Φροντίδα African Grey οι πρώτες μέρες στο σπίτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyrman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyrman

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Ταύρος
Δεύτερη μέρα που εχω στην κατοχή μου τον Αρχιμήδη (ζακο 4 μηνων) και ηθελα να ζητήσω συμβουλές για την προσεγγιση του... Αρχικα να πω οτι δεν δαγκώνει σχεδον ποτε τρωει απ το χερι πολυ προσεχτικα κ με μεγάλη άνεση (σημερα τον χαίδεψα). Γνωρίζει να ανεβαίνει στο χερι αλλα το εκτελει με δυσκολια και οταν το κανει κοιταζει να πεταξει μετα απο δευτερολεπτα. το προβλημα μου ειναι οτι οταν τον ανοίγω πεταει μεχρι ενα ''παταρακι'' και καθεται κ με κοιταει οση ωρα ειναι εξω και οταν παω να τον βαλω μεσα πεταει δεξια και αριστερα και επιστρεφει στη θεση του μεχρι να κατσει πανω στο κλουβι οπου και εκτελει το ανεβασμα στο χερι πολυ πιο προθυμα. Σημερα το απογευμα αναγκαστηκα και τον επιασα οπως τα κοτοπουλα για να τον βάλω μεσα. Σε αυτο τον τομεα ηθελα να ζητησω τις συμβουλες σας τοσο στην προσεγγιση για το μαζεμα οσο και για το πως θα πρεπει να περναει τον χρονο που ειναι εξω θα ερθει αυτος σε μένα η να πηγαινω εγώ; (σημερα καποια στιγμη πεταξε κ καθισε στο κεφαλι μου αλα τον εδιωξα) Δευτερον εχω παρατηρησει οτι οσο ειμαι εγω εκει κ ειναι στο κλουβι την περισσοτερη ωρα το μονο που κανει ειναι να προσπαθει να δει αν ανοιγει απο πουθενα το κλουβι (για καποιο περιεργο λόγο εστιαζεται στις δυο κατω μπροστα γωνίες που τις κουτουλαει με τη μύτη του) φαντάζομαι οτι μεχρι να συνηθίσει αυτο είναι φυσιολογικο. Σωστα;
 
Ρίξε μια ματιά σ' αυτά τα θέματα Εκπαίδευση Παπαγάλων - εκπαίδευση παπαγάλων | PetBirds και περίμενε πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.
 
Δωστου χρονο, μην βιαζεσαι να τα κανεις ολα συντομα. Οταν ανεβαινει στο χερι σου, να επιτρεπεις ειτε να καθεται στον καρπο σου (γενικα το κανουμε σε πουλια που δαγκωνουν δαχτυλα) με το κεφαλι να κοιταζει προς την κοιλια σου, κρατωντας τον σε τετοιο σημειο ωστε να μην μπορει να απογειωθει αφου θα τον εμποδιζει ο κορμος σου αλλα και να μην μπορει να γατζωθει στη μπλουζα σου. Ειτε στην παλαμη σου σε καθετη θεση, οποτε θα μπορεις να ακουμπας τον αντιχειρα σου πανω στα ποδια του κι αυτο θα του δινει μια ασφαλεια και μιας μορφης ελαφρα ακινητοποιηση. Εγω δεν θα αφηνα σε καμια περιπτωση ενα νεαρο πουλι να αλωνιζει στο σπιτι και να καθεται οπου θελει κι ιδιως σε ψηλα σημεια διοτι ετσι βρισκει τον τροπο και το περιθωριο να κανει αυτο που θελει και να μπλεξει ισως σε επικινδυνες καταστασεις. Ξεκινα να χρησιμοποιεις εντολη για να ανεβει και να κατεβει στο χερι σου καποιες φορες επιβραβευοντας με λιχουδια, στην αρχη παντα, αργοτερα οχι ολες τις φορες. Τα δικα μου πουλια οταν τα πλησιαζω και λεω "άπ" σηκωνουν ποδι για να ανεβουν στο χερι μου κι αυτο εμαθαν απο μικρα. Εγω θα αγοραζα μια μικρη συσκευασια με κρεμα νεοσσων και θα τον ταιζα με συριγγα 1-2 φορες την ημερα, καλο θα του κανει, κακο σιγουρα οχι. Εβαλες παιχνιδια στο κλουβι, κι αν ναι τι παιχνιδια; Δες κι αυτο.
 
Λοιπον εχουμε θετικες εξελιξεις εχουμε και εμπόδια... Ο μικρος ειναι εξαιρετικα κοινωνικός δεν φοβάται κανεναν τρωει απ το χέρι απο όλους και ειναι σχετικα ανετος με τα αγγιγματα απο μενα και δεν δαγκώνει ποτε... Ειναι πανέξυπνος φαγανος και ενεργητικος και πεταει με ανεση. Τα εμπόδια ειναι οτι καθε μέρα που περνάει μπαίνει και με μεγαλύτερη απροθυμια ανέβασμα στο χέρι... Προσπάθησα να δοκιμασω εκπαίδευση μεσα στο κλουβί σημερα... Αν και τις δυο-τρεις πρώτες φορές ανταποκρίθηκε δεν δεχόταν την ανταμοιβή οσο ηταν πάνω στο χερι... και στο τελος ανέβηκε με μεγάλη τσαντίλα για να βγεί έξω. Οσο όταν ήρθε η ώρα για να μπει ειχαμε κυνήγι.. Το θετικό ειναι οτι μάλλον δεν φοβάται τόσο πολύ το χέρι αλλα μαλλον πεισμώνει και δεν θέλει να μπει γιατι ενω πετάει οταν ειναι να ανέβει στο χέρι αμέσως μετα τρωει απ το χέρι με άνεση και αφήνει κ κανα χαδάκι. Εχει μεγάλη όρεξη να βγαίνει έξω όλη την ώρα μονο μ αυτό ασχολείται... Σκέφτομαι αυριο κ μεθαύριο να μην τον βγαλω έξω και να βάζω χέρι μεσα στο κλουβί να συνηθίσει κ οσο πιο συχνα να ανεβαίνει στο χερι και να τον ανοίξω μεθαύριο το απόγευμα. Ειναι σωστή η λογικη;
 
Μετα απο δυο μερες εκπαίδευσης μεσα στο κλουβί εδειχνε προοδο στο ανεβασμα στο χερι αλλα με σχετική απροθυμία και κανένα ενδιαφέρον για την ανταμοιβή. Νομιζα οτι δεν είχαμε κανει καμμια προοδο μεχρι που χτες τον άνοιξα τον ανεβασα στο χερι κ τον πηγα κουβαλητό εκει που κάθεται συνήθως και άρχισα της συνηθισμένες καθαριοτητες και τοτε ο μικρος μου εκανε την πρώτη έκπληξη... Πήγαινα στο μπάνιο πετουσε μεχρι το μπάνιο πήγαινα στο κλουβί ερχόταν στο κλουβι. Αργότερα ήρθε η κοπέλα μου αρχισαμε να τον ταιζουμε κ να παιζουμε μαζι του με ενα χαρτι κ καποια στιγμή που πηγαμε να απομακρυνθούμε τσουυυπ να τος ο αρχιμήδης καμαρωτός στο κεφάλι της κοπέλας μου, τον πήγε καβάλα στο σταντ του κλουβιου και προσπαθούσαμε για το στεπ απ μεχρι που εκνευριζόταν κ πετουσε στο αλλο αγαπημένο μερος του και τον γυρίζαμε πισω με τον ίδιο τροπο αφου ο αρχιμήδης πλέον πετουσε άμεσα προς το κεφάλι της κοπέλας μου (δοκιμασε κ σε μένα αλλα δεν μπορουσε να σταθει ευκολα λογω κοντου μαλλιου). Στο τελος τον βαλαμε και έκατσε πάνω στην πορτα κ πλησιασαμε με το μπολ στα χερια ο αρχιμήδης ετρωγε με μανια κ μας άφηνε και τους δυο να τον χαιδεύουμε οχι ακουμπηματακια χαδι κανονικο και αυτος έτρωγε ανενόχλητος... Οταν ψυλλιαστηκε οτι ειναι η ώρα να μπεί αρνήθηκε να ανέβει στο χέρι οπότε τον έβαλα σηκωτό αλλα ουτε δοκίμασε να με δαγκώσει ούτε φώναξε. Ειναι μεγαλος μουργος και πανέξυνος οταν τον γελάσεις μια φορα δεν την ξαναπατάει δεύτερη!
 
Όπως τον πας τώρα (φαντάζομαι) το κλουβί για αυτόν είναι απλά το τέλος του παιχνιδιού και της πλάκας.
Να προσπαθήσεις να συνδυάσεις το κλουβί του με ένα θετικό ερέθισμα.
Ένας τρόπος είναι οι λιχουδιές και το φαί μετά από παιχνίδι, εγώ θα του τα έδινα μέσα στο κλουβί έτσι ώστε να μπαίνει μέσα μόνος του με ενδιαφέρον για το τι θα ακολουθήσει. Δηλαδή το κλουβί να γίνει προέκταση της θετικής εμπειρίας που έχει όταν παίζεται, και όχι απλά η παύση.
 
Όπως τον πας τώρα (φαντάζομαι) το κλουβί για αυτόν είναι απλά το τέλος του παιχνιδιού και της πλάκας.
Να προσπαθήσεις να συνδυάσεις το κλουβί του με ένα θετικό ερέθισμα.
Ένας τρόπος είναι οι λιχουδιές και το φαί μετά από παιχνίδι, εγώ θα του τα έδινα μέσα στο κλουβί έτσι ώστε να μπαίνει μέσα μόνος του με ενδιαφέρον για το τι θα ακολουθήσει. Δηλαδή το κλουβί να γίνει προέκταση της θετικής εμπειρίας που έχει όταν παίζεται, και όχι απλά η παύση.

Ακριβως. :) Τα κλουβια δεν πρεπει να ειναι σαν "τιμωρια" αλλα ο χωρος ηρεμιας και χαλαρωσης κι οπου συμβαινουν ολα τα καλα.
 
Τα πράγματα πάνε πολύ καλά με τον αρχιμήδη! Κανουμε εντυπωσιακη προοδο και νομιζω οτι οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην καλή δουλεία του εκτροφέα. Δεν φοβάται τους ανθρώπους και κατα συνέπεια βλέπωντας τη φροντίδα μου αφήνεται κάθε μερα και περισσότερο. Πλέον εχουμε καθημερινά συχνές επαφές και χάδια. Αναζητάει την παρουσία μου και πεταει όπου βρισκομαι και γω μεχρι που αν κανω καμμια δουλεια και δεν του δίνω σημασία ερχεται κάθεται στο κεφάλι μου και σήμερα πρώτη φορα προσγειώθηκε στον ώμο μου. Το ξέρω οτι δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό αλλα προς το παρόν τα επιτρέπω για λόγους εξοικιωσης. Επίσης σήμερα για πρώτη φορα εκτέλεσε εις διπλούν το στεπ απ εκτός κλουβίου. Πήρα και ένα κλίκερ και προσπαθώ με αυτό να τον βάλω στο κλίμα προσπάθειας ειβράβευσης.
 
Ο αρχιμήδης : φωτο1 ''τι τρεχει ρε φιλε τώρα;'' , φωτο 2 ''το αγαπημενο του ται τσι'' , φωτο 3 '' πρακτικες φωτογραφιες προς αξιολογηση''. Στην τελευταια φωτο η κουτσουλια ειναι μια απλα κουνηθηκε κατα τη διαρκεια κ αφησε πρώτα το νερουλο και μετα την υπόλοιπη. Πως την ''αξιολογείτε''?
 

Συνημμένα

  • Untitled.webp
    Untitled.webp
    16,6 KB · Προβολές: 104
  • tai chi.webp
    tai chi.webp
    20,7 KB · Προβολές: 106
  • poop.webp
    poop.webp
    15,8 KB · Προβολές: 102
Ωραιος ο μικρος! 😉 Η κουτσουλια ειναι μια χαρα, η πατηθρα δεν ειναι καλη για τα ποδια του. Να προτιμησεις απο φυσικο ξυλο κι οχι τυπου "σκουποξυλο".
 
Ναι το ξέρω αλλα δεν έβρισκα πατήθρα χοντρή... σε τρια πετ σοπ πήγα για να βρω αυτήν! Να την βγάλω αμεσα η να την αφήσω να φάει τα ψωμία της και μετα; Λεω αυτη να την αφήσω γιατι είναι αρκετα χοντρή και να αλλαξω με δυο ''φυσικες'' αυτη που είχε το κλουβί που ειναι πιο λεπτη.
 
Κοιτα αν εχεις μια τετοια αναμεσα σε αλλες απο φυσικο ξυλο δεν νομιζω οτι πειραζει. Αρκει να μην ειναι τετοιες οι περισσοτερες. :)
 
Βρες ενα ξύλο στο μεγεθος που θες, και κοψτο εσυ και φτιαξτο πατηθρα, ειναι πολύ απλο!

Πρωτα το πλένεις και το αφηνεις να στεγνωσει.

Γενικά θέλει αρκετά ξυλα οχι μονο 1-2 σαν τα καναρινια.
θελει πολλα να κυκλοφορει μέσα στο κλουβί οχι να πετάει.

βαλε μια φωτο του κλουβιου να σου πουμε σε ποια σημεια μπορεις να βάλεις.
 
Back
Top