Γενικά Bibble, ο μικρός μας Forpus Pacific Parrotlet

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης michkat
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

michkat

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2017
Μηνύματα
20
Πόλη
Θεσσαλονίκη
2 βδομάδες μαζί μας και ήρθε η ώρα να ανεβάσουμε μερικές φωτο από το νέο μας μωράκι..
Εξοικιώνομαι με το νέο μου σπίτι.
DSC_4418JPG.webp DSC_4543JPG.webp
ώρα για διάλλειμα εκτός κλουβιού.
DSC_4425JPG.webp DSC_4470JPG.webp DSC_4434JPG.webp DSC_4539JPG.webp

και μέσα στο κλουβί (pole dancing, παιχνίδια αλλά και μπανάκι).
DSC_4553JPG.webp DSC_4557JPG.webp DSC_4560JPG.webp DSC_4564JPG.webp DSC_4550JPG.webp DSC_4570JPG.webp
μπανάκι βέβαια έκανε μια μέρα, έδειχνε να το απολαμβάνει αλλά από τότε δεν ξαναμπήκε.. Θα δούμε..

Γενικά είναι αρκετά δραστήριος (πλην τις πρώτες 2 μέρες που ήταν πιο ήρεμος λόγω της αλλαγής περιβάλλοντος) και πολύ δεκτικός σε όλα και σε καινούρια παιχνίδια και στη διατροφή του. Μέχρι τώρα έχει δοκιμάσει μπρόκολο, αρακά, άνηθο, καρότο, πιπεριά, ντομάτα, μήλο, πεπόνι, φρέσκια ρίγανη και θυμάρι.
 
Να χαιρόσαστε το νεο κουκλί.
Και φυσικά είναι κούκλος και ναζιάρης και πανέξυπνος, αφού είναι... Παρροτλετάκος (όχι που δε θα παινεύαμε το... σπίτι μας)
Να σας ζήσει και να περνάτε υπέροχα μαζι
 
Ξαναβλέποντας τις φωτογραφίες να τονίσω λίγη προσοχή τόσο στη σκουριά που είδα (αν βλέπω καλά βέβαια) στα γαντζάκια-κρεμαστράκια των παιγνιδιών που έχει, όσο και για το γεγονός ότι θα πρέπει να βάζουμε ανοξείδωτα μέταλλα στα κλουβάκια. Στην τελευταία μας επίσκεψη στη γιατρό, ο Ερνέστο βρέθηκε με μια μικρή τοξίκωση που πιθανότατα προήλθε από μεταλλικό κουδουνάκι παιγνιδιού (που δεν ήταν ανοξείδωτο).
Οπότε και να μην πρόκειται για σκουριά και να είδα λάθος, καλό θα ήταν να γίνει ένας έλεγχος για το αν είναι ανοξείδωτο ή όχι το μέταλλο.
Δυστυχώς οι εταιρείες δεν νοιάζονται για το τι παράγουν, άρα πρέπει να προσέχουμε εμείς.
Και πάλι να χαιρόσαστε το πουλάκι σας και να χαίρεται και αυτό.
 
Σημαντική η παρατήρηση σου Διονύση!
.. Στην τελευταία μας επίσκεψη στη γιατρό, ο Ερνέστο βρέθηκε με μια μικρή τοξίκωση που πιθανότατα προήλθε από μεταλλικό κουδουνάκι παιγνιδιού (που δεν ήταν ανοξείδωτο).
Με ποιον τρόπο έγινε η διάγνωση; Είχε συμπτώματα ο Ερνέστο; Ποιος γιατρός έκανε την διάγνωση;
 
Σας ευχαριστώ όλους ιδιαίτερα εσένα Διονύση για την επισήμανση
Τώρα που το βλέπω στη φωτό δείχνει κάπως το γαντζάκι αλλά νομίζω είναι από τη φωτογραφία, θα το ελέγξω το μεσημέρι στο σπίτι. αυτό το κρεμαστό το είχα βγάλει γιατί πριν μερικές μέρες μου φάνηκε σαν να είχε ξεφλουδίσει λίγο στο ράμφος μπροστά και σκέφτηκα μήπως το έπαθε από τη βίδα στο κούμπωμα με την μανία που το τσιμπούσε.
Είχα σκοπό να αντικαταστήσω το μέταλλο με βαμβακερό σπάγγο (είναι κατάλληλος; αντί για δερμάτινο κορδόνι)
 
Η Prestige της Versele Laga είναι η καλύτερη τροφή για parrotlet από όσες έχω δοκιμάσει (πίστεψέ με δεν είναι λίγες αυτές) οπότε τη θεωρώ κορυφαία επιλογή. Και τα υπόλοιπα προϊόντα που χρησιμοποιείς είναι πολύ καλά. Τα χρησιμοποιώ και εγώ εκτός από την αυγοτροφή, την οποία θεωρώ εξαιρετική αλλά οικονομικά ασύμφορη για εμένα με 9 parrotlet πλέον. Μια καλά γεμάτη κουταλιά της σούπας νομίζω ότι αρκεί για το τάισμα δύο ημερών ενός πάρροτλετ. Ξεκίνα με αυτή την ποσότητα την δοκιμή σου και ανάλογα την αυξομειώνεις. Το πουλάκι τρέφεται σωστά όταν τη δεύτερη μέρα, οπότε και θα κάνεις την αλλαγή, έχει καταναλώσει σχεδόν όλους τους σπόρους και έχει αφήσει και λίγους στην θήκη τους οποίους και θα πετάς.Αν αλλάζεις κάθε μέρα τροφή ή βάζεις ποσότητα μεγαλύτερη από αυτή που πρέπει θα κάνει επιλογή των σπόρων που θα τρώει (με ιδιαίτερη προτίμηση τον ηλιόσπορο) το οποίο δεν είναι θεμιτό για λόγους υγείας. Δίνε του μια φορά την εβδομάδα μισό αυγό με το τσόφλι βρασμένο για 15 λεπτά (το αφήνεις για 3-4 ώρες και έπειτα το αφαιρείς), και σε λίγο που θα περάσει την πρώτη του πτερόρροια μπορείς να δίνεις και 2 φορές.Αυγοτροφή υπολόγισε περίπου μία κουταλιά του γλυκού ανά 3-4 μέρες(περίπου 2 φορές την εβδομάδα). Επειδή, αν θυμάμαι καλά, έχεις παιδιά σε μικρή ηλικία (να τα χαίρεσαι) η ενασχόληση των παιδιών πρέπει πάντα να γίνεται υπό την επίβλεψη κάποιου ενήλικα. Όσο ήμερο και να είναι το πουλάκι δεν παύει να είναι ένας ζωντανός οργανισμός με τη δική του προσωπικότητα, τις δικές του ιδιαιτερότητες και παραξενιές που δεν θα διστάσει να δαγκώσει αν προκληθεί ή αν νιώσει άβολα. Και το δάγκωμα του είναι ιδιαίτερα οδυνηρό για έναν ενήλικα πόσο μάλλον για ένα παιδί. Να είστε όλοι καλά και να χαίρεστε τον νέο σας φίλο και εύχομαι να σας συντροφεύει για πολλά χρόνια.
 
Σημαντική η παρατήρηση σου Διονύση!

Με ποιον τρόπο έγινε η διάγνωση; Είχε συμπτώματα ο Ερνέστο; Ποιος γιατρός έκανε την διάγνωση;
Την διάγνωση την έκανε η δρ. Γκρέι Σισυ, πέρσι που τον είχαμε πάει. Το διέγνωσε από μια "ανωμαλία" στο ραμφάκι του και μας είπε φυσικα οτι δεν ειναι κατι σημαντικό αρκεί να τον απομακρύνουμε από μη ανοξείδωτα μέταλα. Κάπου είχα μια φωτό που "αχνοφαίνεται" το προβληματάκι αν εχει διασωθει απ' το κρασαρισμα του προηγούμενου δίσκου του πισι μου θα την ανεβασω.
Τα συμπτώματα ήταν ότι πήγαινε συνέχεια να δαγκώσει τα συγκεκριμένα μέταλα.
 
DSC_4579JPG.webp DSC_4577JPG.webp DSC_4582JPG.webp

Καμπανάκι.. Τέλος το διάλειμμα.. ώρα για αριθμητική ή μήπως να τσιμπήσω λίγο κανελίτσα ακόμα...

DSC_4594.webp DSC_4597.webp
μμμ .. ώρα για ψώνια, αυτή η τσαντούλα είναι ότι πρέπει για την αγαπημένη μου Αλεξία...
 
Back
Top