Αναπαραγωγή Aλλαξα το αρσενικο του ζευγαριου

Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
409
Πόλη
Αμπελόκηποι
καλημερα.. Εχω μαθει τωρα προσφατα οτι τα αρσενικα καναρινια αρχιζουν να ζευγαρωνουν καλα απτην ηλικια του ενος ετους.. Εγω ειχα ενα ζευγαρι που το αρσενικο μου ειναι 10 μηνων και η πρωτη γεννα βγηκε ασπορη και γιαυτο σημερα το αλλαξα και εβαλα ενα ωραιο που περυσι μου βγαλε μικρα αλλα τωρα τσακωνονται.. Τι να κανω;θα συνιθησουν;α ξεχασα να πω οτι το ζευγαρι το πρωτο ταιζιοντουσαν αλλα δεν ταχα δει να βατευονται. Ευχαριστώ
 
δημητρη η γνωμη μου ειναι να αφησεις το πρωτο αρσενικο και να δεις τι θα γινει στην 2η γεννα. Με το αλλο αρσενικο που εβαλες θελεουν χρονο μεχρι να γνωριστουν και δε θα προλαβεις 3η γεννα και μπορει ουτε και 2η. Αν το αρσενικο σου ειναι 10 μηνων μπορει να ζευγαρωσει.
 
πιθανοτατα δημητρη μπορει να μην ειχανε βατευτει αλλα να ειχανε γινει ηδη ζευγαρι, εννοω συναισθηματικα. Γνωμη μου ειναι, αν εκτρεφεις καθαρα απο χομπι και δεν βιαζεσαι να χασεις μερες, να φερεις το καταρχην ζευγαρι ξανα μαζι, η εστω με χωρισμα αλλα στο ιδιο κλουβι και να δωσεις στην καναρα φωλια να ετοιμασει. Μηπως ειχε ηδη ετοιμασει τη δευτερη φωλια; αν ναι ενας παραπανω λογος να ξανασμιξουνε. Δειχνει οτι ηταν ζευγαρωμενα. Ο αρσενικος με καλή διατροφη και λιγο χρονικη υπομονη θα ειναι συντομα ετοιμος.
 
ειχε κανει την πρωτη γεννα ασπορα και το συνεδεσα με το οτι δεν μπορει το αρσενικο να ζευγαρωσει λογο ηλικιας.. Δευτερη φωλια δεν εχει ετοιμασει ακομα
 
βαλτα παλι μαζι και θα κανει 2η φωλια δημητρη. Μερικα ζευγαρια που ειναι και 2 χρονων μπορει στη 1η γεννα να εχουν ασπορα αλλα η 2η εχει σπορο. Κανε καλη διατροφη και η 2η γεννα θα σου δωσει πουλακια!
 
και ας ειναι μικρο το αρσενικο ετσι;

Μα δεν είναι μικρό. 10 ΜΗΝΏΝ ΕΊΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΆ
Ολα τα πουλάκια ( 13-14 αρσενικά) που έχω βάλει
φέτος είναι γεννημένα ΑΠΡΊΛΙΟ-ΜΆΙΟ ΤΟΥ 2008
και ζευγαρώνουν απο τις αρχές Ιανουαρίου.
Εχουν βγάλει ήδη αρκετά πουλιά.
 
Δημήτρη κι εγώ έχω ήδη πουλάκια ενός μήνα από αρσενικό που γεννήθηκε πέρυσι τον Απρίλιο. Άρα ο δικός σου είναι στην κατάλληλη εποχή (είναι και μέσα άνοιξης) για να κάνει τα πρώτα μικρά του! Καλή επιτυχία!
 
με καλυψαν οι 2 προηγουμενοι φιλοι δημητρη. Δεν ειναι μικρος ο καναρος που εχεις. Κι εγω εχω πουλακια φετος απο καναρο που δεν εχει κλεισει ακομη 11 μηνες.
 
OK.σε λιγες μερες θα κανει νεα φωλια. Δωσε βαση στην διατροφη τους και σου ευχομαι να πανε ολα καλα!
 
Back
Top