Ασθένειες African grey έχει κνησμό στο εσωτερικό της φτερούγας και στο στήθος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Charach
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Charach

PB New Member
Εγγραφή
16 Σεπ 2021
Μηνύματα
19
Πόλη
Κύπρος
Καλησπέρα σας, τον τελευταίο καιρό ο παπαγάλος μου έχει κνησμό στο εσωτερικό της φτερούγας και στο στήθος του, με αποτέλεσμα να προκαλεί πληγές, έχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι μια κτηνιατρική εξέταση κι έλεγχος για εξωπαράσιτα ή μύκητες στο δέρμα. Αν αποκλειστούν οι λόγοι υγείας σειρά έχουν οι ψυχολογικοί λόγοι. Εδώ στον Καναδά στα πουλιά που ματώνουν το δέρμα βάζουν κολάρο. Κάποια μετά απο αρκετό καιρό σταματάνε κάποια πάλι που έχουν παγιώσει αυτή τη συνήθεια περισσότερο δεν σταματάνε ποτέ. Θα έψαχνα τις λύσεις με ιατρική βοήθεια το συντομότερο.
 
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι μια κτηνιατρική εξέταση κι έλεγχος για εξωπαράσιτα ή μύκητες στο δέρμα. Αν αποκλειστούν οι λόγοι υγείας σειρά έχουν οι ψυχολογικοί λόγοι. Εδώ στον Καναδά στα πουλιά που ματώνουν το δέρμα βάζουν κολάρο. Κάποια μετά απο αρκετό καιρό σταματάνε κάποια πάλι που έχουν παγιώσει αυτή τη συνήθεια περισσότερο δεν σταματάνε ποτέ. Θα έψαχνα τις λύσεις με ιατρική βοήθεια το συντομότερο.
Πήγαμε γιατρο, βάλαμε κολάρο, μου είπε πως του έδωσε φάρμακα και για παράσιτα. Όταν έκλεισε η πληγή, βγάλαμε το κολάρο. Μετά από κάποιες μέρες ξανά τα ίδια. Άλλαξα γιατρό, του βάλαμε ξανά κολάρο και το άφησα για περισσότερες μέρες. Το βγάλαμε προχθές και πάλι τα ίδια. Τον έχω από μικρό, πότε δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. και το παράξενο είναι πως πάντα ξύνεται στο ίδιο σημείο.
 
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..
Κάποια παιχνίδια στο κλουβί θα μπορούσαν να το κρατήσουν απασχολημένο για να διακόψει αυτή την συνήθεια.
Και οι τακτικές αλλαγές στην διαρρύθμιση του κλουβιού ίσως βοηθήσουν.
Το βγάλαμε προχθές και πάλι τα ίδια.
Θα πρέπει να συνεχίσετε τις προσπάθειες με το κολάρο.
Τον έχω από μικρό,
Ποιά είναι η ηλικία του ?
Είναι αρσενικό ή θηλυκό ?
 
Κάποια παιχνίδια στο κλουβί θα μπορούσαν να το κρατήσουν απασχολημένο για να διακόψει αυτή την συνήθεια.
Και οι τακτικές αλλαγές στην διαρρύθμιση του κλουβιού ίσως βοηθήσουν.

Θα πρέπει να συνεχίσετε τις προσπάθειες με το κολάρο.

Ποιά είναι η ηλικία του ?
Είναι αρσενικό ή θηλυκό ?
Είναι 5 χρονών, μάλλον αρσενικό. Του αγόρασα σήμερα καινούρια παιχνίδια, εύχομαι να βοηθήσει..δεν θέλω να ξαναβάλω το κολάρο.
 
.δεν θέλω να ξαναβάλω το κολάρο.
Το εύχομαι αλλά αν συνεχίσει είναι η μοναδική λύση.
Υπήρξε κάποια αλλαγή στην καθημερινότητα του πριν αρχίσει το μάδημα (ένα νέο ζώο στον χώρο ? ή κάτι άλλο ? )
 
Η γνώμη μου ότι οι λόγοι που γίνεται αυτό είναι καθαρά ψυχολογικοί.
Είναι πέντε ετών, μπορεί να νιώθει ανία, μοναξιά.
Είναι κρίσιμη ηλικία αυτή γιατί τώρα ολοκληρώνεται σεξουαλικά σαν παπαγάλος.
Πολλά μοναχικά ζακό αρχίζουν την πτεροφαγια στην ολοκλήρωση της εφηβείας τους.
 
Η γνώμη μου ότι οι λόγοι που γίνεται αυτό είναι καθαρά ψυχολογικοί.
Είναι πέντε ετών, μπορεί να νιώθει ανία, μοναξιά.
Είναι κρίσιμη ηλικία αυτή γιατί τώρα ολοκληρώνεται σεξουαλικά σαν παπαγάλος.
Πολλά μοναχικά ζακό αρχίζουν την πτεροφαγια στην ολοκλήρωση της εφηβείας τους.
Ομολογώ πως αυτό δεν το γνώριζα. Σ'ευχαριστώ πολύ, ίσως να είναι ένας παράγοντας.
[automerge]1631903797[/automerge]
Ασχολειται καποιος με το πουλακι σε καθημερινη βαση?
Ναι όλοι μας, αλλά πιο πολύ εγω. Του μιλώ, του τραγουδώ, χορεύουμε.. όταν είμαστε μόνοι, του ανοίγω το κλουβί και βγαίνει βόλτα.
[automerge]1631903978[/automerge]
Το εύχομαι αλλά αν συνεχίσει είναι η μοναδική λύση.
Υπήρξε κάποια αλλαγή στην καθημερινότητα του πριν αρχίσει το μάδημα (ένα νέο ζώο στον χώρο ? ή κάτι άλλο ? )
Όχι οι συνήθειες μας είναι σταθερές, τίποτα το διαφορετικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ @Φοίβος @Vada ανέβασα φωτογραφία με την πληγή του, για να δείτε τι συμβαίνει. Αυτή η φωτο είναι την πρώτη φορά που συνέβηκε, πριν βάλουμε κολάρο.
 

Συνημμένα

  • 20210917_220503.webp
    20210917_220503.webp
    45 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
Το κολάρο πρέπει να μείνει. Για πολυ καιρο. Να εχεις δυο τρία να τα αλλάζεις για να πλένεις. Εδώ τα κολάρα βγαίνουν μετά απο αρκετούς μήνες έως και πανω απο χρονο και σε καποια πουλια ποτε. Οι μολύνσεις απο τον αυτοτραυματισμό ειναι μεγαλύτερος κίνδυνος. Η γνώμη μου ειναι να μπει το κολάρο και να μείνει επ´αόριστον. Μετα απο καιρο το βγάζεις δοκιμαστικά για μερικα λεπτα υπό παρακολούθηση κι αναλόγως κρίνεις.
 
Αυτή η πληγή ήταν πριν το κολάρο. Το θέμα είναι να βρω τι το προκαλεί για να λύσω το πρόβλημα. Είναι κρίμα με το κολάρο συνεχώς. Είναι θυμωμένος και δεν συνεργάζεται, δεν θα είναι ευτυχισμένος.
 
Το καταλαβαινω απόλυτα. Οι ψυχολογικοί λόγοι που προκαλούν το μάδημα ή τον αυτοτραυματισμό δεν λύνονται παντα σε αυτα τα ζώα. Σε συνδυασμό με ενα πανέξυπνο μυαλό ειναι και άκρως κοινωνικά και συντροφικά πλάσματα φτιαγμένα να διανύουν μεγάλες αποστάσεις μεσα σε μια μέρα. Πως μπορούν να καλυφθούν αυτές οι ανάγκες μεσα σε 4 τοίχους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχεις δίκαιο. Αλλά κάνω ότι μπορώ και μέχρι τώρα ήταν ευτυχισμένος. Θα προσπαθήσω να βρω τη λύση στο πρόβλημα με κάθε τρόπο, αν δεν την βρω σύντομα θα βάλουμε αναγκαστικά το κολάρο.
 
Παιδιά θα ήθελα να σας ενημερώσω πως χάρη στη βοήθεια σας το Κοτόπουλο μου, 🦜είναι πολύ καλύτερα. Πρόσθεσα παιχνίδια στο κλουβί, καθαρίζω το κλουβί καθημερινά, του αγόρασα βιταμίνες, ειδικό σπρέι για μπανακι με αλοη και anti stress σταγόνες και σταμάτησε να ξύνεται. Εύχομαι να συνεχίσει έτσι και δεν θα χρειαστεί κολάρο απ'ότι φαίνεται.!
Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! 🥰
 

Σχετικά θέματα

Back
Top