Αναπαραγωγή Blackspot σε νεοσσούς καναρινιών

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Γράφω για να μοιραστώ μαζί σας μια μάλλον κακή εμπειρία. Έχω ένα ζευγάρι που προχώρησε σε δεύτερη γέννα. Η κανάρα γέννησε 3 αυγά και άρχισε κανονικά να κλωσάει, όταν μετά από 4 μέρες εμφάνισε αναπνευστικά προβλήματα. Πήγαμε στον κτηνίατρο ο οποίος αφού εξέτασε πουλί και κουτσουλιές, χορήγησε κινολόνη. Τον ρώτησα αν πρέπει να χαλάσω την φωλιά και μου απάντησε πως θεωρεί ότι το πουλί είναι σε καλή κατάσταση και θα την αντέξει την κύηση ενώ ταυτόχρονα είπε ότι τα αυγά είναι ένσπορα και κρίμα να πεταχτούν. Χορήγησα λοιπόν την αντιβίωση και σε 3 μέρες το πουλί συνήλθε. Πριν μερικές ώρες εκκολάφτηκαν 2 αυγά και προς μεγάλη μου λύπη παρατήρησα και στα δύο μωράκια ένα μαύρο σημάδι στην δεξιά τους πλευρά. Αφού εκ των υστέρων διάβασα αυτό το άρθρο kiklos.info/schw-punkt.html θεωρώ πως η κανάρα μου έπασχε από μυκόπλασμα μιας και είχα τα περισσότερα από τα συμπτώματα. Προετοιμάζομαι λοιπόν για τα χειρότερα και αναρωτιέμαι τι έπρεπε να είχα κάνει...
 
αν ταιζει επαρκως η καναρα σου λογικα δεν θα εχεις προβλημα.
 
Μήπως αν έβαζες και βιταμίνες στο νερό; Πιστεύω θα βοηθούσε.. Εσύ έχεις εμπειρία στο τάισμα νεοσσών;
 
Όχι δεν έχω εμπειρία στο τάισμα αλλά το ζευγάρι έχει αποδείξει στο παρελθόν ότι είναι πολύ καλοί γονείς. Είναι πρώτη μέρα και ήδη είδα τα μικρά ταϊσμένα. Σκεφτόμουν τις βιταμίνες και μάλλον αν αύριο το πρωί τα μικρά ζουν ακόμα, θα πάω να αγοράσω.
 
Καλό αυτό! Ναι πιστεύω θα βοηθήσουν οι βιταμίνες! Μακάρι να πάνε όλα καλά! Η μανούλα πλέον είναι υγιέστατη; Ο μπαμπάς ταίζει;
 
Ναι η μάνα φαίνεται μια χαρά, μόνο οι κουτσουλιές είναι λίγο πράσινες ακόμα αλλά ο γιατρός είπε ότι θα αργήσουν να επανέλθουν. Ο μπαμπάς ταΐζει ακόμα πιο σχολαστικά από την μάνα. Στην περασμένη γέννα τάιζε τα μικρά μέχρι να κλείσουν μήνα και βάλε. Γενικά πολύ καλό ζευγάρι, κρίμα που στράβωσε έτσι το θέμα, τουλάχιστον σώσαμε την μαμά.
 
εγω εσωσα 5 πουλια φετος με χορηγηση Τυλαν με συριγγα μια φορα την ημερα. Την 3η μερα ειχε φυγει η τελεια.χρειαζεται μια καλη μανα στο ταισμα αλλα δεν αρκει
 
Αν είναι μικρή η τελεία και ταϊζονται σωστά, η τελεία εξαφανίζεται και τα πουλιά ζουν και χωρίς tylan.
 
Ναι όντως σήμερα στο ένα μικρο η τελεία εξαφανίστηκε και στο άλλο έγινε πολύ πολύ μικρή! Μάλλον θα την γλυτώσουν. Είδα πάλι την μάνα να βήχει όμως και ανησύχησα :/
 
Αν είναι μικρή η τελεία και ταϊζονται σωστά, η τελεία εξαφανίζεται και τα πουλιά ζουν και χωρίς tylan.

ρε παιδια μηπως ομως αν δεν κανει τη θεραπεια το πουλι του βγει αργοτερα η ασθεναια και τα κακαρωσει; Ετσι μου εχουνε πει τουλαχιστον..
 
Όχι, άπαξ και τη γλύτωσε τη σκαπούλαρε.. Το θέμα είναι αν θα το ''βγάλουν'' οι νεοσσοί αυτών των πουλιών. Εκεί μπορεί να γίνει προληπτική θεραπεία με tylan πριν την αναπαραγωγή (αν και προσωπικά είμαι κατά των προληπτικών θεραπειών με φάρμακα).
 
'Εκανα θεραπεια με τυλαν φετος στο νερο προληπτικα. Τα αποτελέσματα; Σχεδόν 100% μαυρη τελεια στα καναρινια σε νεοσσους.
 
Αν θυμαμαι σωστα 0.5μλ τιλαν σε 1λ νερο Αλεξ. Επι 20 μερες με κάθε μερα αλλαγη νερου. Τελειωσα την χορηγηση περιπου 2 εβδομάδες πριν την 1η φωλια των πουλιων. Πολύ φιλος μου που τον ξερει ο Νικος, την ιδια αγωγη με τα ιδια ακριβως αποτελέσματα με εμενα.
 
τι να πω βρε Γιώργο! 😳

Η δοσολογία που δόθηκε σε εμένα είναι 0.625 tylan σε 250 ml νερό σε σύστημα 5/3/5 ! Μεγάλη διαφορά μεν... αλλά λύθηκε το πρόβλημα μου πέρσι αλλά και φέτος!
τα περσινά λίγο πολύ τα θυμόμαστε με της καρδερίνες μου. ας μην σταθούμε εδώ !

Θα παω σε ένα ζευγάρι καναρίνια που και αυτό πέρσι μου έδωσε black spot ! φέτος μετά από θεραπεία πήρα σωστά 3 μικρά της στην πρώτη προσπάθεια της! αυτήν την ώρα είναι στην φωλιά για την δεύτερη αναπαραγωγή της!

άλλη μια μαρτυρία δική μου, με έχουν επισκεφτεί 4 φίλοι εδώ σπίτι μου για να τους δώσω λίγο tylan μιας και είναι ακριβό να μην αγοράζουν (αμαρτία είναι...), και οι 4 έλυσαν το πρόβλημα τους! Χώρια πόσοι άλλοι στον σύλλογο μας που είχαν το ίδιο πρόβλημα και το έλυσαν και αυτοί με tylan !

όπως λέει και ο Νίκος και εγώ είμαι κατά των φαρμάκων, και αν δώσω μόνο αν ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα! Ποτέ πρόληψη στα πουλιά !

να συμπληρώσω ότι πολλοί είναι αυτοί που δίνουν 1gr tylan σε 1 λίτρο νερό! Και εκείνη δεν είχαν ξανά θέμα με black spot !

ενδεικτικά απλά αναφέρω τα νούμερα!
 
Το tylanosin είναι μακρολίδιο, δηλαδή αντιβίωση. Όπως είπα και εδώ Αντιβιώσεις - προληπτικές εξετάσεις δεν μου αρέσει η προληπτική χρήση αντιβίωσης, μια συνήθεια που έχει προκύψει εμπειρικά από τους εκτροφείς και όχι από τους πτηνίατρους.
 
Με χαρά έχω να σας πω ότι τα μικρά ζουν και είναι κοντά δύο εβδομάδων. Η μαμά τους μετά από 3 μέρες υποτροπίασε και ξαναδώσαμε αντιβίωση μέχρι και χθες. Ελπίζω τώρα να συνήλθε για τα καλά.
 
Back
Top