Γενικά African Grey με άσπρη ουρά!

marianna2384

PB Member
Εγγραφή
22 Απρ 2008
Μηνύματα
397
Πόλη
Ραφήνα
Νέο είδος African Grey με άσπρη ουρά! Το είδος (blue mutation) διμιουργήθηκε απο τον εκτροφέα Lien Luu στη Ν. Υόρκη στο οποίο η γνωστή κόκκινη ουρά έχει μετατραπεί σε άσπρη! All You Need to Know About African Grey Parrots: Species Information Page
 

Συνημμένα

  • 001.webp
    001.webp
    46 KB · Προβολές: 153
μαριαννα μου αυτο νομιζω οτι ειναι και λιγο ιεροσυλια! Ο γκριζος εχει αυτο το γνωρισμα. Γκρι με κοκκινη ουρα. Δεν μου αρεσει αυτη η επεμβαση στη φυση στο συγκεκριμενο ειδος.
 
Συμφωνω με αυτο που λες αλλα μ αυτη την λογικη και οι μεταλλαξεις στις καρδερινες ειναι ιεροσυλια! Κανω λαθος καπου;:S εμενα μου αρεσει παρα πολυ παντως! 🙂
 
στην εποχη των μεταλαξεων και των γενετικων πειραματισμων
που ζουμε αυτο φανταζει το λιγοτερο...
 
στις καρδερινες και στα καναρινια γινονται πειραματισμοι πολλα χρονια. σημερα δεν υπαρχει μονο πρασινο η λευκο η κιτρινο καναρινι. υπαρχουν πολλα διαφορετικα χρωματα αλλα και μεγεθη. Ο αφρικανικος γκρι ομως ειναι γκρι με κοκκινη ουρα και εχει μαυρο (κονγκο) η λευκο (τιμνευ)ραμφος. Νομιζω οτι ατυπα ειναι κατι σαν στανταρ αυτο το πουλι.
 
Εγω αυτο που καταλαβα διαβαζοντας το λινκ ειναι οτι τυχαια γεννηθηκε αυτο το πουλι με την ελλειψη της ουσιας που "βαφει" την ουρα και το κατω μερος της πλατης κοκκινο. Το οτι τα αναπαραγει ειναι αλλο θεμα. Εξαλλου προκειται για πουλια που προοριζονται για κατοικιδια οποτε περι ορεξεως... 😀 Εαν επισκεφτειτε τη σελιδα της θα δειτε και αλλες εντυπωσιακες μεταλλαξεις οπως μπλε eclectus που ειδα πρωτη φορα... :)
 
που το χει αυτο;:O αν μπορεις Ανεστη στειλε λινκ...
 
Συγνωμη ηταν σε παραπομπη στο site αυτης της εκτροφεα που εχει το λινκ της Μαριαννας. :D Purple-bellied Parrots, Fallow, Opaline and Pied Peachfaced, Masked and Fischer's Lovebirds

κι εδω ενα http://www.landofvos.com/DifferentColors/DCImages/bringas_eclectus.jpg.
 
οι μεταλλαξεις πως γινονται;δηλαδη η ασπρη καρδερινα πως πρωτοβγηκε αφου ειχαμε 2 κανονικες; Και γενικα ολα αυτα πως γινονται;δηλαδη το μπλε θηλυκο εκλεκτους πως βγηκε ετσι;
 
Πολλες ειναι αποτελεσμα υπολειπομενων γονιδιων που υπαρχουν σε ελαχιστα ατομα και κωδικοποιουν χαρακτηριστικα που δεν εκδηλωνονται λογω της μη κυριαρχιας των γονιδιων αυτων. Αυτα οταν τυχει να τα φερουν και οι δυο γονεις τοτε το αποτελεσμα ειναι κατι τετοιο. Σε πολυ γενικες γραμμες αυτα. Οι μεταλλαξεις ειναι τεραστιο κεφαλαιο της γενετικης και δεν χωραει σε ενα ποστ. :D
 
Πολλες ειναι αποτελεσμα υπολειπομενων γονιδιων που υπαρχουν σε ελαχιστα ατομα και κωδικοποιουν χαρακτηριστικα που δεν εκδηλωνονται λογω της μη κυριαρχιας των γονιδιων αυτων. Αυτα οταν τυχει να τα φερουν και οι δυο γονεις τοτε το αποτελεσμα ειναι κατι τετοιο. Σε πολυ γενικες γραμμες αυτα. Οι μεταλλαξεις ειναι τεραστιο κεφαλαιο της γενετικης και δεν χωραει σε ενα ποστ. :D
Άστα Ανέστη! Τώρα τον Σεπτέβρη το πέρασα το μάθημα! Ένα θα πω: ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ!
 
Back
Top