Φάρμακα Beaphar Pulmosan

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση για το Pulmosan της Beaphar. Ερωτήσεις και απορίες σχετικά με το φάρμακο και τη χρήση του στα πτηνά.

Pulmosan Beaphar​

 

Τρόπος χορήγησης του Pulmosan στα πτηνά​

Πολλοί ρωτάνε πως χρησιμοποιούμε το pulmosan. Οριστε ενα βιντεακι που ελπιζω να σας βοηθήσει.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολύ χρήσιμο. Εγώ πάντως και τις 2 φορές που έβαλα στο δικό μου δεν το έβρεξα πρώτα. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.
 
του βρεχουμε τα πουπουλα ωστε να βαζουμε το φαρμακο κατευθειαν στο δερμα, κα ιπανω στην φλεβα η δυνατον, χωρις να βαζουμε μια σταγονα και να πηγαινει η μιση πανω στα πουπουλα
 
Κατατοπιστικό το βίντεο Λευτέρη αλλά σορυ παιδες εχει 2 λάθη (νομίζω)

α. Βάζει 2 σταγόνες αντί 1 ( οι 2 είναι για μεγάλους παπαγάλους)
β. Βάζει τη σταγόνα ανάμεσα στα φτερά, ενώ οι οδηγίες λένε στο λαιμό
 
κωστα μαλλον δεν φαινεται καλα,1} βαζω απο μιση καθε φορα να ειμα ισιγουρος οτι εβαλα μια κα ιδεν επεσε κατω στον πουθενα η ολοκληρη, με τον φοβο μην κυλησει στα πουπουλακαι
2}την σταγονα την εβαλα στον σβερκο ΝΤΑΝ πανω στην φλεβα του λαιμου
 
Η επαναληπτική χρήση πότε γίνεται; μετά απο τέσσερις εβδομάδες όπως λένε οι οδηγίες;
 
εχοντας ως οδηγο το βιντεο αυτο εβαλα και εγω στο καναρινι μου το φαρμακο. Μετα απο λιγο αρχισε να τινασεται και να ξινεται. Του εβαλα και βιταμινη multi for birds και τωρα ηδη εχουν περασει 7 μερες.η ερωτηση μου ειναι η εξης: Μετα απο ποσο χρονικο διαστημα θα αρχισει παλι να κελαϊδαει; Ειναι υποχρεωτικη η επαναληπτικη χορηγηση ακομα και αν δω οτι ειναι καλα;
 
1 Το πουλμοσαν έχει ιβερμεκτίνη που είναι διλητήριο και επικίνδυνο.
2 Το ότι δεν κελαϊδάει είναι σύμπτωμα για ακάρεα ΟΧΙ όμως και σίγουρο ότι πάσχει από ακάρεα.
3 Διάβασε εδώ Ακάρεα της Τραχείας
4 Το άκαρι αεροσάκων δημιουργεί και άσθμα γιαυτό θέλει και αντιβοίωση
5 Εάν το άκαρι προξένησε άσθμα πιθανό να μη ξανακελαϊδήσει
6 Αν ήσουν σίγουρος ότι ήταν άκαρι αεροσάκων βάλε πάλι φάρμακο και άστο σε δροσερό μέρος το πουλί. (άποψήμου που το έχω κάνει καθόσον 4/7 = 7 ημέρες + 3 ημέρες = 10 )
 
Εγώ το χρησιμοποιώ, είναι πολύ καλό φάρμακο αλλά όπως λέει και ο Αλεξάνδρος, έχει τα μειονεκτηματα του. Πρέπει να πιάσεις ένα ένα τα πουλιά.

Το καλοκαιρι που εκανα εφορμογη γιατι ειχα κρουσμα, μετα απο πιασιμο πουλιων απο κλουβα πτησης εχασα δυο πουλια μαλλον απο ανακοπη, πριν βαλω το φαρμακο, γιαυτο προσοχη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
μπορούμε να το χορηγήσουμε και προληπτικά και πότε
 
Υπάρχουν αρκετοί που κάνουν προληπτική θεραπεία με πουλμοζάν. Εγώ είμαι κατά αυτής της τακτικής γενικώς και ειδικότερα στην ιβερμεκτίνη η οποία είναι ισχυρό φάρμακο.
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Παλαιότερα έκανα χρήση της ιβερμεκτίνης προληπτικά. Συγκεκριμμένα του ενέσιμου vetermec στο νερό. Πλέον όχι. Θεωρώ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο θεραπευτικά και όχι προληπτικά και μόνο όταν έχουμε σιγουρευτεί ότι το πουλί έχει ακάραια.
 
Να σημειωθεί πως την ίδια δραστική (ivermectin) περιέχει και το acaricine της Tafarm, αλλά σε 10πλάσια(!) συγκέντρωση. Το pulmosan είναι ασφαλέστερο για χρηση σε μικρά πτηνά.

Pulmosan:0.12% είναι 0.12g στα 100mlΔηλ 0.0012g στο 1mlΔηλ 1.2mg στο 1ml δηλ. 1.2mg/ml

Acaricine: 10mg/ml (1%)
 
Back
Top