Αναπαραγωγή Bοήθεια με ζευγάρι κοκατίλ σε αναπαραγωγική φάση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sarpijk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sarpijk

PB Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2007
Μηνύματα
517
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλή χρονιά σε όλους! Εχω εδω και τέσσερα χρόνια ενα ζευγαρι κοκατιλ. Πρώτα ειχα παρει το θηλυκό και μετα απο λιγους μηνες το αρσενικό. Δεν ειχα σκοπο την αναπαραγωγή αλλα περσι εκανα μια πρωτη αποπειρα καθως τα έβλεπα να ζευγαρώνουν συνεχεια και μαλιστα το θηλυκό εκανε δυο αυγουλάκια μικρα σε μέγεθος φουντούκιου εκτος φωλιας.

Φετος ειδα παλι εντονη επιθυμία για ζευγάρωμα και τοποθέτησα τη φωλια ψηλοτερα κατι που μαλλον τους αρεσε και απο τότε ειναι σχεδον ολη μέρα μεσα και τα δύο. Φετος η θηλυκια έκανε πάλι ένα αυγο μη φυσιολογικό εκτός φωλιας πριν λίγες μερες. Με ανησυχεί που δεν δέχονται αλλη τροφη εκτος απο σπορια και ετσι εχω λιγες μερες που χορηγω ενα σκευασμα βιταμινων. Μιλησα και με το γιατρό στο τηλέφωνο οταν εκανε το μικρο αυγο και μου ειπε οτι πιθανόν να εχει καποιο θεμα η θηλυκια και να μην ειναι κατάλληλη για αναπαραγωγή.


Το ερωτημα λοιπον ειναι: Περιμενω να δω εαν θα κάνουν κανονικα αυγα ή αφαιρω τη φωλια να μην τα κουραζω; Ειναι περιπου μια εβδομαδα που ειναι καθημερινά στη φωλια.

gXDSOOb.jpg
 
Η γνώμη μου είναι να τα αφήσεις όπως είναι και να ενισχύσεις την διατροφή τους με βραστό αυγό και αυγοτροφή, ελπίζω να υπάρχει σουπιοκόκαλο στο κλουβί.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις υγρό ασβέστιο στο νερό τους ακολουθώντας τις οδηγίες του σκευάσματος για μερικές ημέρες.
 
Ευχαριστώ Ιωαννη, φυσικα και εχω διαθέσιμο σουπιοκοκαλο και η θηλυκιά το τιμαει καθημερινά. Οπως ανεφερε δυστυχώς δεν τρωνε ουτε αυγο, ουτε αυγοτροφη ουτε πελλετ και λαχανικα! Γι αυτο τους εβαλα στο νερο ενα σκευασμα tono Strath.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
δυστυχώς δεν τρωνε ουτε αυγο, ουτε αυγοτροφη ουτε πελλετ και λαχανικα!
Δυστυχώς αυτό τα αποκλείει από μια σωστή διατροφική προετοιμασία που είναι πολύ βασική για να έχεις μια επιτυχημένη αναπαραγωγή.
Το μικρό αυγό μάλλον είναι αποτέλεσμα της φτωχής διατροφικής προετοιμασίας, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην δεις άλλα αυγά ή να δεις και άλλα μικρά.
Όταν ολοκληρωθεί αυτή η προσπάθεια αναπαραγωγής μετά από 20-25 ημέρες καλό θα είναι να αφαιρέσεις την φωλιά και να αυξήσεις τις ώρες του ύπνου τους σε 14-15 ώρες για να τα βοηθήσεις να βγουν από την φάση της αναπαραγωγής.

Τα πουλάκια πρέπει να μάθουν σιγά σιγά να τρώνε αυγό, αυγοτροφή, λαχανικά και φρούτα για να μπορέσεις να τους κάνεις μια σωστή διατροφική προετοιμασία που θα εξασφαλίζει την υγεία του θηλυκού και θα τα βοηθήσει να έχουν επιτυχία στην αναπαραγωγή.
Καλό θα είναι να μην προχωρήσεις σε επόμενη προσπάθεια μέχρι να καταφέρεις τα παραπάνω.
 
Καλησπέρα , μια ενημέρωση. Στις 17/1 βρηκα στη φωλια ενα αυγο , κανονικο αυτη τη φορα. Μετα απο 3 μερες ηρθε δευτερο αυγο και οι δυο γονείς ειναι απολυτα αφοσιωμένοι. Δεν αφηνουν τη φωλιά και το θεμα μου τωρα ειναι οτι δεν εχω ευκαιρία να βαλω λιγο πριονιδι μεσα. Αρχικά ειχα στρωσει κατω αχυρο αλλα η θηλυκιά το πεταξε ολο εξω. Ευχομαι να μη παθουν κατι τα αυγα! Χτες εριξα μεσα μικρη ποσότητα απο πανω πριονίδι. Λετε να εκανε δουλεια το βιταμινουχο που δινω της Strath?
 
το θεμα μου τωρα ειναι οτι δεν εχω ευκαιρία να βαλω λιγο πριονιδι μεσα
Δεν έχω εμπειρία από αναπαραγωγές Cockatiel αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να σε απασχολεί το θέμα του υλικού φωλιάς σε αυτά τα πουλιά. Γεννούν και επωάζουν στην επιφάνεια του πατώματος της φωλιάς.
 
Σταύρο, από ότι γνωρίζω, σε όλους τους παπαγάλους, εκτός των budgies, βάζουμε κάποιο υλικό στην φωλιά τους.
Σίγουρα μπορούν και χωρίς υλικό να επωάσουν τα αυγά τους, όμως δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για την ασφάλεια των αυγών.
Υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν χωρίς υλικό επίστρωσης.
Επίσης το υλικό, εκτός της αναπαυτικής θέσης για τους νεοσσούς, λειτουργεί και ως θερμομονωτικό (υλικό), αλλά και ελαττώνει την υγρασία.
Όμως στην περίπτωση του @sarpijk είναι καλύτερα να μην προσπαθήσει εκ των υστέρων να βάλει το υλικό από την στιγμή που ήδη υπάρχουν αυγά, γιατί υπάρχει πιθανότητα να σταματήσει η επώαση τους από τους γονείς.
 
Σταύρο, από ότι γνωρίζω, σε όλους τους παπαγάλους, εκτός των budgies, βάζουμε κάποιο υλικό στην φωλιά τους.
Για να το λες... Εμένα δε με λες και έξπερτ στους παπαγάλους πάντως. 🙂
 
Εχω καταφέρει να βαλω ικανοποιητική ποσοτητα πριονιδι μεσα απο το ανοιγμα χωρις να στρεσαρω τα πουλια. Η φωλια δεν μενει ποτε αδεια και ειλικρινά δεν ξερω ποσα αυγα εχουν!
 
Back
Top