Προϊόντα φροντίδας Ambioseptyl - Tafarm

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με το απολυμαντικό διάλυμα Ambioseptyl της Tafarm και τη χρήση του προϊόντος στα πτηνά, τον εξοπλισμό και τους χώρους διαβίωσής τους.

Απολυμαντικό Ambioseptyl της Tafarm​


⭐ Αξιολογήσεις Προϊόντος ⭐
 
Ο γνωστός μου από το petshop που ψωνίζω μου το πρότεινε για την απολύμανση του εσωτερικού μου χώρου. Οι οδηγίες του σκευάσματος, που είναι για περιστέρια, γράφουν ότι καλύπτει πολλούς ιούς και βακτήρια. Ψεκάζουμε σκεύη, ταβάνια, κλουβιά και τα πουλιά καλύπτονται με την αναπνοή τους.

Οι απορίες που δε μπόρεσε να μου λύσει είναι εάν τα πουλιά πρέπει να είναι στο χώρο, εάν ψεκάζουμε πάνω τους (όπως με το cevitren), εάν πρέπει να υπάρχουν τροφές τότε, εάν οι δοσολογίες είναι οι ίδιες και για καναρίνια κι εάν κάνει και για εξωτερικούς χώρους π.χ. Πυλωτές;

Σε άλλο post διάβασα ότι ο φίλος Ανδρέας @andreasrodos το χρησιμοποιεί στον ατμοκαθαριστή.

Εάν το έχετε χρησιμοποιήσει θα ήθελα τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ.
 
Ναι το χρησιμοποιώ.

Αφαιρώ τροφές και νερά και ψεκάζω το χώρο. Δεν προσπαθώ να ψεκάσω και τα πουλιά αλλά αν καταλάθος πάει λίγο πάνω τους νομίζω δεν πειράζει.

Το χρησιμοποιώ περίπου κάθε 2 μήνες μετά από γενική καθαριότητα.

Δοσολογία όπως αναφέρει η εταιρεία.
 
Σε παρακαλώ, επειδή μ' ενδιαφέρει κι' εμένα άμεσα.
  1. Πόσο καιρό περίπου Σάκη το χρησιμοποιείς;
  2. Έχεις αποκρυσταλώσει γνώμη για το αποτέλεσμα;
  3. Έχει ημερομηνία λήξης ή είναι "ανοικτό" ;
 
Επειδή αναφέρθηκε το όνομα μου να διευκρινίσω ότι το χρησιμοποιώ όπως και ο Σάκης. ΟΧΙ στον ατμοκαθαριστή!

Παράλληλα και σε διαφορετικές χρονικές περιόδους ναι, αλλά όχι μέσα στον ατμοκαθαριστή! Προς αποφυγή παρεξηγήσεων έτσι και όχι ως μορφή μομφής στον φίλο που ανέφερε το όνομα μου!
 
Μάκη @mgerom καλησπέρα.

Το χρησιμοποιώ από το χειμώνα του 2005 στα καναρίνια. Έχει ημερομηνία λήξης. Νομίζω ότι είναι μεγάλης διάρκειας. Αυτό που έχω τώρα και το πήρα το χειμώνα έχει ημερομηνία λήξης 9/09.

Δεν μπορώ να μιλήσω για αποτελέσματα. Πάντως δεν είχα καμία "επιδημία". Ψυχολογικά κάνει πάντως καλό. :)

Τώρα, το καλοκαίρι το χρησιμοποιώ περίπου κάθε 2μήνες. Το χειμώνα πιο αραιά. Ψεκάζω το χώρο (κλουβιά, σκεύη κλπ) με τα πουλιά μέσα.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top