Αναπαραγωγή Aρχίζουμε σιγά-σιγά

rancho papagayo

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
209
Αν και στη μέση του χειμώνα οι παπαγάλοι μου ετοιμάζονται σιγά σιγά για αναπαραγωγή. Κάθε χρόνο τέτοια εποχή κάνουμε όνειρα πως θα εχουμε περισσότερα μωρά απο την προηγούμενη χρονιά αλλά με τα ζώα ποτέ δεν ξέρεις σίγουρα.
Αυτή την εποχή δίνουμε πολλή σημασία στη διατροφή τους.Αυξάνω τα ζακχαρα και το αμυλο(πατατες, αποξ, φρούτα) αλλά και το ασβεστιο(ανάλογα και το είδος βέβαια). Επίσης αυξάνουμε τη θερμοκρασία και ψεκάζουμε τακτικά με νερό και ροδόνερο. Τους προσθέτουμε ακόμα και φοινικόκλαδα σε ορισμένα σημεία στα κλουβιά τους για privacy. Όσο πιο πλούσια η διατροφή τους αυτή την εποχή τόσο πιο πολλές οι πιθανότητες επιτυχίας. Τ ο πιο δύσκολο είναι η διαδικασία με τις φωλιές. Πολλές απ αυτές είναι κατεστραμμένες και φτου κ απ την αρχη.Αν και είναι ζόρι επιμένω σε όλα να βάζω ξύλινες κ οχι μεταλλικές, πχ τα amazons γεννάνε σε ατόφιους κορμούς κούφιους απο μέσα.
Φέτος λέω μήπως μπορέσω και τα κινηματογραφήσω μεσα στις φωλιές για να τα δουν όλοι.. Αν και είναι δύσκολο βέβαια(ο πατέρας μου φωνάζει!).. Μακάρι
Θα πρότεινα όποιος θέλει και μπορεί να εκτρεψει-έστω και ένα είδος-παπαγάλους να το κάνει και να μη διστάσει να ζητήσει πληροφορίες για οτιδήποτε. Υπάρχει και το ιντερνετ βέβαια αλλά κατά τη γνώμη μου τίποτα δεν συγκρίνεται με τη πραγματική εμπειρία πάνω στα είδη
 
καλησπέρα,
σου εύχομαι να πάνε όλα όπως επιθυμείς.. και καλή χρονιά.

Φιλικά,
Γιάννης,
 
Καλή αναπαραγωγική χρονιά!

Φανταζομαι με τι ανυπομονησία θα περιμένεις αυτή την στιγμή!

Με το καλό να ερθουν τα πρώτα αυγουλάκια και να χαρείς τα μωρά τους!
 
Σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα να δεις τα πρωτα αυγουλακια!
 
Καλη επιτυχια και ευχομαι το καλυτερα. Ελπιζω να μην με ξεχασεις
 
Back
Top