Διατροφή Bogena Multi Vit, πόσες ημέρες, πόσες φορές την εβδομάδα;

lancashire

PB Member
Εγγραφή
28 Νοε 2007
Μηνύματα
566
Πόλη
Αθήνα
BOGENA MULTI VIT
ξερει κανεις για ποσες ημερες;
η ποσες φορες την εβδομαδα και για ποσο χρονικο διαστημα;
οι οδηγιες λενε μονο 1-3 σταγονες στην ποτιστρα
εψαξα αλλα ακρη δεν βρηκα

πηρα μια ξανθια γκλοστερινα απο ενα τρισαθλιο πετ σοπ και προσπαθω να την κανω κουκλα και παλι

Ευχαριστω εκ των προτερων
ΜΦΧ
Πανος
 
πανο το πιο σωστο ειναι να ακολουθησεις τις οδηγιες νομιζω 3 φορς την εβδομαδα τωρα που εινα ιπεριοδος αναπαραγωγης καλα ειναι αργοτερα καντο μια και 3 σταγονες σε 100μλ εννοει να ξερεις
 
Λευτερη ευχαριστω
ειναι για να την δυναμωσω γιατι ειναι καταταλαιπωρημενη

δηλαδη για τωρα 1 σταγονα στην μικρη ποτιστρα 3 φορες την εβδομαδα; Αν καταλαβα καλα
για ποσο καιρο;
μην την στειλω αδιαβαστη φοβαμαι

ΜΦΧ
Πανος
 
Η δοσολογία είναι 1-3 σταγόνες στο νερό ή στην αβγοτροφή μιας ταΐστρας. Τη συχνότητα για την περίοδο της αναπαραγωγής δεν την γνωρίζω αλλά νομίζω ότι δεν αναφέρεται ούτε καν επάνω στο σκεύασμα. Multi-vit for birds
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ βάζω 2 σταγόνες σε 60αρα ποτίστρα 2 φορές την εβδομάδα χωρίς προβλήματα, ένα καλό μείγμα τροφής, λαχανικά, αβγουλάκι, φρούτα, ασβέστιο και την αγάπη σου και σε λίγο καιρό θα γίνει κούκλα και πάλι!
Να τη χαίρεσαι!
 
Περυσι ειχα παρη απο pet της περιοχης μου το συγκεκριμενο σκευασμα και μου ειπαν 3 σταγονες σε 100 ml ποτιστρα και να το δινω καθε μερα, το αποτελεσμα ηταν πριν ακομα ξεκινησω ζευγαρωματα η καναρες να γενανε συνεχεια στον πατο τον κλουβιων και οχι μονο αυτο μετα απο λιγο καιρο μια καναρα εμεινε σχεδον χωρις πουπουλα. Θα πρεπει να ειμασται λιγο επιφυλακτικοι με τις οδηγιες των pet shop γιατι οι πιο πολλοι εχουν αγνοια με το τι πουλανε.
 
Ευχαριστω παιδια
απο οτι φαινεται δεν μπορει να βρεθει ακρη με το ποσες μερες, τη δοσολογια την εχω

οπως ειπε ο Σταυρος το μονο που αναφερει το φαρμακο μεσα εξω ειναι 1-3 σταγονες
ουτε καθε ποτε, ουτε για ποσες μερες

Βεβαια του Σταματη και της Ναντιας ειναι δοκιμασμενη συνταγη χμμμ

Μηπως καλυτερα να παω σε φυσικες βιταμινες μην τη στειλω την μοντελα;
ΜΦΧ
Πανος
 
Και εγω το χρησιμοποιω παιδια. Δεν υπαρχει προβλημα να το χρησιμοποιεις καθε μερα στην πτεροροια και σε ασθενεια (με την σωστη αραιωση παντα). Καλυτερα να προσεγγιζεις πιο αραιωμενη δοσολογια για καθημερινη χρηση παρα να δινεις πιο πυκνο διαλυμα ετσι τουλαχιστον ηταν η συμβουλη του κτηνιατρου. εγω βαζω την συνιστωμενη δοσολογια 2-3 σταγονες κσθε 100μλ και το αφηνω 2 μερες στην ποτιστρα. το βαζω 2φορες την εβδομαδα με ενδιαμεσες αλλαγες με κανονικο νερο. Βοηθαει πολυ παντως και τονωνει τα πουλακια.
 
Νίκο καλό είναι να αφήνεις μόνο για μια μέρα το νερό με τις βιταμίνες και να προσφέρεις φρέσκο συνεχώς, είτε πρόκειται για βιταμίνες είτε για φάρμακα. Ακόμη καλύτερα θα ήταν να πλένεις τις ποτίστρες καθημερινά όταν διαλύεις συμπληρώματα στο νερό, διότι δημιουργείται ίζημα το οποίο βοηθά την ανάπτυξη μικροοργανισμών (μικροβίων-μυκήτων).
 
θα συνιστουσα καθημερινη αλλαγη και επισης να θυμαστε για να παθει ενα πουλι υπερβιταμινωση πρεπει να πιει ολο το νερο που θα βαλουμε με παραπανω δοση σε μια μερα, τωρα αν τα τζιζετε σαρδελες παστες αλλαξτε διαιτολογιο και επισης παντα ολες τις βιταμινες να τις δινουμε σε περιοδο αναπαραγωγης 3 φορες την εβδομαδα, μετα απο αρρωστεια 4 μεερες συνεχομενα κα ισε περιοδο αναπαυσης 1 φορα την εβδομαδα
 
Πραγματι ειναι πολυ σπανιο να υπαρξει διαγνωση υπερβιταμινωσης στη βιβλιογραφεια αναφερεται μεχρι και 20 συνεχεις ημερες χορηγησης βιταμινων στο ποσιμο νερο στην περιπτωση αυτη ομως ηπαρχουν αιτια παθολογικα η και οχι που δικαιολογουν την μακροχρονια αυτη χορηγηση για ενα μεσο ορο 1 φορα την εβδομαδα την χειμερινη περιοδο και 2-3 φορες σε αναπαραγωγη πτερορροια ειναι αρκετα καλα
 
Την χρησιμοποιω και εχω μεινει ευχαριστημενος. Σε περιοδο αναπαυσης βαζω δυο σταγονες σε 100 μλ νερο καθε 10 μερες και σιγα σιγα αυξανω. Ενα μηνα πριν την αναπαραγωγη γινεται μια φορα τη βδομαδα και φτανω σιγα σιγα σε μερα παρα μερα. Δε την εχω δοκιμασει σε πτερορια σκεφτομαι να το κανω φετος αν δε καταφερω να βρω την αντιστοιχη της εταιριας που ειναι για πτερορια.
 
Φίλοι θα πω και εγώ την εμπειρία μου από το συγκεκριμένο σκεύασμα, βασικά εγώ το χρησιμοποιώ στην περίοδο της ανατροφής των νεοσσών από τη στιγμή που θα βγουν Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον "απογαλακτισμό" των νεοσσών τους. Αυτή την περίοδο το δίνω κάθε μέρα με θεαματικά αποτελέσματα σε σχέση με παλαιότερες χρονιές. Επίσης το χορηγώ σε άρρωστα και αδύναμα πουλιά όσο διαρκεί η ανάρρωσή τους.
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια
θα δοκιμασω με την Μπαρμπι και θα σας πω και τα δικα μου αποτελεσματα

ΜΦΧ
Πανος
 
Μια φωτο της κυριας πρωτη μερα με Multi vit
να κανει λιγη ηλιοθεραπεια 😎
 

Συνημμένα

  • Barbie.webp
    Barbie.webp
    26,3 KB · Προβολές: 332
Εγω την βιταμινη την πηρα απλα επειδη το πουλακι ειναι καινουργιο στο χωρο μου και εχει στρεσαριστει, ο πωλητης που μου εδωσε το φαρμακο μου ειπε 8! σταγονες καθε μερα επι μια βδομαδα (ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ =ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΠΟΛΥ...) ο καθενας λεει οτι του γουσταρει μαλλον... Θεωρω μεγαλο λαθος παντος που δεν εχουν βαλει ποσες σταγονες στα ποσα λιτρα να βαζουμε... Τωρα οσον αφορα 2,3 σταγονες στα 100ml που ειπε ο Νικος να του πω κατι :
Το γνωριζω απο το ενυδρειο που εχω, οσο λιγοτερο το νερο τοσο πιο ευκολα χαλαει, οσο πιο πολυ τοτε κραταει παραπανω, θα του προτινα να εβαζε πχ 200ml με 6 σταγονες αντι για 3. Παντος εγω λεω να το βαλω το φαρμακο για 10 μερες (ανα μερα) και μετα να το κοψω. Οτιδηποτε γνωμη φυσικος δεκτη.
 
Φίλε Σωτήρη η σωστή χρήση κατάτη γνώμη μου είναι 3 σταγόνες / 100ml κάθε 15 μέρες.
 
Back
Top