλά θ' αρχίσω να το κάνω από βραδύς
 
Μαρία sorry.. η ασχετοσύνη μ με έκανε να λέω το συρταρτάκι σχάρα! Δεν έχει σχάρα το κλουβί (όπως στα pet shops), μόνο συρταράκι ☹
 
ε να μερεμετίσεις το άνοιγμα να ξεσυρταρώνει εύκολα να αλλάζεις το χαρτί εξωτερικά τραβώντας το συρταράκι
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
αυτο θα κάνω! btw αυγά μαρούλια κλπ δεν ακουμπάει.. μόνο τη βασική τροφή ☹
 
Εσύ θα τα βάζεις, θα τα βγάζεις, και κάποτε θα δοκιμάσει. Εγγυημένο :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: alek
Back
Top