Γενικά African grey κραζει σαν φοβισμενος οταν με βλεπει

Hadjicostas

Πρώην ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ
Εγγραφή
3 Νοε 2008
Μηνύματα
234
Πόλη
Λάρνακα
Θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους εδω.. Κατι: εχω ενα αφρικαν γκρευ εδω και 1 χρονο.. εγω τον ταιζω και τον περιποιουμε αλλα τον μονο που δεν θελει και κραζει σαν φοβισμενος αμα με βλεπει ειναι εμενα! Συνεβηκε κανενος αυτο; :)
 
Συμβαινει οταν το πουλι δεν ειναι μεγαλωμενο απο ανθρωπους και ειναι μεγαλωμενο απο τους γονεις του. Επισης στα παρανομα πιασμενα απο τη φυση. Απο που τον πηρες και αν φοραει δαχτυλιδι τι γραφει; Ποσων ετων ειναι;
 
Συμβαινει οταν το πουλι δεν ειναι μεγαλωμενο απο ανθρωπους και ειναι μεγαλωμενο απο τους γονεις του. Επισης στα παρανομα πιασμενα απο τη φυση. Απο που τον πηρες και αν φοραει δαχτυλιδι τι γραφει; Ποσων ετων ειναι;
Τον πηρα απο καταστημα πωλησεων εχει δακτυλιδι αλλα δεν κοιταξα ηλικια.. σε αλλους που του κοντευουν δεν φωναζει ή καποτε μονο σε ανδρες... μου ειπαν οτι ειναι αρσενικος για αυτο;
 
τον ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΕΧΕΙ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΗΛΙΚΙΑ. ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΟΝΤΕΥΟΥΝ ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΕΙ Ή ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΝΔΡΕΣ... ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ;

Οι παπαγαλοι ξεχωριζουν το φυλο των ανθρωπων και πολλες φορες δειχνουν συμπαθεια στο ενα φυλο και οχι στο αλλο. Το οτι φωναζει και χτυπιεται οταν τον πλησιαζεις μαλλον δειχνει οτι το πουλι φοβαται.☹ Κοιτα τι γραφει το δαχτυλιδι του και πες το μας εδω. Γραφει και ηλικια επανω. Αυτο μπορει να δινει καποιες απαντησεις.
 
Πρέπει νομίζω να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο στον παπαγάλο σου. Για να φωνάζει ο παπαγάλος όταν τον πλησιάζεις σημαίνει ότι είναι άγριος, ότι δεν έχεις ασχοληθεί αρκετά μαζί του. Ποτέ δεν είναι αργά. Βάλε το κλουβί του σε ένα δωμάτιο του σπιτιού σου, που περνάς τον περισσότερο χρόνο σου. Μίλα του πάντα με ήρεμο και γλυκό τρόπο. Οταν βρίσκεσαι κοντά στο κλουβί του, πάντα ήρεμες και αργές κινήσεις. Προσπάθησε σιγά σιγά να του δίνεις απο το χέρι σου λιχουδιές που του αρέσουν. Χρειάζεται υπομονή, επιμονη, αγάπη και θέληση. Και όλα θα πάνε καλά!
 
Να είστε καλά παιδιά για τις απαντήσεις σας σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας!
 
τον βγαζεις καθολου απο το κλουβι; Ποσες ωρες ασχολεισαι μαζι του;
μενει μονος του πολλες ωρες;
 
Δεν τον βγάζω διότι φοβάμαι μήπως φύγει.. Με την γυναίκα και τις κόρες είναι φιλικός και δεν φωνάζει.. Μπορεί με αυτές να είναι πιο εύκολο να μιλήσει΄;
 
Δεν τον βγάζω διότι φοβάμαι μήπως φύγει.. Με την γυναίκα και τις κόρες είναι φιλικός και δεν φωνάζει.. Μπορεί με αυτές να είναι πιο εύκολο να μιλήσει΄;

Με αυτες μπορει πιο ευκολα να εξημερωθει ισως. Οσο επικεντρωνεσαι σε λαθος θεμα (την ομιλια εννοω) δεν θα δεις αποτελεσμα στη συμπεριφορα του πουλιου. Η προτεραιοτητα σου πρεπει να ειναι αλλη. Η ομιλια απεχει πολυ απο το σημειο που βρισκεστε.
 
Πολλές φορές τα πουλιά αναστατώνονται όταν ασχολείσαι και καθαρίζεις το κλουβί τους.. Είναι ο δικός τους απαράβατος χώρος! Να είσαι πολύ προσεχτικός όταν το περιποιήσε και το καθαρίζεις. Ειδικά αφού μένει μέσα το πουλί..
 
Back
Top