Ασθένειες Aviomycine και παραφινέλαιο σε κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tiko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tiko

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαρ 2020
Μηνύματα
52
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα στην ομάδα! Απέκτησα καινούρια Καμαρά, μου την κάνανε δωράκι! Όμως δεν μου φάνηκε υγιέστατη,έτσι την πήγα για check up και φάνηκαν παράσιτα. Της έβαλε αμπούλα αντιπαρασιτικη και της χορήγησ;aviomycine για 4 μέρες. Παρ'ολα αυτά δεν είδα διάφορα. Τα συμπτώματα είναι: . Δεν ακούγεται η φωνή της σχεδόν καθόλου ενώ τη βλέπω ότι ανοίγει το στόμα της να σφυρίξει, είναι δραστήρια αλλά κάποιες φορές φουσκώνει και κλείνει τα ματάκια της σαν να νυστάζει,τρώει, πίνει κανονικα,έχει ποδάγρα, αλλά όχι κάτι έντονο και πιθανόν είναι σε πτεροροια γιατί χάνει φτερά κ πούπουλα.Α! Και σφίγγεται αρκετά όταν θέλει να κουτσουλησει,τα χρώματα της κουτσουλιας είναι κανονικά. Πηρα τη γιατρό σήμερα και μου ειπε να ξαναδώσω aviomycine και παραφινέλαιο.Κ ιδού το ερώτημα. Τι έχετε ακούσει ξανά; Κ αν ναι πώς το χορηγώ; Στην ποτίστρα η κατευθείαν στο στόμα;
 
@Tiko aviomycine έδινα στον μικρό μου. Το ότι δεν ακούγεται και δεν είναι δραστήρια πιστεύω ότι οφείλεται στην πτεροροια (και ο δικός μου έτσι είναι τώρα άρχισε να συνέρχεται η ψυχολογία του). Εγώ το χορηγούσα στην ποτίστρα.
 
Για το παραφινέλαιο ρώτησα.Ας πούμε,έχω ένα τσιντσιλά και κάποια στιγμή χρειάστηκε να του χορηγήσω παραφινέλαιο γιατί μου έκανε κολικό εντέρου και μου είπε η γιατρός να ρίχνω σταγόνες στην τροφουλα του.Στο. Πουλακι πως να χορήγησω παραφινέλαιο δεν εχω ιδέα και η γιατρός είναι σε χειρουργείο τώρα, οπότε δεν πήρα απάντηση.
 
Back
Top