Γενικά Blue Crown conure (aratinga acuticaudara)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inca1099
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

inca1099

PB Known Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.542
Πόλη
Ιωάννινα
Ο παπαγάλος Blue Crown conure ανήκει στην οικογένεια των conures και κατάγεται απο την Κολομβία, Bόρεια Βενεζουέλα και την Αργεντινή.

Πρόκειτε για έναν πολύ ήρεμο χαρακτήρα, φιλικό, παιχνιδιάρικο και με καλές δυνατότητες ομιλίας. Λατρεύει τα παιχνίδια για αυτό και δεν θα πρέπει να του λείψουν ποτέ και αρέσκετε στο χόμπυ της αναρίχησης.

Πήρε το όνομα του απο το μπλέ χρώμα που υπάρχει στο ανώτερο σημείου του κεφαλίου του και μοιάζει σαν ένα στεμα.

Ο γενικός του χρωματισμός είναι σκούρο πράσινο και εσωτερικά της ουράς του πέρνει απόχρωση χρώματος κόκκινου.

Ο χρωματισμός του εξωτερικού δακτυλιδίου των ματιών είναι λευκός και περικλείει τα σκούρα καστανά μάτια του. Το χρώμα του ράμφους είναι πορτοκαλί - κόκκινο και το χρώμα των ποδιών του ρόζ.

Το μήκος του είναι 37 εκατοστά και το βάρος του απο 140-190 γραμμάρια και το προσδοκίμιο ζωής του είναι απο 30-40 έτη.

Η ηλικία αναπαραγωγής είναι τα 2 έτη όπου και γεννά 3-4 αυγά σε κουφάλες δέντρων και τα επωάζουν για 24 μέρες. Οι νεοσσοί απογαλακτίζονται στην ηλικία των 11 εβδομάδων και η αναγνωριση του φύλου γίνεται με εξέταση dna μιας και δεν παρουσιάζει σεξουαλικό διμορφισμό.

Η διατροφή του αποτελείτε απο μείγμα σπόρων και συμπληρώνεται με ιχνοστοιχεία και βιταμίνες (φρούτα, αυγά, ξηρούς καρπούς κτλ)
 
Ωραιο αρθρο
εχω μαθει ομως απο εκτροφεα γιατι ηθελα να αποκτησω οτι κανοθν παρα μα παρα πολυ φασαρια μεχρι τελικης πτωσεως
σε σημειο να σε διωξουν απο την πολυκατοικια
 
Το ίδιο ισχύει για όλους τους παπαγάλους, στο χέρι του ιδιοκτήτη είναι να μην κάνει φασαρία
Φιλικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ετσι μου ειπε γιατι ειχα σκοπο να παρω μια sun conure στην κοπελα μου και με ρωτησε το πρωτο πραγμα αν μενει σε πολυκατοκια. Και μετα ειπε αυτα οτι κανουν φασαρια παρα πολυ
 
Back
Top