Γενικά Budgerigar, parrotlet ή lovebird; Τι να διαλέξω;

chrysovalantis

PB New Member
Εγγραφή
10 Απρ 2009
Μηνύματα
72
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Φίλες και φίλοι του φόρουμ γεια σας! Να ‘μαι πάλι εδώ με μια από τις χαζές μου ερωτήσεις. Χρειάζομαι τις απαντήσεις όλων καθώς και να ψηφίζετε την άποψή σας. Εγώ μέχρι τις 27 Μαΐου δεν θα συμμετέχω σχεδόν καθόλου στο φόρουμ μιας και δίνω εξετάσεις…. Αλλά μετά…; Ποιος με πιάνει. Αποφάσισα μόλις τελειώσουν οι εξετάσεις να πάρω ένα πουλί. Αρχικά σκέφτηκα τα Budgerigars. Μου άρεζαν όπου και να τα έβλεπα. Μόλις πριν από 3 μέρες έμαθα ότι ο παππούς μου είχε ξεκινήσει με 2 ζευγάρια και τα φρόντιζε ερασιτεχνικά…. Μετά προέκυψαν τα parrotlets. Μετά τα Lovebirds… Μπερδεύτηκα!

Εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Εγώ θα πω τι θέλω από το νέο μου πουλάκι και εσείς θέλω να με κατευθύνετε. Φυσικά ρώτησα αποσπασματικά διάφορους χρήστες του φόρουμ και τους ευχαριστώ πάρα πολλοί για τη βοήθειά τους. Όμως θέλω την άποψη όλων!

Αυτό που θέλω εγώ είναι ένα πουλί με προσωπικότητα. Θέλω να το εξημερώσω. Θέλω να είναι ένα ενεργό κομμάτι της καθημερινότητάς μου. Δεν θέλω να έχω μόνο ένα πουλί σε ένα κλουβί να το ταΐζω και να το ποτίζω. Θέλω να είναι παιχνιδιάρικο. Θέλωα να δεθώ μαζί του. (Θεέ μου σαν διαφήμιση γνωστής εταιρίας κινητής τηλεφωνίας μιλάω…; Θέλω…. Θέλω…;) Η αναπαραγωγή δεν με ενδιαφέρει και πολύ γιατί αν περάσω σε άλλη πόλη θα υπάρχει πρόβλημα χώρου. Η ομιλία δεν με νοιάζει καθόλου. Εγώ από τη μεριά μου θα μπορώ να διαθέτω 3-4 ώρες την ημέρα και ίσως και παραπάνω. Ακόμη θα ήθελα να μην κάνει ιδιαίτερη φασαρία. Ξέρω ότι η φασαρία είναι κάτι το σχετικό. Εγώ θέλω να μην παραπονούνται οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας. Γιατί αν περάσω αλλού σε πολυκατοικία θα νοικιάζω. Αν περάσω στην πόλη μου…. Δεν θα με νοιάζει καθόλου. Επίσης θέλω να μου πείτε ποιοι συνδυασμοί των 3 ειδών μπορούν να έχουν καλή συμβίωση . Όταν λέω συμβίωση εννοώ να μπορούν να είναι στο ίδιο κλουβάκι μεταφοράς για παράδειγμα. Και όταν με το καλό είμαι σε θέση να τα αφήνω ελεύθερα στο σπίτι να μην τσακώνονται…

Υπάρχει περίπτωση να μπορούν 2 από αυτά τα είδη να μενουν στο ίδιο αλλά μεγάλο κλουβί;

Αυτά! Θέλω τις απαντήσεις σας και τις γνώμες σας…. Απαντήστε στο poll το οποίο θα κλείσει στις 28 Μαΐου. Έχω την εντύπωση ότι μπορείτε να βάλετε πολλαπλές επιλογές….

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ


ΥΓ. Θα με αποφύγετε μέχρι τις 27 Μαΐου. Που και που θα κάνω κάποιες επιδρομές… Αλλά μετά θα επανέλθω δριμύτερος! Χείμαρρος…;:)
 
Καλημέρα και καλή επιτυχία στις εξετάσεις,

νομίζω ότι το βασικό ερώτημα σου έχει απαντηθεί! Τι εννοώ, ότι με το ενδιαφέρον που δείχνεις θα πετύχεις τα αποτελέσματα που θέλεις. Έχω μεγαλώσει και budies και Lovebirds (Parrotlet, όχι ακόμα...) και νομίζω ότι και τα 3 είδη μπορούν να σου δώσουν αυτά που ζητάς. Με βάση αυτά που περιγράφεις η άποψη μου είναι ότι μάλλον το Lovebird θα σου πάρεχει περίπου αυτά που ζητάς. Όμως νοίωθω σχετικά άσχημα γιατί είναι σαν να απορρίτπω τα αλλά. Εάν το πάρεις από μικρό μπορείς να δημιουρήσεις την σχέση που θέλεις μαζί του, έτσι νομίζω ότι εδώ το είδος ίσως να μην είναι καθοριστικό, εάν το πάρεις πιο μεγάλο θα έλεγα να κάνεις βόλτες σε pet shop και να διαλέξεις όχι το είδος αλλά την προσωπικότητα που θέλεις...

Φιλικά, Γιάννης
 
ακου. Εγω εχω 2 Budgie κ σημερα τσ εβαλα φωλια αρσενικο 8ηλυκο ειναι σιγουρα κ τα βλεπω πανε μια χαρα μεταξυ τουσ... Αν καταληξεισ σε Budgie απο αυτα π 8α γεννησουν τα δικα μ εγω 8α κρατησω μονο το ενα. Αν 8εσ σ στελνω με κτελ Η οτι μπορεσω δν ξερω 8α ψαξω. Επεισησ δν υποσχομαι τπτ γτ δεν ξερω αν 8α πανε ολα καλα, αυτα τα λεω σε ολουσ μηπωσ πανε ολα καλα κ κανει παραπανω απο 2 κ ζησουνε

κ οποιος ενδιαφερεται να μ πει αλλα ξαναλεω τπτ δεν ειναι σιγουρο. Επεισησ τσαμπα τα δινω ετσι μιν ανυσηχειτε😎
 
Budgie... san proto sou poulaki tha einai telia epilogi... arki na paris papagalaki mexri 4 minon.
Mporis na pareis Egleziko Budgie... :)
 
Budgie... san proto sou poulaki tha einai telia epilogi... arki na paris papagalaki mexri 4 minon.
Mporis na pareis Egleziko Budgie...

Πωλίνα εγώ δεν έιχα ποτέ Budgie... :) Μάλλον θα μπερδεύτηκες με κάποιο άλλο. 🙂

ακου. Εγω εχω 2 Budgie κ σημερα τσ εβαλα φωλια αρσενικο 8ηλυκο ειναι σιγουρα κ τα βλεπω πανε μια χαρα μεταξυ τουσ... Αν καταληξεισ σε Budgie απο αυτα π 8α γεννησουν τα δικα μ εγω 8α κρατησω μονο το ενα. Αν 8εσ σ στελνω με κτελ Η οτι μπορεσω δν ξερω 8α ψαξω. Επεισησ δν υποσχομαι τπτ γτ δεν ξερω αν 8α πανε ολα καλα, αυτα τα λεω σε ολουσ μηπωσ πανε ολα καλα κ κανει παραπανω απο 2 κ ζησουνε κ οποιος ενδιαφερεται να μ πει αλλα ξαναλεω τπτ δεν ειναι σιγουρο. Επεισησ τσαμπα 8α τα δινω ετσι μιν ανυσηχειτε

Γιάννη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά σου... Ας επιλέξω τι τελικά θα πάρω και βλέπουμε... Και πάλι σε ευχαριστώ:)
 
και εγω μπατζυ λεω...
η πωλινα λεει οτι ειναι καλο για πρωτο παπαγαλακι το μπατζυ... Βασικα για εμενα ειναι παραδοση το πρωτο παπαγαλακι να ειναι μπατζυ😛...
 
Αφου μου το ζητησες θα σου πω τη γνωμη μου

Εγω εχω εμπειρια μονο απο Budgie κ εχω πολλα μαζι, δεν εχω ασχοληθει με ενα μονο κ δεν ξερω ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι να το εξημερωσεις, περα απο αυτο θα συμφωνησω με την Πωλινα οτι ειναι ευκολο πουλι για εναν αρχαριο

Για τα Lovebirds εχω διαβασει οτι ειναι λιγο πιο δυσκολο να τα προσεγγισεις, αλλα ολα ειναι σχετικα, γιατι παιζει ρολο η ηλικια, αν ειναι ταισμενο στο χερι, ο χρονος που θα αφιερωσεις κτλ, αυτα ισχυουν για ολα τα ειδη, δεν εχω προσωπικη εμπειρια...
 
Μπάτζι... Και πάλι μπάτζι, φυσικά μικρό σε ηλικία.
Και έτσι και σου τύχει ένα σαν τον δικό μου τον Τιραμόλα (μάλλον σπάνιο, έως αδύνατο το βλέπω:) θα ξετρελαθείς.
 
Θα σου προτείνω και εγω Budgie για τους εξης λόγους:
  • Είναι πολύ έυκολα πουλιά στην διαχέιρησή τους.
  • Είναι οικονομικά στην αγορά τους σε σχέση με τα άλλα δυο είδη.
  • Εξημερώνονται πολύ εύκολα.
  • Δεν είναι θορυβώδη σαν τα Lovebirds
  • Mπορουν να συμβιώσουν 2-3 μαζί χωρίς προβλήματα.
  • Αναπαραγονται σχετικά εύκολα.
  • Είναι ιδανικά για αρχάριους.
Καλη επιτυχια στην επιλογή σου!
 
Σας ευχαριστώ όλους όσοι απαντήσατε και όσοι πρόκειται να απαντήσουν! Παρ' όλα αυτά η επιλογή παραμένει δύσκολη... Περιμένω και άλλες απαντήσεις!
 
Θα συμφωνησω κι εγω στα Budgies
Αν και στο τελος θα παρεις αυτο που πραγματικα θελεις...
 
Back
Top