Ασθένειες Budgie άρρωστο με εξόγκωμα στην κοιλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης HxC
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

HxC

PB Member
Εγγραφή
18 Απρ 2021
Μηνύματα
920
Πόλη
Αθήνα
Εκ μέρους φίλου. Παιδιά καλησπέρα έχει ένας φίλος μου αυτό το budgie βρίσκεται στην Σαμοθράκη δεν έχει την δυνατότητα να το πάει σε κτηνίατρο. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να κάνει κάτι; Είναι άσχημα το πουλάκι.

20210506_170339.webp
 
Από τη φωτογραφία δεν φαίνονται και πολλά. Πρόκειται για θηλυκό ή αρσενικό; Κουτσουλάει κανονικά; Πες στον φίλο σου να δώσει περισσότερες φωτογραφίες, και πληροφορίες, να το βάλει σε θερμό μέρος, να του δώσει νερό με δεξτρόζη και να επικοινωνήσει με το εργαστήριο της Κομοτηνής για περισσότερες πληροφορίες.
 
@ianos Είναι θυληκο έχει και άλλο ένα θυληκο στο ίδιο κλουβί. Οι κουτσουλιές του είναι κανονικές το πουλάκι τρώει κανονικά και συμπεριφέρεται όπως και πριν. Το μόνο που έχει παρατηρήσει είναι ότι φουσκώνει τις απογευματινές ώρες , ότι είναι λερωμένο στην αμαρα του και ότι είναι πρισμενο στο σημείο αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Δεν είναι εφικτό να στείλει δείγμα στην Κομοτηνή είναι ΑΜΕΑ ο άνθρωπος. Φανταστείτε η φωτογραφία είναι πριν 5 μέρες τώρα κατάφερε να μου την στείλει.
 
Δεν είναι εφικτό να στείλει δείγμα στην Κομοτηνή είναι ΑΜΕΑ ο άνθρωπος. Φανταστείτε η φωτογραφία είναι πριν 5 μέρες τώρα κατάφερε να μου την στείλει.
Κατά τη γνώμη μου, ένας άνθρωπος που είναι ΑΜΕΑ, στο βαθμό που εμφανίζει μειωμένη ικανότητα να φροντίζει πετ, θα πρέπει να έχει έναν άλλον άνθρωπο ικανό (σαν backup) στον οποίο να απευθύνεται όταν δημιουργείται πρόβλημα. Διότι ο κάθε ένας από εμάς που φιλοξενεί πουλιά συντροφιάς, οφείλει να είναι σε επαρκή βαθμό υπεύθυνος για την υγεία και την ευζωία τους. Φυσικά όλο αυτό που περιγράφω πιο πάνω απαιτεί παιδεία στον άξονα του πως αντιμετωπίζουμε τα ζώα/ πτηνά συντροφιάς, την οποία δεν έχουμε, και η οποία συχνά προκύπτει από συλλογικότητα, και αντίστοιχες εμπειρίες.
Επί του θέματος, και αν δεν υπάρχει άτομο να επικοινωνήσει με την Ιατρό της Κομοτηνής, έστω και τηλεφωνικά (π.χ. εσύ θα μπορούσες να είσαι αυτό το άτομο), θα πρέπει να δείτε τι χρώμα έχει ο χαλινός του πτηνού, αν έχει αλλάξει σταδιακά χρώμα και αν ναι προς ποια απόχρωση, αν έχει μεταβληθεί η επιφάνειά του από λεία, σε πιο ανώμαλη από πριν, κι αν ναι, συζητάμε περαιτέρω. Αλλά, το εννοώ, ότι όποιος συνειδητοποιεί ότι δεν μπορεί να φροντίσει τα ζώα του, τότε καλύτερα είναι και για αυτόν και για τα ζώα, να βρεθεί άλλος φροντιστής.
 
@ianos συμφωνώ σε όσα λέτε αλλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ να κρίνω έναν άνθρωπο που είναι ολομόναχος και απομονωμένος στο Σάος . Ίσως γιατί γνωρίζω την κατάσταση του. Αυτά τα ζωντανά είναι η παρέα του... Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση σας θα πάρω τηλέφωνο στην Κομοτηνή μήπως μπορούν να με βοηθήσουν τηλεφωνικός.
 
θα πάρω τηλέφωνο στην Κομοτηνή μήπως μπορούν να με βοηθήσουν τηλεφωνικός
Εντωμεταξύ όμως ρώτα και τον άνθρωπο για την κατάσταση του χαλινού
 
Ένα από τα δικά μου budgie, επίσης θηλυκό εμφάνισε το ίδιο ακριβώς πριν από δύο περίπου μήνες.
Ονομάζεται λίπωμα και στα αγγλικά το έχω δει ως fat lump, βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος..δεν είμαι πτηνιατρος, αυτό είναι το συμπέρασμα που έχω βγάλει από την δικιά μου έρευνα. Αυτό λοιπόν προκαλείται λόγω του ότι τα λίπη λου καταναλώνει το παπαγαλάκι δεν καίγονται και συσσωρεύονται σε ένα σημείο, το πιο συνηθισμένο είναι στην κοιλιά κοντά στην αμάρα και σπανιότερα στον θώρακα.

Αφαιρείτε χειρουργικα, όμως δεν θα το πρότεινα σε ένα τόσο μικρό παπαγαλάκι καθώς είναι πιθανότερο να παθαίνει μετά λόγω της ταλαιπωρίας! Αυτό το εμφανίζουν συχνά οι cockatoo όπου ναι εκεί σίγουρα το αφαιρείς.

Σε ένα budgie τώρα μπορείς να το κάνεις αν κριθεί τελείως απαραίτητο, δηλαδή αν δεν μπορεί να περπατήσει η γενικά να κινηθεί λόγω του μεγέθους του! Στον περίπτωση αυτού που μας έστειλες δεν ισχύει (έτσι ακριβώς είναι και το δικό μου).
Θα πρότεινα λοιπόν το εξής που έκανα και γω και παρατήρησα πως το λίπωμα στο δικό μου παπαγαλάκι ξεπρήστηκε και προς το παρόν το μέγεθος του σταθεροποιήθηκε.
Αρχικά θα πρέπει να προσέξεις πολύ την αιτία που το προκάλεσε, δηλαδή τα λίπη! Έτσι πρέπει να μειώσεις την διατροφή με σπόρους (25% της διατροφής), να προσπαθήσεις να τους δώσεις λίγα πελλετς (25%) (εγώ δεν το κατάφερα καθώς έχω 7 στο κλουβί και απλά τα πετούσαν όλα) και τέλος το 50% της διατροφής θα πρέπει να είναι φρούτα και λαχανικά.

Ωστόσο το αποτέλεσμα δεν θα το δεις σε μια εβδομάδα, μάλλον ούτε στον ένα μήνα και ελπίζω να πάνε όλα καλά, αν και όπως προανέφερα υπάρχει και η λύση αφαίρεσης αυτού αλλά δεν θα το πρότεινα με τίποτα σε ένα budgie!
[automerge]1620335445[/automerge]
Παρόλαυτα πρέπει αν χειροτερεύσει να το πάει σε κάποιον πτηνίατρο ή έστω κτηνιατρο
 
Παιδια μιλησα με Κομοτηνη χθες και οπως ηταν λογικο ο ανθρωπος μου ειπε οτι χωρις εξετασεις δεν μπορει να πει με σιγουρια. Παντως μου ειπε απο αυγο ασπορο μεχρι ογκο.
[automerge]1620354152[/automerge]
@Tony Forpus Μου ειπε οτι ειναι εντονο μωβ-μπλε το χρωμα γιατι στην φωτογραφια δεν φαινεται καλα.
 
Αν υποθέσουμε ότι πρόκειται για αυγό, τότε δεν θα ήταν άσχημη ιδέα ο κάτοχος να του παρέχει λίγο ασβέστιο σε υγρή μορφή σύμφωνα όμως με τις οδηγίες του σκευάσματος. Αν υπάρχει δυσκολία στην προμήθειά του, τότε θα μπορούσε για δύο - τρεις ημέρες, αν έχει κόκκαλο σουπιάς, να τρίψει μικρό τμήμα αυτού με ένα μαχαιράκι και να το βάλει σε μια μικρή ταϊστρούλα κι αν δεν καταναλώνεται, πάνω - πάνω στην τροφή.
 
@HxC Στη θέση σου θα ζητούσα το πουλάκι για να του παρέχω την ιατρική φροντίδα που χρειάζεται μιας και βλέπω ότι ως τόπο διαμονής έχεις την Αθήνα και να του το επιστρέψω βέβαια μαζί με τη θεραπεία του. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Μπορεί έτσι ο ιδιοκτήτης του να κάνει αυτό που πρέπει και να σου καλύψει και τα έξοδα σαφώς αφού είναι δικό του. Έτσι θα κάνεις και την εξυπηρέτηση ολοκληρωμένη.
 
@HxC Δεν το ενοχλεί ίσως (αλήθεια με τόσο βάρος που δείχνει να έχει δεν ξέρω αν και κατά πόσο νιώθει άνετα να κινείται, εκτός κι αν εννοείς ότι δεν πονάει) αλλά φαίνεται και στην εικόνα που μας έβαλες η κακή υγιεινή της περιοχής εκείνης. Εαν μεγαλώσει κι άλλο (που κατά τη γνώμη μου είναι ήδη τεράστιο για το μέγεθος του μπάτζι) υπάρχει κι ο κίνδυνος να φράξει τελείως την αμάρα και να πεθάνει απο την κατακράτηση των κουτσουλιών του. Για να μην σκεφτούμε το ακόμη χειρότερο ενδεχόμενο του να είναι θηλυκό και για τον χ,ψ λόγο να μπει σε φάση ωοτοκίας.

Ποιος κτηνίατρος το είδε?
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος το πουλάκι πάει σφαίρα μέσα στο κλουβί του και δεν έχει καμία αλλαγή στην συμπεριφορά του. Σκαρφαλώνει επίσης άνετα από όσο μου είπε. Το πήγαν στην Αλεξανδρούπολη σε ένα κτηνίατρο δεν γνωρίζω το όνομα του.
 
Back
Top