Γενικά Budgerigar ή Cockatiel;

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Αγαπητοί μου φίλοι, θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής θέμα:

Όπως ήδη κάποιοι γνωρίζετε, ο καλύτερός μου φίλος ήταν ένας απίστευτος παπαγαλάκος "τύπου Budgerigar". Δηλαδή το σουλούπι και τα χρώματά του ήταν Budgerigar αλλά το μέγεθός του ήταν λίγο πιο μικρό από cockatiel. Μιλούσε ακατάπαυστα (κι όχι ήχους απλούς, αλλά κανονικές λέξεις-προτάσεις και με ποικιλία κιόλας), ήταν απίστευτα έξυπνος και παιχνιδιάρικος.

Τα ερωτήματά μου είναι:

- Λέγεται κάπως διαφορετικά αυτό το είδος παπαγαλάκου ή είναι κι αυτό Budgie?
- Στο ελληνικό κλίμα προσαρμόζεται πιο εύκολα αυτό ή το cockatiel?
- Υπάρχουν άνθρωποι που εκτρέφουν τέτοια πουλάκια στην χώρα μας; Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να πάρω πουλάκι χωρίς δαχτυλίδι, που ίσως αιχμαλωτίστηκε υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες κλπ κλπ.
- Ποια είναι η "ιδανική" ηλικία για να φέρω σπίτι ένα τέτοιο πλασματάκι;

Θεωρώ πολύ όμορφα κι άλλα πουλιά (ringneck Αμαζονίου, Macaw, κλπ) αλλά όπως φαίνεται και το σπίτι που θα μετακομίσω από του χρόνου θα είναι διαμέρισμα, οπότε το μεγαλύτερο πουλί θα φωνάζει περισσότερο. Και για μένα αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, αλλά για τους γείτονες (κι ειδικά τους κακούς) αυτό θα είναι ένας λόγος για να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Έριξα μια ματιά σε τόπικ από το φόρουμ, όπως φαίνεται το cockatiel έχει μεγαλύτερο μέσο όρο ζωής. Γενικά νομίζω πως γέρνω προς Budgie μεριά, είναι πολύ γοητευτικά πλάσματα, πανέξυπνα, πάνγλυκα, χαριτωμένα, συναισθηματικά, κλπ κλπ. Και επειδή ο Σάκης ήταν η αδυναμία μου, μάλλον δε μπορώ να αγνοήσω την αγάπη που τους έχω. Από την άλλη, κάθε πλάσμα έχει δική του προσωπικότητα και σε κερδίζει με κάποιο ιδιαίτερο χάρισμά του.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :)
 
ΝΙκολλετα πολλα πραγματα δε ξερω αλλα αυτο το ειδος που λες, νομιζω λεγονται english Budgerigar. Ειναι λιγο μεγαλυτεροι σε μεγεθος απο τα κοινα παπαγαλακια αλλα το ιδιο στυλ. Δεν ειναι σπανιοι παντως εγω σε πετ σοπ εχω δει καμποσες φορες. Για τα υπολοιπα ας σου απαντησουν οι εμπειροτεροι.
 
Άννα έχεις δίκαιο! Ο Σάκης ήταν του αδερφού μου, αλλά λογω του ζηλιάρικου ντόμπερμάν του τον έδωσε σε μένα. Και μου είχε πει "είναι Άγγλος Budgerigar".
 
Μμμμμ...🙄 μπερδευτηκα κι εγω... Ποιο να παρεις; 😕 δεν παιρνεις και τα δυο; :D

χωρις πλακα τωρα αυτο ειναι απολυτα στην κριση τη δικια σου και τι ειναι αυτο που θες πραγματικα μεσα σου... Το οτι γερνει ο ζυγος προς το Budgie νομιζω ειναι εμφανες...😛 φροντισε μονο να παρεις ενα μωρο ωστε να το εκπαιδευσεις ευκολα και αν θελεις να μιλαει καλυτερα αρσενικο οπως ξερεις!
 
Να θυμισω οτι η αγοραπωλησια εντος του φορουμ απαγορευεται απο τους κανονες λειτουργιας!
 
απλώς θα ήταν καλύτερο για την νικολέτα να πάρει το πουλάκι από κάποιο μέλος πάρα από ένα πετ σοπ δεν πειράζει που μου έσβησες το πόστ
 
απλώς θα ήταν καλύτερο για την νικολέτα να πάρει το πουλάκι από κάποιο μέλος πάρα από ένα πετ σοπ...


γιατι δεν της το χαριζεις αν το θελει και η ιδια αφου ξερεις οτι θα παει σε καλα χερια; 😕

Το ποστ σου το εσβησα διοτι οπως εγραψα απαγορευεται η αγοραπωλησια μεσα στο φορουμ. Και ηταν και σε λαθος φορουμ. Αν το ειχες δημοσιευσει στο σωστο απλα δεν θα επαιρνε την εγκριση του Σταυρου για να δημοσιευτει!
 
Ανέστη κι εγώ για Budgie με βλέπω τελικά!
Θα προσπαθήσω να βρω μωρό και εννοείται όχι από pet shop
 
Και μωρά έχω αν θές και μεγαλομένα στο χέρι στείλε μου πμ να τα κανονήσουμε να έρθεις να πάρεις όποιο θές το μεγαλομένο θα σου πρότεινα να πάρεις για να βοηθήσεις κι εμένα γιατί τσακώνετε με το αδερφάκι του συνέχεια
 
Συγνώμη αλλά κάτι πάτησα κι έγινε δημοσίευση πριν ολοκληρώσω. Μόνο τον Αστερία μου έχω αγοράσει, κι αυτό επειδή πήγα να πάρω τροφές και με διάλεξε. Ξεκίνησε να μου μιλάει και να κάνει τρελά αμέσως μόλις με είδε. Και δεν άνεξα να φύγω μόνο με τις τροφές. χαχα, ακόμα θυμάμαι ότι χτύπησα το κουδούνι και τον άφησα στο χαλάκι της πόρτας. Ανοίγει η μητέρα μου και κόντεψε να μείνει. Αφού δε με εξόρισε τότε, τυχερή ήμουν 😛 Πάντα αντιδρά γιατί δένεται κι εκείνη και μετά στεοχωριόμαστε, αλλά τώρα τον αγαπάει τόσο πολύ που όταν παντρευτώ δεν θα μου τον δώσει (είπε). Γκλουπ
 
An tha pareis mikro Cockatilaki kai tha asxolise me ayton tha sou kanei kai ayto trelles! :D Mono pou fonazoune pio dinata...ka den milane toso "kathara" oso Budgie.
 
Back
Top