Γενικά Bonita Parotlet από άλλο πλανήτη

Kateriniotis13

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2020
Μηνύματα
33
Πόλη
Κατερίνη
Λοιπόν καλησπέρα μετά από μεγάλο διάστημα αποχής.. τον Ιούνιο πήραμε την Bonita ήταν 40 ημερών μεγαλωμένη στο χέρι με πολύ αγάπη από έναν εξαιρετικό εκτροφέα..
Πρώτη φορά με παπαγαλο σπίτι. Ναι ναι καλά καταλάβατε όχι <παπαγαλακι> παπαγάλος.. 😂 θα το εξηγήσω...
λοιπόν από την αρχή είχαμε άγχος πως θα την πλησιάσουμε πως θα τρώει τι θα τρώει ποτέ θα κοιμαται μήπως θα φωνάζει μην κάνουμε κάτι λάθος και την πληγωσουμε.. όλα αυτά μας έκαναν διστακτικούς τις πρώτες μέρες.. αλλά και η bonita τα ίδια. Κοιτουσε το νέο της σπίτι, λίγες κινήσεις προσεκτικές και πολύ αγχωμένη. Ανοίγαμε την πόρτα από το κλουβί δε βάζαμε χέρι μέσα να μη την αγχώνουμε και αμέσως έξω αυτή Πηγαινε πάνω σε ντουλάπια και μας κοιτούσε απλά.
Ε λοιπόν μέσα σε 2 μήνες ήταν σαν παιδί μας. Δε ξεκολλούσε από πάνω μας.. πάντα αντιδραστική αν τις χαλούσαμε χατίρι, δαγκανιάρα 😮
αλλα μεχρι να τις κανείς τα χατιρια...
πλεον είναι 8 μηνών!, Σοκ δεν είναι παπαγάλος. 😱 Άνθρωπος είναι. 😀.
συμπεριφορά με ευφυΐα και νοημοσύνη.. είναι απίστευτη. Πλέον όλο γλύφει. 😝 βγάζει γλώσσα να γλύφει και σκύβει το κεφάλι περιμένοντας χάδια. Καθώς επιστρέφω από τη δουλειά αρχίζει και πετάει σαν τρελή και σφυρίζει από χαρά.
πολλες φορές κάθεται πανω μου με το που κάνει κουτσουλιά την λέω ηηηηηηη τι έκανες εκεί δε ντρέπεσαι ; Φεύγει αμέσως ο <<Παλαιοκώστας>> σου λέει ωχ την έβαψα. Έρχεται μόνο όταν την δώσω ξανά σημασία. Αλλιώς πάει στη γυναίκα μου να πάρει εκεί τα χάδια της. Το ζητιανάκι.
ακόμα δινω μάχη για να τη βάλω μέσα. Μόλις αντιλαμβάνεται ότι έφτασε η ώρα να μπει στο κλουβί την κοπανάει η άτιμη. 😜

η πρώτη εμπειρία μου από parrotlet και η συμβουλή μου για όσους θέλουν πρώτο παπαγάλο είναι να μη διστασουν να πάρουν αρκεί να διαβάσουν κάποια βασικά και να δώσουν πολύ αγαπά μα πολύ αγάπη.
Υ.Γ. Οι παπαγάλοι δεν είναι απλά χόμπι είναι ψυχούλες που αναζητούν αγάπη και συντροφιά.. μερικές φορές και αποκλειστικότητα. Αλλά αυτό αξίζει σε κάθε ζωάκι.
παρακατω θα προσπαθήσω να στειλω και φωτό με την Bonita... για βίντεο θα ανεβάσω στο YouTube αν τα καταφέρω
για οποιαδήποτε πληροφορία θα χαρώ να βοηθήσω αν και υπάρχουν πιο εμπειροι εδώ στο
site...
72D75A89-814B-47A1-88EF-2CF6D3B676A5.webp
B52EFEAD-4164-4CA4-97EF-98C571713A0F.webp68832201-6C58-45B7-9B18-86BB2F503EF5.webpD2DDD47B-148E-46D2-B11A-36BEC9EFC210.webp3688AAC6-6B34-4A41-AFDA-85410CF9B4D1.webp29171EB3-337C-465C-84FA-FD8709599641.webp
[automerge]1609089307[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • 5DCF3238-571D-4C66-90F0-BD79A1D81346.webp
    5DCF3238-571D-4C66-90F0-BD79A1D81346.webp
    91,8 KB · Προβολές: 36
⭐Bonita όνομα και πράγμα! 🧿 💕
Να την χαίρεστε την πανέξυπνη μικρούλα σας!
...η συμβουλή μου για όσους θέλουν πρώτο παπαγάλο είναι να μη διστασουν να πάρουν αρκεί να διαβάσουν κάποια βασικά και να δώσουν πολύ αγαπά μα πολύ αγάπη.
🙂 Η συμβουλή δεν θα πρέπει ν` αφορά μικρά η νεαρά άτομα όταν δεν υπάρχει συμβολή και συμμετοχή ενηλίκων στη φροντίδα τους...Πολύ περισσότερο δε όταν μιλάμε για (οτιδήποτε πουλιά) ταισμένα στο χέρι, οι ανάγκες και η φροντίδα τους είναι πάντα ιδιαίτερη!😉
 
Πανέμορφο πράσινο σκυλάκι (έτσι όπως κάθεται για χάδια)...
Να τη χαιρεστε, είναι κουκλί!
ΧΑΧΑΧΑΧΑ ορίστε το ζητιανούλι...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top