Φάρμακα Acaricine για πρόληψη στα πουλιά μου

Souvlitsa

PB New Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2021
Μηνύματα
2
Πόλη
Πολύκαστρο
Σήμερα έχασα ένα μπατζι από ακαρεα τραχείας μετά από διάγνωση πτηνιατρου. εφαρμοσα σημερα την πρώτη δοση acaricine, σε όλα τα πτηνα που έχω, για προληπτικούς λόγους και σκοπεύω να επαναλάβω σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος. Έπραξα σωστά ως προς το ότι τα περισσότερα πτηνα δεν είχαν ενδείξεις ασθενειας;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Σήμερα έχασα ένα μπατζι από ακαρεα τραχείας μετά από διάγνωση πτηνιατρου.
Καλημέρα. Λυπάμαι για την απώλειά σου.
Ήθελα να σε ρωτήσω, αν έχεις υπόψη σου, πως έγινε η διάγνωση των ακάρεων της τραχείας; Π.χ. έγινε νεκροψία;
Γενικά τα συμπτώματα των ακάρεων της τραχείας, είναι παραπλήσια έως κοινά, συχνά με διάφορες άλλες λοιμώξεις του αναπνευστικού. Θεωρείται μάλιστα ότι στα καναρίνια είναι κάπως απίθανο να έχουν ακάρεα της τραχείας, παρόλα αυτά, η διάγνωση των ακάρεων είναι η πιο κοινή μεταξύ κτηνιάτρων χωρίς εμπειρία σε πτηνά, πετσοπάδων, εκτροφέων.
 
@Φοίβος τα έχω διαβάσει αυτά τα άρθρα αλλά δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση στο αν είναι ασφαλές για τα υγιείς πουλια η χορήγηση του acaricine για προληπτικούς λόγους. Διάλεξα αυτό γιατί είναι πιο "ελαφρυ" από το pulmosan. Έκανα μια εφαρμογή σε όλα (4 μπατζι, 2 παροτλετ,4 καναρινια) με πολύ φόβο εχθες το Σάββατο και φοβάμαι για τις επαναληπτικές δόσεις κατά πόσο είναι επικυνδινες σε υγιεις τονίζω πουλια.
[automerge]1642947743[/automerge]
@ianos η διάγνωση έγινε σε δυο άρρωστα μπατζι παπαγαλακια. Το ένα ήταν πολύ χάλια με αστάθεια και καρινιασμα. Το δεύτερο με διάρροια πολλών ημερών και φούσκωμα. Και στα δυο έδωσε pulmosan και enroxyn αντιμικροβιακο για 6 μερες. Το δεύτερο πουλάκι κατέληξε το πρώτο το παλεύει. Μου σύστησε προληπτικά να δωσω σε όλα enroxyn όπως και έπραξα αλλά η ερώτηση μου είναι να χορηγησω σε υγιεις πουλια acarycine τέσσερις εφαρμογες όπως προβλεπεται; ειδη έκανα την πρώτη με φόβο μην χάσω κανένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
To άρθρο που έχουμε στο φόρουμ γράφει:
Το πιο αναγνωρισμένο είναι το Pulmosan της Beaphar/Bogena (νομίζω είναι η ίδια εταιρεία η οποία βγάζει σκευάσματα με 2 ονομασίες). Εναλλακτικά δίνει και η TAFARM (ACARICINE).

Η πρώτη έχει ιβερμεκτίνη 0,12% ενώ η δεύτερη 0,10% και διαφέρουν στις οδηγίες χρήσεως. Η πρώτη μετά την πρώτη εφαρμογή στο δέρμα του λαιμού θέλει επανάληψη σε 4 εβδομάδες, ενώ η δεύτερη μετά από εφαρμογή στο δέρμα της πλάτης ανάμεσα στα φτερά επαναλαμβάνουμε μετά από 5 ημέρες και επανάληψη 2 φορές ακόμη μετά από παύση 1 εβδομάδος.

Εφόσον είναι ένα προιόν με άδεια χορήγησης σε πουλιά δεν θα ανησυχούσα τόσο μήπως μια εφαρμογή τα σκοτώσει. Δες κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/acaricine-tafarm.44233/. Το ανησυχητικό στην Ελλάδα είναι οι σωστές διαγνώσεις των κτηνιάτρων όταν πρόκειται για πουλιά. Ποιος γιατρός το είδε, επιτρέπεται να πεις όνομα. Έχει εμπειρία με πουλιά;
 
Τελευταία επεξεργασία:
η ερώτηση μου είναι να χορηγησω σε υγιεις πουλια acarycine τέσσερις εφαρμογες όπως προβλεπεται;
Να δώσεις δεν θα πάθουν κάτι.
Οι περισσότεροι έχουμε δώσει για την υποψία ακάρεων, τα οποία μάλλον είναι σπάνια στα καναρίνια αλλά όχι και τόσο σπάνια στα παπαγαλάκια.
Το ένα ήταν πολύ χάλια με αστάθεια και καρινιασμα.
Εξέτασε τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο για σκουλήκια ή κάτι άλλο?
 
@Souvlitsa

Aν θες μας εξηγεις πως εγινε η διαγνωση?
Γιατι παρ'ολο που απαντησες και πιο πανω,δεν εχει γινει ξεκαθαρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top