Γενικά Alex & Me της Dr. Irene Pepperberg

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Στις 28 Οκτωβριου κυκλοφορησε το βιβλιο Alex & Me της Dr. Irene Pepperberg που μελετησε τη νοημοσυνη των παπαγαλων και προσφερε γνωσεις σε θεματα που μας ηταν τελειως αγνωστα για αυτα τα υπεροχα πουλια.

Alex & Me by Dr. Irene Pepperberg

Ειμαι σιγουρος πως θα ειναι συναρπαστικο να το διαβασει καποιος και να μαθει περισσοτερα πραγματα απο τα τριαντα χρονια συμβιωσης τους. 🙂

Ελπιζω να μπορουμε να το ζητησουμε εστω με παραγγελια στα μεγαλα βιβλιοπωλεια.
 
Έχω βάλει εδώ και μια βδομάδα μια φίλη μου στο Λονδίνο να το ψάξει.. Ελπίζω να βγάλει άκρη! :D
 
Να ρωτησω κατι...
Ο Alex ειναι ο περιβοητος παπαγαλος στην Αμερικη που βγαινει στις εκπομπες και μας εκπλησει ολους...
 
Να ρωτησω κατι...
Ο Alex ειναι ο περιβοητος παπαγαλος στην Αμερικη που βγαινει στις εκπομπες και μας εκπλησει ολους...

Ο Αlex δε ζει πια. Πεθανε περυσι το Σεπτεμβριο να θυμαμαι καλα, σε ηλικια 31 ετων τελειως ξαφνικά μεσα σε ενα βραδυ. ☹

Ηταν μερος πανεπιστημιακου "πειραματος" για την ανακαλυψη της νοημοσυνης των πουλιων και εβγαινε σε εκπομπες με μορφη ντοκυμαντερ, δεν ειναι αυτος στα γνωστα βιντεακια του youtube. Υπαρχουν βεβαια και τα δικα του εκει. :)
 
Εγω μιλαω για αυτα τα βιντεακια που υπαρχουν στο youtube και τον δειχνουν με κατι παιχιδια να λεει αρι8μους κ. Α...
 
Εγω μιλαω για αυτα τα βιντεακια που υπαρχουν στο youtube και τον δειχνουν με κατι παιχιδια να λεει αρι8μους κ. Α...

Αυτος ειναι. :) Ειναι ενα απο τα λιγα πλασματα μαζι με τον ανθρωπο που καταλαβε την ενοια του "μηδεν". :)

Υ. Γ. κατι πρεπει να λειπει απο το λινκ σου... 😉
 
Back
Top