Συμπληρώματα B-Komplex Nekton

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με το βιταμινούχο σκεύασμα του συμπλέγματος βιταμινών Β, B-Komplex της Nekton και τη χρήση του στα πτηνά.

Βιταμίνη Β για πτηνά Nekton B-Komplex​

 
@PetBirds έχω αγοράσει το συγκεκριμένο προϊόν και έχω τα κάτωθι ερωτήματα:
α) το σύμπλεγμα βιταμινών Β είναι υδατοδιαλυτές και το προϊόν αναφέρει δοσολογία για μικρά πουλιά 1/2 scoop σε πόσιμο νερό. Στο άρθρο του pb με τίτλο οι βιταμίνες και ο ρόλος τους στα πτηνά αναφέρεται ότι :
"Η χορήγηση συμπληρωμάτων βιταμινών και μετάλλων μέσω του πόσιμου νερού δεν συνιστάται. Η πρόσληψη νερού μπορεί να ποικίλει καθώς επηρεάζεται από τις περιβαλλοντικές συνθήκες και τη διατροφή". μια πολύ γενική τοποθέτηση χωρίς να αναφέρει εξαιρέσεις. Είναι εντέλει ενδεδειγμένη η χορήγηση της nekton b μέσω του νερού;
β) Η δοσολογία δεν είναι ξεκάθαρη μιλάει για μισό κουταλάκι (προφανώς scoop) στο πόσιμο νερό. Σε τί ποσότητα δεν αναφέρει. Εγώ βάζω 0,48 γρ. δλδ 0,7 scoop σε 350 ml νερό (η αλλιώς 1/2 scoop = 0,31 γρ. περίπου σε 250 ml) είναι σωστή αυτή η ποσότητα; Εσείς πόσο και πώς την παρέχετε στα πτηνά σας; Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Kostas Pyl
Καλησπερα Κωστα. Ευλογη η απορια και για την ιστορια να αναφερω οτι ειναι και δικη μου σημερινη απορια. Σχετικα με την δοσολογια στο νερο.
Βεβαια εχεις παντα την δυνατοτητα να την προσφερεις μεσω της αυγοτροφης.
Αλλα αν επισκεφτεις την σελιδα θα δεις τα παρακατω περιεργα

Feeding recommendation​

  • Half a scoop (0.5 g) for small birds
  • One level scoop (1 g) for medium sized birds
  • One to two scoops (1-2 g) for large bird species
NEKTON-B-Komplex per daily ration of drinking water or soft food.

με λιγα λογια προσθετεις το μισο σκουπ στο νερο που θα υπολογισεις οτι ειναι να καταναλωθει μεσα στην μερα ειτε στην αυγοτροφη που θα φαγωθει μεσα στην μερα,
Ακρως περιεργο αλλα αυτο λεει η εταιρεια
Εστειλα νωριτερα επικοινωνια στην εταιρεια για διευκρινησεις ακριβως για αυτα που απορουμε.
πολυ σπανια κινηση εκ μερους μου :-)

Μολις εχω απαντηση θα το μαθετε 😀

Επισης
It should be noted that NEKTON-B-Komplex should only be used if necessary
με οποια ερμηνεία επιδεχεται αυτο
[automerge]1694618642[/automerge]
και στα faq βρηκα αυτο
[automerge]1694618734[/automerge]
και αυτο
 
@φιλομαθης
το μισο σκουπ στο νερο που θα υπολογισεις οτι ειναι να καταναλωθει μεσα στην μερα
δοκίμασα αυτό ακριβώς που γράφεις και το πουλί σχεδόν μια μέρα έμεινε χωρίς να πιεί γουλιά. Αναφέρομαι στην Bonnie πού είχε κάποια αστάθεια στις κινήσεις μετά την γέννα. Ο χρωματισμός του νερού πολύ έντονος, πορτοκαλί χρώματος, και ίσως για αυτό δεν καταναλώθηκε ούτε λίγο. Αναγκάστηκα να την αφαιρέσω και να βάλω νερό σχέτο. Σε μια περίπτωση δλδ που την χρειάστηκα δεν λειτούργησε σε αυτή την δοσολογία. Στο 1/2 scoop στα 250 ml είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι έχω μείωση στη κατανάλωση νερού. Αν η δόση αυτή (που θεωρώ υπερβολική) μπορεί να μπει σε μια δόση αυγοτροφής (κατανάλωσή ημέρας δλδ) τότε πιστεύω θα είναι καλύτερα τα πράγματα. Βέβαια ενώ το είχα διαβάσει φοβήθηκα να βάλω τέτοια δόση και έμεινα στο νερό. Αναμένοντας απάντηση από το mail που έστειλες λοιπόν!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Επίσης να αναφέρω ότι το μισό scoop δεν είναι 0,5 γραμμάρια αλλά 0,345 ή με στρογγυλοποίηση στο δεύτερο δεκαδικό ψηφίο 0,35 γρ. Και για του λόγου το αληθές επισυνάπτω και δύο φωτογραφίες για να κάνετε μια αφαίρεση και μια διαίρεση.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230913_195452.webp
    IMG_20230913_195452.webp
    137,9 KB · Προβολές: 5
  • IMG_20230913_195544.webp
    IMG_20230913_195544.webp
    142,4 KB · Προβολές: 6
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Είναι εντέλει ενδεδειγμένη η χορήγηση της nekton b μέσω του νερού;
Η έκφραση “δεν συνιστάται” που υπάρχει στο άρθρο είναι άποψη του συντάκτη του, για τους λόγους που αναφέρονται στο άρθρο Οι βιταμίνες στα πτηνά.

Όσον αφορά στο B-Komplex οι ενδεδειγμένοι από τη Nekton τρόποι χορήγησής του είναι μέσω της τροφής ή ΚΑΙ του νερού. Ο ίδιος μου προσωπικά θα απέφευγα τη χορήγησή του με το νερό, ακολουθώντας την άποψη που εκφράζω στο άρθρο ως συντάκτης του. Αυτό δεν σημαίνει ότι η χορήγηση του B-Komplex με το νερό δεν ενδείκνυται. Είναι απλά θέμα προσωπικής επιλογής.

το σύμπλεγμα βιταμινών Β είναι υδατοδιαλυτές
Να πω με αφορμή αυτήν την αναφορά σου ότι ο όρος "υδατοδιαλυτές βιταμίνες" δεν αφορά στο αν μπορούν να διαλυθούν στο νερό ή όχι. Αυτό εξαρτάται από τη σύσταση του κάθε σκευάσματος. Υδατοδιαλυτές είναι οι βιταμίνες που δεν αποθηκεύονται πουθενά στο σώμα και ο μεταβολισμός τους γίνεται κατά τη διέλευσή τους από αυτό. Μία σχετικά μεγαλύτερη δόση υδατοδιαλυτής βιταμίνης λοιπόν δεν είναι και τόσο επικίνδυνη καθώς αποβάλλεται από τα νεφρά μέσω των ούρων.

Η δοσολογία δεν είναι ξεκάθαρη
Η Nekton έχει γενικά θέματα με αυτό. Είχα επικοινωνήσει και εγώ παλιότερα μαζί τους για διευκρινίσεις αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Ας ελπίσουμε ότι ο Νίκος θα σταθεί πιο τυχερός.
 
@Stavros Καλησπέρα Σταύρο. Σωστά ανέφερες για το τι εννοούμε όταν αναφερόμαστε σε υδατοδιαλυτές βιταμίνες ίσως η διατύπωσή μου δεν ήταν σωστή αν και είναι προφανές ότι δεν γινόταν αναφορά στο μέσο διάλυσης αφού τις λιποδιαλυτές θα έπρεπε να τις διαλύουμε στο λίπος. Σχετικά με την άποψη που όπως ανέφερες είναι άποψη του συντάκτη του άρθρου, προσωπική δλδ, περί μη χορήγησης βιταμινών μέσω νερού για τους λόγους που αναφέρεις (οξείδωσης, καταστροφή κάποιων εξ'αυτών λόγω φωτός κλπ) υπάρχουν και αναφορές για τοξικώσεις σε χορήγηση βιταμινών Α και D σε νερό. Αν αυτό ευσταθεί είναι ένα στοιχείο που δεν πρέπει να το περάσουμε στα ελαφριά. Σημειωτέον έχω και τις δυο βιταμίνες Α και D και έχω χορηγείσει και τις δύο στο νερό. Λόγω δυσκολίας στην διάλυση της D3 στο νερό την έριξα στην αυγοτροφή, όπως και σπιρουλίνα, και μαγιά μπύρας και red hypatic για τα κόκκινα και murol, πρόσφατα πρόσθεσα και αποξηραμένο καρότο σε σκόνη. Το θέμα είναι πόσα πρόσθετα μπορείς να ρίξεις σε μια αυγοτροφή ώστε να παραμείνει αυγοτροφή και όχι πρόσθετα με αυγοτροφή; Ειδικά αν η χορήγηση κάποιων από αυτά είναι περιστασιακή μια, δύο ή τρείς φορές τον μήνα. Αν όμως ρίχνοντας τις βιταμίνες στο νερό δεν έχουμε τα αναμενόμενα αποτελέσματα λόγω οξείδωσης, καταστροφής από φώς, της μικρής ποσότητας νερού που συνήθως καταναλωνουν τα καναρίνια ειδικά σε περιπτώσεις που αλλάζει και το χρώμα ή και η γεύση του νερού συν το ρίσκο της τοξικωσης και δεδομένου του περιορισμένου αριθμού προσθέτων στην αυγοτροφή μήπως πρέπει να δίνουμε μόνο νεράκι και ότι παίρνει η αυγοτροφή; Ρητορική η ερώτηση.

Τέλος αν προσθέσεις μια βιταμίνη υγρής μορφής σε αυγοτροφή σε πόσο χρόνο πρέπει να καταναλωθεί χωρίς να χάσει στο ελάχιστο την οφελιμότητά της και πως αλλοιώνεται βάσει των συνθηκών του περιβάλλοντος (θερμοκρασία, υγρασία, φώς κλπ) και του χρόνου; Έχουμε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα;
Συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος αν ναι ας μεταφερθεί σε ένα νέο αλλού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Η αλήθεια είναι ότι η χορήγηση συμπληρωμάτων μέσω του πόσιμου νερού είναι και πιο εύκολη και πιο πρακτική, σε σχέση με την τροφή. Εσένα Κώστα και αρκετούς άλλους φίλους του forum δεν θα σας φοβόμουν αν δίνατε κάποια συμπληρώματα μέσω του πόσιμου νερού προκειμένου να μην φτάσατε σε σημείο να δίνετε “συμπληρώματα με αυγοτροφή” αντί για το αντίθετο.

Αν κάποιος έχει πεντακάθαρες ποτίστρες συνεχώς, φροντίζει να μην τις χτυπά καθόλου ήλιος, αλλάζει το διάλυμα έστω μία φορά μέσα στη μέρα με φρέσκο, ειδικά όταν υπάρχει ζέστη, τότε η χορήγηση συμπληρωμάτων με το νερό δεν είναι πρόβλημα. Όταν γράφεις ένα άρθρο όμως διστάζεις να γράψεις κάτι τέτοιο.

Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά στον τρόπο που ερμηνεύει κάποιος το τι είναι καθαρή ποτίστρα, ποια είναι η σωστή συχνότητα αλλαγών κλπ., σε σχέση με κάποιον άλλον. Έχει τύχει να πω σε ιδιοκτήτη πουλιού με πράσινη από την άλγη ποτίστρα, να αλλάζει τουλάχιστον πιο συχνά νερό του και η απάντηση που πήρα ήταν “α ναι, αυτό το ξέρω. Το αλλάζω συχνά”. Σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ ότι χορήγηση συμπληρωμάτων με το νερό δεν πρέπει να γίνεται σε καμία περίπτωση.

Τέλος αν προσθέσεις μια βιταμίνη υγρής μορφής σε αυγοτροφή σε πόσο χρόνο πρέπει να καταναλωθεί χωρίς να χάσει στο ελάχιστο την οφελιμότητά της και πως αλλοιώνεται βάσει των συνθηκών του περιβάλλοντος (θερμοκρασία, υγρασία, φώς κλπ) και του χρόνου;
Κάποια “εξασθένηση” των βιταμινών θα υπάρχει από τη στιγμή που θα εκτεθούν, με όποιον τρόπο και να της δώσεις. Νομίζω όμως ότι αυτό δεν θα πρέπει να μας απασχολεί τόσο καθώς πρόκειται για κάτι που υποθέτω ότι οι εταιρείες λαμβάνουν υπόψιν τους όταν κάνουν δοσολογίες.
 
@Kostas Pyl καλημερα
υπάρχουν και αναφορές για τοξικώσεις σε χορήγηση βιταμινών Α και D σε νερό
υπαρχουν links για αυτες τις αναφορες ή τα αρθρα? Να κατανοησουμε τις συνθηκες λιγο περισσοτερο

Λόγω δυσκολίας στην διάλυση της D3
όπως και σπιρουλίνα, και μαγιά μπύρας και red hypatic για τα κόκκινα και murol, πρόσφατα πρόσθεσα και αποξηραμένο καρότο σε σκόνη
Υπαρχει διαπιστωμενο deficiency ή αναγκη για τετοια πιεση στο συστημα τους με ολα αυτα τα προσθετα one step στην αυγοτροφη?
Το εκανα και εγω στις αρχεις με τα προιοντα της EVIA αλλα το σταματησα γιατι ειχα τις ιδιες αποριες με σενα ..ποσα ποια κουταλακια ανα κιλο αυγοτροφης

Αν όμως ρίχνοντας τις βιταμίνες στο νερό δεν έχουμε τα αναμενόμενα αποτελέσματα λόγω
πολυπαραγοντικη περιπτωση για την μειωμενη αποδοση της χορηγουμενης βιταμινης αλλα πως θα την μετρας ? μπορουμε να κανουμε εξετασεις αιματος συνεχως για να βλεπουμε τα επιπεδα των χορηγουμενων στοιχειων στο αιμα τους?
ε πόσο χρόνο πρέπει να καταναλωθεί χωρίς να χάσει στο ελάχιστο την οφελιμότητά της και πως αλλοιώνεται βάσει των συνθηκών του περιβάλλοντος (θερμοκρασία, υγρασία, φώς κλπ) και του χρόνου;
Ουτε το ChatGPT δεν μπορει να απαντησει γιατι οι παραμετροι ειναι παρα πολλες και το αποτελεσμα δυσκολα εργαστηριακα μετρησιμο. Η αποψη μου παντα

μισό scoop δεν είναι 0,5 γραμμάρια αλλά 0,345
εχει διαγραμμιση το scoop ή ειναι οπτικη εκτιμηση? Αν εχει διαγραμμιση πχ μετα που το εφτασες εκει και πριν το ζυγισεις το χτυπησες καποιες φορες στον παγκο να "κατσει" η σκογη ας πουμε και εμεινε στην διαγραμμιση? Ο ζυγος ακριβειας καλος χρυσος αλλα εχει νοημα? και να ζυγισεις το ιδιο το πτηνο που χρειαζεται η ακριβεια στα 3 δεκαδικα ψηφια.Μια κουτσουλια να κανει μετα θα σου αλλαξει το βαρος.

Γενικα θα πω και αυτο που εχω διαπιστωσει κατα διαστηματα με τον εαυτο μου. Καιγομαστε στην λεπτομερεια και χανουμε το συνολο.
Θελουμε να προσφερουμε το καλυτερο και τα πλακωνουμε σε οτι κυκλοφορει στην αγορα. Τα νεφρα τους τα τσεκαρουμε ποτε? :-)

Δυο tips
Φτιαξε δοσεις τις αυγοτροφης που υπολογιζεις οτι θα φυγει την μερα που θα την δωσεις. Στην μια δοση βαλε σπιρουλινη οση κρινεις.
Σε αλλη δοση(μερα εν τελει) βαλε νεκτον
σε αλλη βαλε σκονη καροτο και σκονη παντζαρι
σε αλλη βαλε το x y προσθετο
και κανε rotation. βαζακια απο σαλτσα pesto το μικρο της μαγιονεζας και αλλα αντιστοιχο μεγεθους ειναι ευκολο να βρεις και να τα αποθηκευεις.

Γιατι να τα βαλεις ολα μαζι σε ενα κιλο αυγοτροφης. Αν ειχες 100 πουλια οκ να το καταλαβω. Αλλα δεν εχουμε τοσα ( ευτυχως 🤣 )

Σε καθε περιπτωση προσπαθω παντα να τηρω το παρακατω που δεν αφορα βεβαια βιταμινες για petbirds αλλα πλεον το προσαρμοζω κατα καποιο τροπο . Ισοροπημενη Συμπληρώματα διατροφής με βιταμίνες και μέταλλα. Μην υπερβαίνετε τη συνιστώμενη ημερήσια δόση. Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά. Τα συμπληρώματα διατροφής δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα μιας ισορροπημένης δίαιτας. Το προϊόν αυτό δεν προορίζεται για πρόληψη, αγωγή ή θεραπεία ανθρώπινης νόσου. με ποικιλια - ασκηση- σωστος χωρος-καθαρο νερο
Αν υπαρχει ασθενεια φαρμακο
Αν θελω να ενισχυσω τον οργανισμο λογω ασυνθηκων φυλαξης καιρου η περιοδου αντε να προσθεσουμε κατι με μετρο. Χρωστικη δεν καιγομαι οποτε και εκει ηρεμα πραγματα..


Συμπληρώματα διατροφής με βιταμίνες και μέταλλα. Μην υπερβαίνετε τη συνιστώμενη ημερήσια δόση. Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά. Τα συμπληρώματα διατροφής δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα μιας ισορροπημένης δίαιτας. Το προϊόν αυτό δεν προορίζεται για πρόληψη, αγωγή ή θεραπεία ανθρώπινης νόσου.
 
Σε καθε περιπτωση προσπαθω παντα να τηρω το παρακατω που δεν αφορα βεβαια βιταμινες για petbirds αλλα πλεον το προσαρμοζω κατα καποιο τροπο . Ισοροπημενη Συμπληρώματα διατροφής με βιταμίνες και μέταλλα. Μην υπερβαίνετε τη συνιστώμενη ημερήσια δόση. Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά. Τα συμπληρώματα διατροφής δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα μιας ισορροπημένης δίαιτας. Το προϊόν αυτό δεν προορίζεται για πρόληψη, αγωγή ή θεραπεία ανθρώπινης νόσου. με ποικιλια - ασκηση- σωστος χωρος-καθαρο νερο
Αν υπαρχει ασθενεια φαρμακο
Αν θελω να ενισχυσω τον οργανισμο λογω ασυνθηκων φυλαξης καιρου η περιοδου αντε να προσθεσουμε κατι με μετρο. Χρωστικη δεν καιγομαι οποτε και εκει ηρεμα πραγματα..
Δεν επαθα εγκεφαλικο , κατι δεν πηγε καλα με τα copy paste .Και πλεον δεν εχω δυνατοτητα edit

η παραγραφος με την σωστη μορφη της ειναι η παρακατω

Σε καθε περιπτωση προσπαθω παντα να τηρω το παρακατω που δεν αφορα βεβαια βιταμινες για petbirds αλλα πλεον το προσαρμοζω κατα καποιο τροπο .
Μην υπερβαίνετε τη συνιστώμενη ημερήσια δόση. Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά. Τα συμπληρώματα διατροφής δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα μιας ισορροπημένης δίαιτας. Το προϊόν αυτό δεν προορίζεται για πρόληψη, αγωγή ή θεραπεία ανθρώπινης νόσου. με ποικιλια - ασκηση- σωστος χωρος-καθαρο νερο
Ισορροπημενη Συμπληρώματα διατροφής με βιταμίνες και μέταλλα.

Αν υπαρχει ασθενεια φαρμακο

Αν θελω να ενισχυσω τον οργανισμο λογω ασυνθηκων φυλαξης καιρου η περιοδου αντε να προσθεσουμε κατι με μετρο.

Χρωστικη δεν καιγομαι οποτε και εκει ηρεμα πραγματα..
 
@φιλομαθης
υπαρχουν links για αυτες τις αναφορες ή τα αρθρα?
Δεν γνωρίζω απλά έγινε παράθεση του κειμένου από το κάτωθι άρθρο

Υπαρχει διαπιστωμενο deficiency ή αναγκη για τετοια πιεση στο συστημα τους με ολα αυτα τα προσθετα one step στην αυγοτροφη?

μπορουμε να κανουμε εξετασεις αιματος συνεχως για να βλεπουμε τα επιπεδα των χορηγουμενων στοιχειων στο αιμα τους?
Τα περισσότερα όπως σπιρουλίνα και μαγιά μπύρας τα χρησιμοποιώ ως ενισχυτικά του οργανισμού για τους λόγους που αναφέρονται στα σχετικά άρθρα του pb, σαν super food δλδ. Το αποξηραμένα καρότο το προτιμώ από το κανονικό για δύο λόγους. 1 είναι πέμπτο σε λίστα επιβαρυμένων τροφίμων με φυτοφάρμακα (ίσως λόγω του ότι το βρώσιμο μέρος τους βρίσκεται μέσα στο έδαφος) και 2. Δεν το τρώνε τα πουλιά. Το red hepatic το δίνω στο 1/4 του κιλού αυγοτροφής και προορίζεται για πουλιά με κόκκινο παράγοντα. Εκτός από το τελευταίο (που λειτουργεί μέχρι το τέλος της πτερόρροιας διότι μετά δεν βάφει το πτηνό) τα υπόλοιπα είναι δική μου επιλογή για λόγους ενίσχυσης του ανοσοποιητικού των πουλιών και θέλω να χορηγούνται με την αυγοτροφή 3-4 φορές την εβδομάδα. Στην Bonnie υπήρχε θέμα με κάποια αστάθεια (και ως ένα βαθμό ακόμα υπάρχει) και για αυτό η χορήγηση βιταμίνης Nekton B komplex.
Ουτε το ChatGPT δεν μπορει να απαντησει γιατι οι παραμετροι ειναι παρα πολλες και το αποτελεσμα δυσκολα εργαστηριακα μετρησιμο.
Από εμάς ναι αλλά συνήθως οι έρευνες γίνονται υπό κάποιες συνθήκες συγκεκριμένες ώστε να βγουν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα. Π.χ. ένα πουλί που παίρνει μόνο σπόρους και όλες τις βιταμίνες σε αυγοτροφή η νερό για ένα χρόνο τι διαφορά θα έχει από ένα άλλο που δεν παίρνει καθόλου βιταμίνες σε σκευάσματα παρά μόνο την ίδια τροφή με το πρώτο με λαχανικά και φρούτα στις ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος; Ως παράδειγμα το ανέφερα αυτό. Μην σταθούμε στο παράδειγμα. Άρα πάντα μιλάω για έρευνες.
εχει διαγραμμιση το scoop ή ειναι οπτικη εκτιμηση? Αν εχει διαγραμμιση πχ μετα που το εφτασες εκει και πριν το ζυγισεις το χτυπησες καποιες φορες στον παγκο να "κατσει" η σκογη ας πουμε και εμεινε στην διαγραμμιση? Ο ζυγος ακριβειας καλος χρυσος αλλα εχει νοημα? και να ζυγισεις το ιδιο το πτηνο που χρειαζεται η ακριβεια στα 3 δεκαδικα ψηφια.Μια κουτσουλια να κανει μετα θα σου αλλαξει το βαρος.
Το scoop της Nekton είναι τόσο μικρό που και να είχε διαγράμμιση δεν θα την έβλεπα. Για τον ίδιο λόγο βέβαια δεν γίνεται και να συμπιεστεί ούτε να κάτσει από το χτύπημα αφού όποιος το προσπαθήσει να πάρει και ένα σκουπακι να το μαζέψει απ' έξω. Εξάλλου δεν έχω ακούσει πουθενά όταν μιλάνε για scoop ότι θα πρέπει να είναι συμπιεσμένο. Το scoop πάντα είναι αυτό που προκύπτει όταν γεμίζεις το κουταλάκι με παραπάνω σκόνη και με ένα χάρακα αφαιρεθεί αυτό που πλεονάζει. Η ακρίβεια με τρία δεκαδικά ψηφία δεν είπα ότι χρειάζεται αλλά το έγραψα επειδή μου δίνει αυτή την πληροφορία. Στρογγυλοποίηση στο δεύτερο δεκαδικό ή στο πρώτο δίνει 0,35 και 0,4 αντίστοιχα. Αλλά άμα έγραφα 0,4 μπορεί κάποιος να έλεγε μπορεί να είναι και παραπάνω αλλά να μην το πιάνει η ζυγαριά. Αν έγινα αντιληπτός. Για την Κουτσουλιά δεν ξέρω Νίκο αν θα αλλάξει το βάρος αλλά αν το κάνει είμαι σίγουρος ότι το μόνο που θα αλλάξει είναι το τρίτο δεκαδικό ψηφίο που δεν μας πολύ νοιάζει εξάλλου.
Γενικα θα πω και αυτο που εχω διαπιστωσει κατα διαστηματα με τον εαυτο μου. Καιγομαστε στην λεπτομερεια και χανουμε το συνολο.
Τόσες φορές έχουμε πιαστεί με την λεπτομέρεια. Είναι στην φύση των μελών του pb διότι αν δεν το κάναμε θα κάναμε ότι και οι γονείς μας πριν από 40 χρόνια. Αν τους έλεγα ότι βάζω άλατα στο μπάνιο του πουλιού τι λες να μου απαντούσαν;
Θελουμε να προσφερουμε το καλυτερο και τα πλακωνουμε σε οτι κυκλοφορει στην αγορα.
Επιλογές κάνουμε όλοι. Δεν τα δίνουμε όλα. Για αυτό και η κουβέντα ώστε να κατασταλάξουμε μετά από 10 χρόνια ( να είμαστε καλά) σε αυτά που πραγματικά χρειάζονται τα πουλιά. Κάποιοι το έχουν φτάσει αυτό το σημείο κάποιο (όπως ο γράφων) ψάχνονται ακόμα.
Φτιαξε δοσεις τις αυγοτροφης που υπολογιζεις οτι θα φυγει την μερα που θα την δωσεις. Στην μια δοση βαλε σπιρουλινη οση κρινεις.
Αυτό με κούρασε και που το διάβασα Νίκο.
Σε αλλη δοση(μερα εν τελει) βαλε νεκτον
σε αλλη βαλε σκονη καροτο και σκονη παντζαρι
σε αλλη βαλε το x y προσθετο
και κανε rotation.
και ακόμα περισσότερο αυτό
Γιατι να τα βαλεις ολα μαζι σε ενα κιλο αυγοτροφης. Αν ειχες 100 πουλια οκ να το καταλαβω. Αλλα δεν εχουμε τοσα
Για διευκόλυνση. Ξέρεις όταν βάζω αυγοτροφή μειώνω τον σπόρο. Σύνολο δίνω 7 γραμμάρια και από τα δύο περίπου. Τέσσερις μέρες δίνω 3,5 + 3,5 γραμμάρια και από τα δύο. 3,5 γρ. αυγοτροφής Χ 5 φορές την εβδομάδα Χ 6 πτηνά= 105 γραμμάρια τον μήνα. Αν υποθέσουμε ότι δίνουμε 4 φορές την εβδομάδα σε περίοδο προετοιμασίας αναπαραγωγής, αναπαραγωγής και πτερόρροιας μιλάμε για τουλάχιστον έξι μήνες. 6*105 =630 γρ. Τους υπόλοιπους μήνες 2 - 3 φορές την εβδομάδα πάμε από 42-63 γρ. ανά εβδομάδα και 252 - 378 γρ. τον μήνα άρα σύνολο περίπου ένα κιλό τον χρόνο. Άρα με καλύπτει μια χαρά. Βέβαια εδώ να προσθέσω ότι υπάρχουν φορές που τα πουλιά τρώνε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα αυγοτροφής και όχι σπόρους και άλλες λιγότερη και την πετάω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Καλησπερα Κωστα

Το θέμα είναι πόσα πρόσθετα μπορείς να ρίξεις σε μια αυγοτροφή ώστε να παραμείνει αυγοτροφή και όχι πρόσθετα με αυγοτροφή; Ειδικά αν η χορήγηση κάποιων από αυτά είναι περιστασιακή μια, δύο ή τρείς φορές τον μήνα.
Πανω σε αυτο ηταν η απαντηση ιδεα μου για τα πολλαπλα βαζακια που δεν εγινε κατανοητη.
θα το εκφρασω πιο απλα
οι περισσοτερες σκονες σου λενε δοσολογια που πρεπει να βαλεις σε 1 κιλο αυγοτροφης.
Εστω οτι εγω εχω της evia τις σκονες
θα επρεπε να βαλω τις παρακατω αναλογιες στο 1 κιλο
Προσθέστε 1 έως 2 κουταλάκια του γλυκού Καρότο σε σκόνη της Evia Parrots
Προσθέστε 10 γραμμάρια Evia Parrots Spirulina
Προσθέστε 1 κουταλιά της σούπας Bee Pollen Ανακατέψτε καλά.
Ανακατεύετε 50 γρ. Propolis Plus
και να προκυψει ενα πολυσυνθετο μιγμα αυγοτροφης.
τι προτεινα πριν
ας πουμε χωριζουμε το ενα κιλο σε 4 βαζακια
Στο καθενα βαζο προσθετουμε μονο το ενα προσθετο στην αναλογη δοση
αρα εχουμε
ενα βαζο 250γρ με σπιρουλινα
ενα βαζο 250γρ με bee polen
ενα βαζο 250γρ με Propolis Plus
ενα βαζο 250γρ με καροτο
οποτε ειναι ευκολο να εναλλασεις και να κανεις το rotation και να μην εχεις ενα μιγμα προσθετων με αυγοτροφη οπως πολυ πετυχημενα ειπες
[automerge]1694700365[/automerge]
Αναμένοντας απάντηση από το mail που έστειλες λοιπόν!

Tatiana Stepanova <[email protected]>​

4:07 μ.μ. (πριν από 55 λεπτά)
προς εγώ

Dear Nikos,

thank you for your e-mail.

For a canary you should use 0.5g per amount of water your bird consumes in a day.

The vitamins of the B group are water-soluble, which means that if the bird takes more vitamins than it needs, they are simply excreted from the body.

I can't tell you whether it can be harmful if the bird bathes in this solution, probably not. But I would recommend that you get a special closed drinking bowl for drinking water and a bowl for bathing (I had that with my canaries too). So you can use vitamin supplements more efficiently.

If you have any questions or require further information, do not hesitate to contact us at any time.

Visit our website https://www.nekton.de/en/. Here you will find many helpful information about our NEKTON products.

For example, information about the high-quality ingredients, the feeding recommendations & news and much more.

Have a nice day.

το δικο μου ερωτημα ηταν το παρακατω

Dear all
I would like to ask about the dosage of NEKTON-B-Komplex .
for a canary i would have to administer half of a scoop. 0.5g daily in drinking water
0.5 g in a 100ml of water
0.5g in 50ml or 0.5 in just the quantity that i guess it is consuming? For example 10ml?
I am asking because in every one of the above scenarios there is a different level of "concentration" . Is there a possibility if i disolve it in just 10ml to be overconcentrated and maybe harmfull?
Also many canaries select to use the water not only to drink but also to take a bath :-) In a case of that "misuse" from the canary is the NEKTON-B-Komplex dangerous for the eyes ?
Thanks in advance
Best regards
Nikos
 
@φιλομαθης να ξεκινήσω με την απάντηση στο σωστά διατυπωμένο ερώτημά σου στο οποίο ουσιαστικά μας είπε λίγο πολύ ότι ήδη γνωρίζαμε. Ότι επειδή είναι υδατοδιαλυτή αποβάλλεται ότι περισσεύει. Όμως στην ουσία δεν γίνεται αναφορά στην σωστή δοσολογία με την έννοια και της αποδοχής. Οκ αν βάζουμε όσο πίνει το κάθε πουλί ας πούμε σε 10 ml νερό τον χειμώνα το νερό θα είναι πολύ θολό και προφανώς το πουλί δεν θα πιει γουλιά. Εγώ προσωπικά έβαλα μισό περίπου σκούπ σε 50 ml και παπαλα. Δε συζητάω σε 10. Και σε τελική γιατί να πετάμε το προϊόν είτε μέσω του πτηνού ως περίσσευμα είτε μέσω ποτίστρας; Για το μπάνιο δεν μπορούσε να σε ενημερώσει σχετικά με την επίδραση της βιταμίνης στο νερό. Εγώ θα έλεγα ότι αποκλείεται πουλί να κάνει μπάνιο σε μια ποτίστρα κόκκινου χρώματος που δεν βοηθάει ούτε στην αποδοχή της ως πόσιμο νερό, πόσο μάλλον αν η ποτίστρα ήταν των 50, 30 ml. Σχετικά με τα βαζακια η μέθοδος rotation που περιέγραψες είναι χρήσιμη. Βέβαια όσα έγραψα πιο πάνω (εκτός το red hepatic) τα θέλω μόνιμα μέσα. Στην Νεκτον Β και στην D3 μπορεί να εφαρμοστεί. Βέβαια δεν κάνω λόγο για άλλα πρόσθετα όπως καρότο σκόνη κλπ, γιατί κάθε ένα θα σήμαινε και ένα ακόμη βαζακι και δεν ξέρω αν αυτό είναι πολύ χρηστικό. Θα δοκιμάσω όμως για αρχή με την d3 και μετά με καρότο και βλέπουμε γιατί μπορεί εντέλει να μην είναι τόσο μπελαλιδικο όσο φαίνεται.
 
Back
Top