Συμπληρώματα Bogena multi-vit για παπαγάλους

nasosKE_30

PB Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
778
Πόλη
Νέα Σμύρνη
bogena multi-vit για μικρους και μεγαλους παπαγαλους

υπηρχε το αντιστοιχο για καναρινια και επειδη ειδα οτι αρκετοι το χρησιμοποιουν και για παπαγαλακια, μαλλον δε θα ξερουν οτι υπαρχει και για παπαγαλους ειδικα, γιαυτο και το βαζω εδω σαν παρουσιαση ωστε να υπαρχει για μελλοντικες αναζητησεις.
αν ο σταυρος κρινει να το μεταφερει αλλου ας το κανει.

λοιπον τι περιεχει
απο βιταμινες :Α,C,D3,E,K,B1,B2,B6,B12,
επιπλεον περιεχει παντοθενικό ασβέστιο, νιασίνη, φολικό οξύ, γαλακτωματοποιητές Ε484και αρωματα και αντιοξειδωτικά.

δοσολογία:
μικροι και μεσαίοι παπαγάλοι: 3-5 σταγόνες στο νερό η στην αυγοτροφή
μεγάλοι παπαγάλοι :5-7 σταγόνες
για πολλά πουλιά : 2 κουταλακια του τσαγιού σε 1 λιτρο νερό

θελω να ρωτησω τα εξης.
δινω αυτη την πολυβιταμινη στα Lovebirds μου εδω και μια βδομαδα.
ποτε να σταματησω; Ποιο ειναι δηλ το απαιτουμενο διαστημα χωριγησης για να πουμε οτι καναμε κατι;
γιατι αμα τη δινω μεχρι να τελειωσει το μπουκαλακι θα παρει 2-3 μηνες πιστευω.
δεν εχουν καποιο προβλημα απλα ειπα να τα τονωσω γιατι προς το τελος αυγουστου θα τα βαλω για αναπαραγωγή και επειδη φρουτα δεν τρωνε γιαυτο.

μετα το υπολοιπο το μπουκαλακι μπορει να διατηρηθει για το μελλον η πεταμα αφου εχει ανοιχτει;
 

Συνημμένα

  • bogena.webp
    bogena.webp
    9,5 KB · Προβολές: 138
θελω να ρωτησω τα εξης.
δινω αυτη την πολυβιταμινη στα Lovebirds μου εδω και μια βδομαδα.
ποτε να σταματησω; Ποιο ειναι δηλ το απαιτουμενο διαστημα χωριγησης για να πουμε οτι καναμε κατι;
Επειδή δίνω και γω την ίδια πολυβιταμίνη και στους δικούς μου παπαγάλους κάνω το εξής. Την δίνω για μια εβδομάδα το μήνα και τις υπόλοιπες 3 εβδομάδες την σταματάω. Το μπουκαλάκι τώρα το καλοκαίρι με τη ζέστη το διατηρώ στο ψυγείο
 
και συνεχιζεις δηλ μεχρι να τελειωσει το μπουκαλακι;
καθε μηνα δηλ απο 1 βδομαδα;

στοπε κανενας γιατρος αυτο η κανενας πετσοπας;
 
Ο γιατρός μου το είπε. Για να παίρνουν τις βιταμίνες που χρειάζονται. Το κάνω εδω και καιρό και εχω δει διαφορά. Στα pet δεν έχω εμπιστοσύνη...
 
Παιδια εγω ηθελα να δινω βιταμηνες στο κοκατιλ μου ομως ο πτηνιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι απαρετητες. Εσεις τι λετε;
 
Ο γιατρός μου το είπε. Για να παίρνουν τις βιταμίνες που χρειάζονται. Το κάνω εδω και καιρό και εχω δει διαφορά. Στα pet δεν έχω εμπιστοσύνη...
Πόσο μάλλον οι δικοι΄σου που δεν τρώνε και καθόλου φρουτα...
 
Στέφανε άμα τρώει φρούτα και λαχανικά οκ δεν είναι και τόσο απαραίτητες. Αμα δεν τρώει όμως; Καλό είναι να του δίνεις. Ειδικά οι παπαγάλοι που έχουν ανάγκη απο βιατμίνη Α:)
 
ναι απλα το θεμα που με προβληματιζε ειναι αν κραταει η βιταμινη η θα ξεθυμανει που λενε, γιαυτο σκεφτηκα να την δωσω ολη τωρα αλλα μαλλον θα κανω αυτο που μου ειπες, δηλ 1 βδομαδα καθε μηνα.
τεσπα σευχαριστώ!


στεφαν ετσι χωρις λογο δεν οφελει σε κατι, εμενα περασαν και αλλαγη φτερωματος και θελω να τα τονωσω και για αναπαραγωγή γιατι εξαντλουνται γιαυτο τους πηρα τη βιταμινη.

ενα απλο πουλι αμα δεν ειναι αδυναμο η ταλαιπωρημενο δεν ειναι απαραιτητη η βιταμινη οπωτε μην ανυσηχεις. Δινε εσυ φρουτα και λαχανικα και εισαι οκ.
 
παιδια εχω παρει κι εγω τις ιδιες βιταμινες για την παπαγαλινα μου αλλα στο πετ σοπ μου ειπαν να της δινω καθε δυο μηνες. Για να μην παθει υπερβιταμινωση.🙄
 
Να θυμάστε να αλλάζετε καθημερινά το νερό στο οποίο βάλατε την βιταμίνη. Οχι μόνο εξυπακούεται, αλλά επειδή ξινίζει το νερό.
 
Δεν θα παρατηρήσεις κάτι διαφορετικό. Οι πολυβιταμίνες είναι συμπληρώματα διατροφής και δίνουμε όταν πιστεύουμε ότι για κάποιο λόγο η διατροφή τους είναι ελλιπής.
 
Εγώ αυτή την βιταμίνη την βάζω στο νερο για 3 μήνες και σταματάω για άλλους 3 έτσι μου είπαν για τα κοκατιλ στον Monk την έβαζαν ανά 2 μήνες κάτι τέτοιο τι από όλα αυτά να κάνω;
 
έτσι μου είπαν
Ποιος σου το είπε αυτό; Οι βιταμίνες δίνονται για να ενισχυθεί ο οργανισμούς σε περιόδους διατροφικών ελλείψεων. Είτε αυτό συμβαίνει λόγω κάποιας ασθένειας, είτε επειδή η διατροφή τους δεν είναι πλήρης για ένα σχετικά μικρό διάστημα.

Όποιος από αυτούς και να είναι ο λόγος, οι βιταμίνες δεν μπορούν να δίνονται για περισσότερο από 1-2 εβδομάδες, μέχρι να αποκατασταθεί και η αιτία, ο λόγος για τον οποίο χρειάστηκαν διατροφική ενίσχυση.
 
Μόνο σε μια τέλεια δίαιτα δεν θα χρειάζεται συμπλήρωμα βιταμινών, όποιος νομίζει ότι την προσφέρει δεν χορηγεί, το θέμα είναι ποιες πραγματικά λείπουν από την συγκεκριμένη δίαιτα ώστε να χορηγούνται με πρόσθετα.
 
Μόνο σε μια τέλεια δίαιτα δεν θα χρειάζεται συμπλήρωμα βιταμινών
Ποιος είπε ότι δεν χρειάζονται τα πολυβιταμινούχα σκευάσματα στη διατροφή των πουλιών που ζουν σε αιχμαλωσία; Αυτό κατάλαβες από το μήνυμά μου; Εκτός αν η απάντηση σου αφορά στο μήνυμα του fox, που κάποιος του είπε δίνει επί τρεις μήνες βιταμίνες και θέλεις να τον καθησυχάσεις λέγοντας ότι δεν έγινε και τίποτα, καμία δίαιτα δεν είναι τέλεια.
 
Back
Top