Συμπληρώματα Beaphar Multi Vit for Parrots and Large Parakeets

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με την πολυβιταμίνη Multi Vit for Parrots and Large Parakeets της Beaphar και τη χρήση της στα πτηνά.Το Multi - Vit for parrots είναι ένα υδατοδιαλυτό διατροφικό συμπλήρωμα 12 βιταμινών για παπαγάλους.

Οδηγίες του Multi-Vit for parrots​

Το Multi - Vit βοηθάει στην διατήρηση τις άριστης φυσικής κατάστασης του σώματος και του πτερώματος των μεσαίων και μεγάλων παπαγάλων.

Δοσολογία​

  • Μικροί και μεσαίοι παπαγάλοι: 3-5 σταγόνες στο νερό ή στην τροφή, καθημερινά.
  • Μεγάλοι παπαγάλοι: 5-7 σταγόνες στο νερό ή στην τροφή, καθημερινά.
  • Για πολλά πτηνά: 2 κουταλάκια του γλυκού σε ένα λίτρο νερό.
Συσκευασία 20 ml

Σχετικό περιεχόμενο​

Χορηγείτε πολυβιταμίνες στα πτηνά σας;
 

Συνημμένα

  • beaphar-multi-vit-parrots-large-parakeets.webp
    beaphar-multi-vit-parrots-large-parakeets.webp
    36 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
⭐⭐⭐⭐
Έχω χρησιμοποιήσει το πολυβιταμινούχο αυτό στα gouldians κατά την διάρκεια της πτερόρροιας. Πραγματικά μόλις τελείωσε η πτερόρροια το φτέρωμα τον πουλιών μου ήταν πιο έντονο, ζωντανό και όμορφο από ποτέ!
 
⭐⭐⭐⭐⭐
Το αγόρασα για να βοηθήσω τα budgie μου που περνάνε πτερορροια. 3 φορές την εβδομάδα από 3 σταγόνες την φορά και τα βοηθάει πάρα πολύ. Έχει αρχίσει και πυκνώνει το φτέρωμα τους και είναι πολύ πιο ενεργητικά.

Υπέρ: Οικονομικό, πολλές δόσεις.

Κατά: Πολλές φορές κάποιες σταγόνες δείχνουν σαν να μην πέφτουν ολόκληρες, λερώνει πολύ θέλει να βάζεις με προσοχή.
 
@Giorgos_finches Συγγνώμη για την ενόχληση χρόνια μετά, αλλά το δώσατε σε σπίνους? Δεν είναι για παπαγάλους αυτό, ενώ υπάρχει άλλο για σπιζίδες? Έχω μπερδευτεί λίγο.
 
@HxC Αν επιτρέπεται, πόσο το πήρες? Έχω μια υποψία ότι με έκλεψαν...
 
@HxC Καλές γιορτές, έξι πήρε ο κτηνίατρος/πετσοπάς. Τοχα πει ότι δεν ξαναπάω, και θα το ξαναπώ. Ευχαριστω :)
 
⭐⭐⭐
Το συνταγογράφησε κτηνίατρος όταν η πτερόρροια των μπάτζι μου άρχισε να κρατά μήνες. Το χρησιμοποίησα για περίπου ένα μήνα, σύμφωνα με τις οδηγίες του φυλλαδίου και του γιατρού, και δεν πρόσεξα κάποια διαφορά ούτε στην ποιότητα ούτε την ποσότητα των φτερών. Να σημειώσω ότι δεν υπήρχε θέμα με την ποιότητα των φτερών, πάντα γυαλίζουν σαν μετάξι, είτε παίρνουν την πολυβιταμίνη είτε όχι. Πιθανώς τις βλέπω κάθε μέρα όλη μέρα και δεν πρόσεξα την διαφορά.

Πάντως, όταν άρχισαν να βουτούν το κεφάλι τους στο νερό με την βιταμίνη και η βιταμίνη κόλλησε τα πούπουλα του μετώπου τους στο κεφάλι, έπαψα να την χρησιμοποιώ, γιατί τις ενοχλούσε και περνούσαν όλη την ημερα προσπαθώντας να καθαριστούν στην μπανιέρα.

Τώρα που και οι δύο έχουν ισορροπημένη διατροφή με πέλλετ, λαχανικα και σπόρους, δεν νομίζω ότι το προϊόν αυτό θα κάνει κάτι πέρα από το να επιβαρύνει τους νεφρούς και το ήπαρ, και μιας και συνεχίζουν να έχουν πτερόρροια δεν θέλω να επιβαρυνθούν οι οργανισμοί τους περισσότερο.

Υπέρ
Οικονομική συσκευασία.
Αναλυτικές οδηγίες.

Κατά
Το στόμιο ακριβείας δεν λειτουργεί με ακρίβεια
Το υγρό είναι κολλώδες και λερώνει τα πάντα, αλλά καθαρίζεται εύκολα
Η αυθαίρετη χρήση εγκυμονεί κινδύνους, όπως όλες οι βιταμίνες
 
Back
Top