Γενικά Blue throated macaw στο χειλος της εξαφανισης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Αυτο το πανεμορφο και εξυπνο πουλι εχει φτασει στο χειλος της εξαφανισης λογω των μεγαλων αριθμων που αιχμαλωτιζοταν με τα χρονια και την καταστροφη φωλιων και βιοτοπου. Εχουν απομεινει πια μονο 125 πουλια στη φυση!
Πληροφοριες: http://paradisepark.org.uk/species/blue-throated-macaw/
 
Είναι τόσο όμορφο που...''πληρώνει'' την ομορφιά του, τι κρίμα!
Λένε οτι θα αφήσουν αιχμαλωτισμενα πουλιά ελεύθερα αλλα δεν ειμαι σίγουρος οτι θα επιζήσουν τοσα όσα θα είναι αρχικά εκτός αν κάνουν ''μαθήματα'' γιατί συνήθως αυτά τα πουλιά ηταν νεοσσοί τις περισσοτερες φορές οταν τους έπιαναν βέβαια το έχω δει να συμβαίνει σε ντοκιμαντέρ που βρήκα στο YouTube οπου με ενα πρόγραμμα αναπαρήγαγαν άλλο είδος μακαο βέβαια και τα μικρά τους μάθαιναν να τρώνε οσο το δυνατότερο φυσικά και όταν ήταν η ώρα να φύγουν έβαζαν ενα κάθε φορά σε ενα κουτί-κλουβί και άνοιγαν την πόρτα Οπου έρχονταν τα άγρια και οποτε αυτο ήταν έτοιμο έφευγε μαζί με τα άγρια τα οποία βοηθούσαν στο να επιβιώσει το ελευθερομενο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ειναι δυνατό να γίνει το ίδιο μιας και τα άγρια Ειναι υπερβολικά σπάνια και θα ήταν καθαρή τύχη οι απελευθερωμενοι να πέσουν πάνω σε ΑΓΡΙΟ και αυτό να τα διδάξει! :-(
 
Λένε οτι θα αφήσουν αιχμαλωτισμενα πουλιά ελεύθερα αλλα δεν ειμαι σίγουρος οτι θα επιζήσουν τοσα όσα θα είναι αρχικά εκτός αν κάνουν ''μαθήματα'' γιατί συνήθως αυτά τα πουλιά ηταν νεοσσοί τις περισσοτερες φορές οταν τους έπιαναν βέβαια το έχω δει να συμβαίνει σε ντοκιμαντέρ που βρήκα στο YouTube οπου με ενα πρόγραμμα αναπαρήγαγαν άλλο είδος μακαο βέβαια και τα μικρά τους μάθαιναν να τρώνε οσο το δυνατότερο φυσικά και όταν ήταν η ώρα να φύγουν έβαζαν ενα κάθε φορά σε ενα κουτί-κλουβί και άνοιγαν την πόρτα Οπου έρχονταν τα άγρια και οποτε αυτο ήταν έτοιμο έφευγε μαζί με τα άγρια τα οποία βοηθούσαν στο να επιβιώσει το ελευθερομενο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ειναι δυνατό να γίνει το ίδιο μιας και τα άγρια Ειναι υπερβολικά σπάνια και θα ήταν καθαρή τύχη οι απελευθερωμενοι να πέσουν πάνω σε ΑΓΡΙΟ και αυτό να τα διδάξει! :-(

Yπάρχουν προγράμματα επανένταξης παπαγάλων που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία με σκοπό τον εμπλουτισμό του φυσικού πληθυσμού. Ως τώρα έχουν μεγάλη επιτυχία. Σαφώς δεν ανοίγουν απλά τις πόρτες των κλουβιών κι όποιος ζήσει. 🙂
 
Yπάρχουν προγράμματα επανένταξης παπαγάλων που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία με σκοπό τον μεπλουτισμό του φυσικού πληθυσμού. Ως τώρα έχουν μεγάλη επιτυχία. Σαφώς δεν ανοίγουν απλά τις πόρτες των κλουβιών κι όποιος ζήσει. 🙂
Ο εμπλουτισμός του πληθυσμού θα γίνει μα θα είναι δύσκολο να ανακάμψει μιας και τα άγρια δεν είναι μερικές χιλιάδες είναι 125 (μόλις πρωτοδιάβασα τον αριθμό νόμισα οτι με γελούσαν τα μάτια μου). Επίσης σίγουρα θα υπάρξουν κάποιοι που με το που θα γεννήσουν οι παπαγαλοι θα βρούνε την ευκαιρία για εύκολο χρήμα και θα αρχίσουν να πιάνουν νεοσσούς για τα πετ σοπ και οι αρχές δεν μπορούν να παρακολουθούν παντού ώστε να τους σταματήσουν και έτσι θα δυσκολεψει ακόμα πιο πολύ για το ποια θα είναι η μοίρα του είδους ήδη κρέμονται σε μια κλωστή επιβιωσης-εξαφάνισης! Οι νεοσσοί αυτών των πουλιών ως σπάνιοι θα θέλουν να αγοράσουν πολλοί οπότε φοβάμαι οτι μπορεί να επέλθει το τέλος τους αν εμείς δεν σταματάμε να τους αιχμαλωτιζουμε! Είμαστε άξιοι της μοίρας μας και θα το πληρώσουμε αυτό ακριβά (είχε προβλεφθεί αυτό 300 χρόνια περίπου πριν απο έναν ινδιανο αρχηγό που έστειλεγράμμα στον τότε πρόεδρο τον Η. Π.Α. καθε μέρα βλέπω οτι η ''προφητεία'' του πραγματοποιείται χρονο με τον χρόνο! Το κείμενο λέγετε ενα γράμμα για το σύγχρονο κόσμο)
 
Για τους φίλους του είδους πάντως (εγώ ανήκω σε αυτούς) αναπαράγεται εδώ και χρόνια στην αιχμαλωσία ως κατοικίδιο για όσους διαθέτουν το ανάλογο βαλάντιο. :)
 
Είναι πανέμορφος και ένας απο τους παπαγάλους που θα ήθελα να είχα για χρόνια μακάρι να μην υπάρξει τέτοιο πρόβλημα ποτέ όχι μόνο για αυτό το είδος αλλά για όλα τα ζωάκια.
 
Να μην το μπερδεύουμε βέβαια με τον παρόμοιο στην εμφάνιση "ξάδερφό" του που δεν απειλείται με εξαφάνιση κι είναι μάλλον ο πιο κοινός κατοικίδιος macaw. Blue and Gold macaw (ara ararauna)

rauna-glauco.jpg


e2ed200c6233eaa2d33d47ce2a71353e.jpg
 
Ομολογώ οτι ναι τον μπέρδεψα αλλά όπως είπα δεν αξίζει σε κανένα ζωντανο πλάσμα να χαθεί. Ευχαριστώ Φοίβο 😉
 
Back
Top