Διατροφή African grey δε τρώει μόνος του ακόμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Antigoni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Antigoni

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Αθήνα
😕Γεια σας και πάλι! Ομικρός ακόμα δε λέει να φάει μόνος του. Τί πρέπει να κάνω; Του πήρα μίγμα σπόρων γιατό pellets δε βρήσκω πουθενά και απλά παίζει μαζί τους δε τρώει καθόλου.. Τους πετάει κάτω. Ούτε νερό δε πίνει μόνος του!
Στις 23 του μήνα θα γίνει 3ων μηνών.
Του κόβω και φρούτα μπας και αλλά τίποτα... Μετά καταλήγουν στο multi του τα κάνω κρέμα και τον ταϊζω με τη σύριγγα.
Το κακό είναι πως απο Δευτέρα θα αναγκάζομαι να λέιπω απο το σπίτι κάποιες ώρες και δε μπορώ να σκέφτομαι οτι δε θα τρώει ουτε θα πίνει νερό μόνος...
Τι μπορώ να κάνω;
 
Aντιγονη αραιωσες καθολου τα γευματα η τον ταιζεις κανονικα σε σημειο να μην πειναει καθολου και να μη νιωθει αναγκη να φαει μονος του; Του εδειξες οτι ειναι φαγητο αυτο που του δινεις; Εαν πεινασει λιγο θα αναγκαστει να φαει ομως μαλλον πρεπει να του δειξεις. :)
 
Εγω στη δική μου, γιατί και γω απο μωράκι την είχα πάρει, αραίωνα σταδιακά τα γεύματα και αναγκαστικά άρχισε να τρώει. Βέβαια σταδιακά, σιγά σιγά...
 
Συμφωνώ με τον Ανέστη και την Μαίρη... Θα ήταν καλύτερα να ελαττώσεις τα γεύματα που του δίνεις με την σύριγγα, ώστε να πεινάσει και να αναγκαστεί να φάει μόνο του.

Για αρχή μπορείς να του δίνεις λίγη αυγοτροφή που είναι μαλακή και θα μπορεί να την φάει... φρέσκα φρούτα επίσης μπορεί να φάει αλλά να του δίνεις και την βασική του τροφή για να την μάθει σιγά-σιγά.
 
Το έχω κάνει και διαπίστωσα οτι δε τρώει! Το κάνει χίλια κομματάκια και μετά το φτύνει. Πλέον τον ταίζω 2 με 3 φορές τη μέρα και αυτο γιατι βλέπω οτι μόνος του δε πάει καν. Στο κλουβί μέσα πάντα υπάρχει νερό και φαγητό αλλά δε πάει.Ασε που γενικά δε πάει στο κλουβί του... Ούτε τα φρούτα δε τρώει αμ δεν είναι κρέμα
 
Το έχω κάνει και διαπίστωσα οτι δε τρώει! Το κάνει χίλια κομματάκια και μετά το φτύνει. Πλέον τον ταίζω 2 με 3 φορές τη μέρα και αυτο γιατι βλέπω οτι μόνος του δε πάει καν. Στο κλουβί μέσα πάντα υπάρχει νερό και φαγητό αλλά δε πάει.Ασε που γενικά δε πάει στο κλουβί του... Ούτε τα φρούτα δε τρώει αμ δεν είναι κρέμα


Ετσι θα κανει για λιγο καιρο και μετα θα τα φαει σιγα σιγα. Μην τον αφηνεις να σου παρει τον αερα! Εσυ πρεπει να εχεις το πανω χερι. Δεν εννοω ουτε κατα διανοια να του φωναξεις η να το μαλωσεις με οποιονδηποτε τροπο αλλα να κανεις αυτο που θελεις και κρινεις εσυ σωστο. Σε αντιστοιχη περιπτωση δε θα μας ελεγε ενα μωρο παιδι ποτε θελει να φαει η να κοιμηθει. Εσυ εισαι η "μαμα" του αρα θα γινεται αυτο που κρινεις εσυ σωστο! Απο τωρα πρεπει να καθιερωθεις πιο ψηλα στην ιεραρχια απο αυτον και να του δωσεις να το καταλαβει για να μην εχεις προβληματα μετα. Μπορεις για παραδειγμα να τον εχεις μεσα και εξω απο το κλουβι ανα μια-δυο ωρες εναλλαξ, επισης να συνδυαζεις το κλουβι με το αγαπημενο του παιχνιδι η λιχουδια. 😉
 
Περίπου 2 σε κάθε γεύμα! Πριν του έδεινα 3 και κάτι αλλα σε πιο συχνά και πολλά γεύματα. Είναι αρκετά αραιωμένη η κρέμα τώρα
 
Περίπου 2 σε κάθε γεύμα! Πριν του έδεινα 3 και κάτι αλλα σε πιο συχνά και πολλά γεύματα. Είναι αρκετά αραιωμένη η κρέμα τώρα


Αραια γευματα δεν εννοουσα στην υφη της κρεμας αλλα σε αριθμο γευματων. 😉Συγνωμη αν δεν το εθεσα σωστα!
 
Το καλύτερο επειδή δεν έχω δει το παπαγαλάκι, θα ήταν, να ρωτήσεις έναν πτηνίατρο. Αυτός θα σου πει υπεύθυνα για πόσο καιρό ακόμα να τρώει κρέμα, πως να του τη μειώσεις και με πιο τρόπο. Εγω μπορώ να σου πω τι έκανα στον δικό μου, αλλά ο κάθε παπαγάλος είναι διαφορετικός με διαφορετικές ανάγκες (λογω ηλικίας) και χαρακτήρα. Δε θα ήθελα να πάρω μια τέτοια ευθύνη. Ρώτα έναν πτηνίατρο για να είσαι και εσυ σίγουρη ότι κάνεις τα σωστά βήματα.
 
3 γεύματα τη μέρα, 2 σύριγγες σε κάθε γεύμα

2 σύριγγες των πόσο ml? Αν είναι των 5ml και πάλι λίγο τρώει το πουλί. Το μείγμα που πήρες είναι για ζακό ή για κάτι μικρότερο; Τα μείγματα τα ξεκινάμε για μικρούς παπαγάλους μέχρι να δυναμώσουν και να μάθουν να σπάνε τα σπόρια σωστά και μετά το κανονικό μείγμα και τα πελετς. Δοκίμασε μαγειρεμένα γεύματα (αρακά, καλαμπόκι, καρότα, πιπεριές κτλ) και αυγοτροφή (όπως προαναφέρθηκε).
 
επισης αφου αραιωσεις τα μειγματα κανε την κρεμα πιο πυχτη! Εγω ετσι εκανα στο Lovebird μου!βεβαια απο ειδος σε ειδος διαφερουν τα πραγματα αλλα δεν νομιζω οτι δεν ειναι καλο αυτο. 🙂
 
αν και δεν εχω την απαραιτητη εμπειρια, αν υπο την παρουσια σου τον εβαζες στο κλουβι οχι καλα ταισμενο για να νιωσει γρηγορα πεινα και μεσα τους ειχες και φρουτα και λαχανικα, και μειγμα τροφη, καποια στιγμη θα πειναγε και κατι θα δοκιμαζε...
επιδη λες οτι πηγαινει στην τροφη και απλα παιζει και την πεταει κατω, ειμαι σιγουρος πως ξερει οτι εκει εχει τροφη απλα εχει μαθει που τον ταιζεις και του αρεσει καλητερα και στο δειχνει ετσι... (εγω απο εδω δεν τρωω, ταιζε με...) χιχιχιχ
δοκιμασε να ειναι στο κλουβι του να να πεινασει... Δεν νομιζω για μια φορα να παθει κατι... λογικα λογικα οταν πεινασει πολυυυ, θα φαει...
 
"Δεν τρώει μόνος του". Αντιγόνη μήπως έχεις άγχος όταν είναι ώρα φαγητού; Διαθέτεις χρόνο, κάθεσαι κοντά του, του μιλάς ήρεμα και γλυκά, έχουν όπως ξέρεις πολύ ευαίσθητη ψυχοσύνθεση, και θέλουν πολύ υπομονή, μπορεί να σε χρειάζεται περισσότερο, είναι πολύ απαιτητικά, και αργότερα θα δεις ότι μας δοκιμάζουν. Δεν αμφιβάλλω ότι κάνεις το καλύτερο, και σας εύχομαι να πάνε όλα καλά γρήγορα και για τους δυο σας.
 
Back
Top