Γενικά Budgie Νεο Μελος, ο Pepe

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Εχτες αγορασα το Budgie! Διαβασα αρκετα αυτες τις μερες και οτι διαβαζα στο φορουμ εχει βγει! Το λυπαμαι μονο το καημενο φοβαται πολυ και σημερα το απογευμα για λιγο ξεψαρωσε μονο! Εχει και διαρροια οπως ειχα διαβασει οτι θα εχει! Ελπιζω σε λιγο καιρο να ηρεμήσει! Το καλο ειναι οτι εφαγε!
 
Να σου ζήσει!
Ε βέβαια περιμένουμε φωτογραφίες. Ελπίζω η διάρροια να είναι από το στρες αλλαγής περιβάλλοντος. Να το βάλεις σε ζεστό και ήσυχο μέρος και να το παρακολουθείς. Τι τροφή του πήρες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να σου ζήσει! Να το παρακολουθείς διακριτικά και μεγάλη προσοχή στην διατροφή του.
 
Συσκευασμενη εννοειται τροφη! Του εχω βαλει και μπανιερα εξωτερικη αν θελει να κανει μπανακι! Ομως ακομα φοβαται! Φωτογραφιες θα ανεβασω σε λιγο ναα το δειτε κιολας!
 
ελπίζω να φαίνεται! Σκύβει λίγο σε αυτήν την φωτογραφία. Τον αγόρασα τον μικρο δευτέρα βράδυ οπότε είναι στην ουσία το δεύτερό εικοσιτερτράωρο και ακόμα είναι στρεσαρισμενος!

2.webp
αν δεν φαινεται καλα η προηγουμενη! Το ονομασαμε τον μικρο Pepe!
 

Συνημμένα

  • 20160203_080158-1.webp
    20160203_080158-1.webp
    7,2 KB · Προβολές: 28
Δημήτρη μου να χαίρεσαι τον Pepe σου είναι πολύ πολύ όμορφος!

Συσκευασμενη εννοειται τροφη!
Μπράβο σου γι αυτό!

Του εχω βαλει και μπανιερα εξωτερικη αν θελει να κανει μπανακι! Ομως ακομα φοβαται!
Την μπανιερίτσα ακόμα μην τη βάζεις γιατί λογικό είναι να την φοβάται! Να τον έχεις σε σταθερό σημείο και να του μιλάς γλυκά! Με ήρεμες κινήσεις να βάζεις νερό και φαγητό και όσο μπορείς τώρα που είναι αρχή να αποφεύγεις να βάζεις χέρι μέσα στο κλουβί του!
 
Του εχω βαλει μπανιερα επειδη ειχε διάρροια και οπως ειναι λογικο ειναι λιγο λερωμενος απο κατω.. μηπως εκανε μπανακι. Εγω δεν θελω σε καμια περιπτωση να το πιασω τωρα για να το καθαρισω για πολλους λογους. Το καλο ειναι οτι μαλλον σταματησε η διάρροια!
 
Εγω δεν θελω σε καμια περιπτωση να το πιασω τωρα για να το καθαρισω για πολλους λογους.
Και καλά κάνεις! Άστο και σε λίγες μέρες που θα είναι πιο εξοικειωμένο με το περιβάλλον ξαναβάζεις μπάνιο να καθαριστεί!

Το καλο ειναι οτι μαλλον σταματησε η διάρροια!
Τέλεια νέα! Μάλλον ήταν από την αλλαγή περιβάλλοντος και το στρες! Ό,τι άλλη απορία έχεις ανοίγεις θέμα στο φόρουμ των παπαγάλων! 😉
 
Πολύ όμορφο είναι να το χαίρεσαι!
Μια και είναι "φρέσκο" στο σπίτι, ρίξε μια ματιά εδώ για να επιλέξεις το καλύτερο σημείο για να τοποθετήσεις το κλουβάκι του
<Link Removed> .
Προς το παρόν, για καμιά εβδομάδα όπως σου είπε η Αλίκη, φρόντισε να είναι ήρεμο και να μην τρομάζει από δυνατούς θορύβους. Όταν αισθανθεί ασφάλεια και γνωρίζει το νέο περιβάλλον, όλα θα είναι πιο εύκολα.
Ξεκίνα διαβάσματα για την καλύτερη δυνατή διατροφή του
<Link Removed>
https://petbirds.gr/product-category/birds/foods/eggfoods/
<Link Removed>
https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/
<Link Removed>
<Link Removed>
https://petbirds.gr/article/sprouted-seeds-birds/
<Link Removed>
Είναι αρκετά αλλά έχεις χρόνο να τα διαβάσεις, να τα σκεφτείς και να γράψεις τυχόν απορίες σου, δεδομένου ότι αυτή την πρώτη εβδομάδα με 10 μέρες προσαρμογής, πρέπει να του δίνεις μόνο σπόρους και νερό.
Την μπανιέρα μην την αφήνεις όλη μέρα στο κλουβί. Αν φτάσει απομεσήμερο και δεν την έχει χρησιμοποιήσει, να την αφαιρέσεις.
Επίσης θα χρειαστεί κάποια στιγμή να προμηθευτείς κεχρί σενεγάλης σε τσαμπιά που θα σε βοηθήσει και στην μεταξύ σας εξοικείωση.
Για ό,τι χρειάζεσαι ρωτάς :)
 
Ναι απο την αρχη αυτο το χρωμα έψαχνα!
 
Λοιπον η διαρροια πλεον εχει περασει! Δεν φοβαται πλεον τοσο πολυ. Κανει τα ακροβατικα του και μας ψιλο κελαηδαει. Κοιμαται επισης με το ενα ποδι που απο οτι εχω διαβασει ειναι σημαντικο οτι εχει συνηθισει. Δοκιμασα σημερα να του δωσω φαγητο απο εξω απο το κλουβι ερχοταν το κοιταγε το κεχρι, εκανε βολτες στο κλουβι εχοταν το κοιταγε και εφευγε σαν να τεσταρε οτι δεν θα το πειραξω. Μαλιστα σε καποια φαση πηγαινα στην αλλη πλευρα του κλουβιου το φωναζα και ερχοταν κοιταγε το κεχρι που ηθελα να του δωσω και εφευγε παλι και ξανα τα ιδια. Του εβαλα ομως και λιγο κεχρι μεσα στην ταιστρα γιατι σκεφτηκα οτι μπορει να μην εχει ξαναφαει ποτε του. Λογικα παμε σε καλο δρομο τι λετε; Επισης μου κανει εντυπωση οτι πινει λιγο γενικα νερο σε σχεση με τα ζεμπρακια που ηδη εχω!
 
Ναι, μπράβο, καλά πάτε!
Δεν πίνουν γενικά πολύ νερό τα budgies, μπορεί να περάσουν μέρες χωρίς να πιουν, μην ανησυχείς.
 
Ησύχασα τωρα γιατι με ειχε παραξενέψει λιγο. Η σταθμη απο την ποτιστρα πεφτει απο ελαχιστα ως και καθολου!
 
rsz_20160205_164114-1.webp
Οταν το αγορασα το πηρα για αγορακι συν οτι μου φανηκε μικρο σε ηλικια λογο στο κεφαλακι του οτι εχει λιγες γραμμες και στο ματακι του που μου φανηκε σχετικα μαυρο. Ειχα δικιο για πειτε;
 
Οπως το υπολογισα πρεπει να ειναι γυρω στους 6-8 μηνων. Στο pet shop ουτε που ρωτησα για ευνόητους λογους..
 
Back
Top